افزایش دقت و فعال کردن نیم کره راست مغز

برای داشتن حافظه خوب باید دقت خوبی داشت و با تمرین هایی می شود به بهبود و افزایش دقت دست یافت. ما در مجله اینترنتی  آسان طب در مورد افزایش دقت و فعال کردن نیم کره راست مغز بیشتر توضیح خواهیم داد.

استفاده از حس بینایی به دو صورت است:

 

الف – دیدن معمولی – شما روزانه چیزهای زیادی را می بینید ولی بلافاصله فراموش می کنید. مثلاً آیا می توانید به ترتیب تمامی مغازه های خیابانی که همه روز در آنجا رفت و آمد می کنید را نام برید؟ مسلماً خیر، این عدم توانایی دلیلی بر ضعف حافظه یا مشکل بودن نام مغازها نیست. بلکه بدان علت است که شما مشاهده دقیقی نسبت به مغازه ها نداشتید و اصولاً دانستن نام آنها برای شما مهم نبوده و بدین جهت دقت کافی بر روی آنها نداشتید.

ب – دقت و مشاهده کردن – گاهی شما چیزی را با تفکر و تمرکز حواس نگاه و مشاهده می کنید و می خواهید آنرا بخاطر بسپارید و با دقت هرچه تمامتر آنرا مورد توجه قرار می دهید لذا بعداً هم براحتی می توانید بیاد آورید. هر چقدر نگاه شما بر روی چیزی دقیق تر و از روی کنجکاوی باشد یاد آوری آن آسانتر خواهد بود. بنابراین در هنگام مطالعه باید مطالب را بدقت بخوانید و مفهوم آنها را بخاطر بسپارید. هرچقدر مشاهده شما دقیق تر و روشن تر باشد بخاطرسپاری آن راحت تر و به یاد آوردن آن آسان تر خواهد بود. البته دقیق شدن هنگام مطالعه به هیچ عنوان به معنای آرام و کند خواندن نیست بلکه بدین معناست که مطالب را با تمرکز حواس، کنجکاوی و با حضور ذهن کامل بخوانید و اصولا هرچقدر تندتر بخوانید دقت و تمرکز حواس شما افزایش می یابد.

افزایش دقت

در زیر تعدادی از تمرینات مناسب برای افزایش دقت آمده است.

* هر چقدر کنجکاوی شما نسبت به اطرافتان بیشتر شود دقت شما افزایش می یابد چرا که شرط کنجکاوی دقیق نگاه کردن است.

* حدود ۲۰ ثانیه با تمرکز کامل به شیئ کوچک مانند انگشتر، بند کفش، دکمه لباس و… نگاه کنید.

* هر روز حدود ۱۰ دقیقه به یک موضوعی که روز قبل اتفاق افتاده بود فکر کنید و مهمتر اینکه آن صحنه را در ذهن خود تجسم کرده و ببینید.

* هر صبح که از منزل خارج می شوید جلوی ویترین یکی از مغازه ها مدت کوتاهی توقف کرده و سعی کنید تمام چیزی هایی را که برمی گردید تمامی آنها را بر روی کاغذ بنویسید، مجدداً صبح روز بعد به همان مغازه مراجعه کرده و ببینید چه چیزهایی را فراموش کرده اید.

* شیئ با اندازه نسبتاً متوسط مانند رادیو، ضبط صوت، تلویزیون و… را حدود ۳۰ ثانیه بدقت نگاه کرده، سپس کنار گذاشته و تا حد ممکن تمامی جزئیات آنرا بر روی کاغذ بنویسید (خصوصا از نظر رنگ قسمت های مختلف)

* کتاب را ببندید در همان اطاقی که نشسته اید تمامی وسایل موجود را در مدت یک دقیقه بدقت مشاهده کرده و بعد از اطاق خارج شده و بر روی کاغذ بنویسید. آیا توانسته اید تمامی وسایل موجود را با ذکر نام، محل آنها، رنگ، اندازه، فرم و… بدرستی بنویسید؟

* چهرهٔ تعدادی از دوستان خود را که زیاد با آنها در ارتباط هستید بیاد آورید و در ذهن خود مجسم سازید.

افزایش دقت

 

برای افزایش دقت با اعداد بازی کنید

در هنگام استراحت بحالت طاق باز بخوابید و اعداد را از یک تا ده بصورت خیلی بزرگ در ذهن خود مجسم کنید مثلاً اول عدد یک را تجسم کنید که بصورت بسیار بزرگی بر روی تخته سیاه نوشته شده است بعد عدد شماره دو و همینطور تا آخر.

* اعداد را از شماره ۱ تا ۵۰ بطور معکوس، و با تجسم کردن آنها در ذهن خود بشمارید بدین صورت:

۴۷-۴۸-۴۹-۵۰ و … بعد ۵۰-۴۸-۴۶-۴۴ و… بدنبالش ۳۸-۴۱-۴۴-۴۷-۵۰ و… سپس ۵۰- ۴۶ – ۴۲-۳۸-۳۴ و… در انتها ۳۰-۳۵-۴۰-۴۵-۵۰ و… تا حد ممکن اعداد را با تمرکز کامل و با تجسم کردن بشمارید.

* آخر شب کارهای روزانه را به طور منظم و تا حد ممکن با جزئیات بیاد آورده و در دفترچه یادداشت بنویسید و یا اینکه با فکر کردن آنها را در ذهن خود مرور کنید. هر چقدر جزئیات را بیاد آورید مؤثرتر و بهتر است.

* صدای رادیو را تا حد ممکن کم کرده و کاملاً حواس خودتان را بدان معطوف کنید و سعی کنید تمامی سخنان گوینده را بفهمید (این تمرین در افزایش تمرکز حواس مؤثر است).

* شناخت رنگ:

هر روز یک صحنه را از نظر رنگ انتخاب کنید و رنگ آنرا بخوبی تجسم کنید مثلاً یک روز رنگ لباس تعدادی از همکاران، روزی رنگ تمامی اشیاء محل کار، یک روز رنگ کفش تعدادی از عابرین و… را بدقت مشاهده کرده و هنگام شب، قبل از خواب رنگ های مورد نظر را یادآوری کنید. تمرین تجسم رنگ تمرین بسیار مهمی است چرا که شناخت رنگ از کارهای نیمکره راست مغز است. تا حد ممکن این تمرین را هر روز به طور مرتب انجام بدهید و هر چیزی را که نگاه می کنید رنگ آن را بخاطر بسپارید.

توجه – اکثر تمریناتی که در قسمت دقت آمده است هم بر روی افزایش دقت و هم بر روی تمرکز حواس تأثیر دارند بنابراین تا حد ممکن انها را انجام بدهید.

افزایش دقت

فعال کردن نیمکره راست

شناخت رنگ بعلاوه تصور و تجسم دو کار نیمکره راست مغز شماست. اگر بتوانید روی این دو قسمت بیشتر کار کنید در واقع نیمکره بالا رفتن راندمان کار مغز است و در نتیجه در یادگیری و درک مطالب تأثیر بسیار زیادی دارد.

طرز استفاده از رنگ و تصور و تجسم به منظور فعال کردن نیمکره راست در قسمت های مربوط به تمرکز حواس و دقت بطور کامل آمده است در واقع هر کار و روشی که سبب فعال شدن نیمکره راست شود در افزایش کارآیی مغز مؤثر است.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا