6 بیماری شایع در فصل زمستان و نحوه پیشگیری و درمان هرکدام

بیماری شایع در فصل زمستان مجموعه‌ای از اختلالات و عفونت‌هایی هستند که به دلیل اختلال عملکرد سیستم ایمنی و آب و هوای سرد و خشک، شانس بیشتری در ابتلا به آن‌ها در فصل زمستان وجود دارد که در ادامه با معرفی این بیماری‌ها به آموزش نحوه پیشگیری و درمان بیماری‌های زمستانی خواهیم پرداخت.


حتما بخوانید: معرفی 39 نسخه طب سنتی در درمان بیماری های عفونی


برای بیشتر افراد، زمستان، زمان سرفه و صدای گرفته‌ است. آب و هوای سرد و خشک این فصل، موجب می‌شود تا سیستم ایمنی بدن به طور مطلوب خود همچون بازه گرم سال، عملکرد مطلوبی بر جای نگذارد و این تغییر، استعداد در ابتلا به برخی بیماری‌های به خصوص را افزایش می‌دهد که بدن شما را پذیرای بیماری‌های شایعی مانند سرماخوردگی خواهد کرد.

اما بیماری شایع در فصل زمستان تنها به سرماخوردگی محدود نمی‌شود و بدن ما در فصل سرما با تهدیدات بیشتری رو‌به‌رو است که با شناسایی و یادگیری نحوه پیشگیری و درمان بیماری‌های زمستانی، می‌توان تا قسمت بزرگی از مشکلات پیش رو را برطرف نمود.

برای حفظ و تقویت قابلیت‌ها و عملکرد سیستم ایمنی بدن در فصل زمستان، به طور کلی نکات ساده اما بالقوه‌ موثری در پیشگیری و درمان یک بیماری شایع در فصل زمستان وجود دارد.

  • تغذیه مناسب و مقوی
  • پوشش کامل و مناسب
  • ورزش مرتب

اما آشنایی با نشانه‌های یک بیماری‌ شایع در فصل زمستان کمک خواهد کرد تا نوع آن را تشخیص و اقدام موثری را اتخاذ کرد. بدین منظور در ادامه به بررسی بیماری‌های فراگیر زمستانی و نحوه پیشگیری و درمان هر کدام پرداخته‌ایم.

6 بیماری شایع در فصل زمستان به غیر از سرماخوردگی

6 بیماری شایع در فصل زمستان و نحوه پیشگیری و درمان هرکدام

1. گلو درد

6 بیماری شایع در فصل زمستان و نحوه پیشگیری و درمان هرکدام

به شدت شایع و فراگیر در فصل زمستان، گلودرد، گرفتگی گلو و چرک کردن آن، جزو جدانشدنی از مشکلات زمستانی است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که گلودرد می‌تواند از تغییرات ناگهانی دمای بدن رخ دهد به طوری که ممکن است با انتقال از فضای گرم خانه به محل کار، دچار آن شوید. به طور معمول از نشانه‌های بدیع گلودرد، متورم شدن غدد لنفاوی، سردرد و تب است. در صورت بروز گلودرد از قرقره کردن آب‌نمک گرم برای کاهش دادن نشانه‌ها استفاده نمایید. مصرف دیگر نوشیدنی یا خوراکی‌های آب دار و گرم مانند چای یا سوپ نیز می‌توان کمک کننده باشد.

2. آسم

6 بیماری شایع در فصل زمستان و نحوه پیشگیری و درمان هرکدام

آغاز زمستان با وزش باد خنک شروع می‌گردد. برای یک بیمار مبتلا به آسم، این امر می‌تواند در سخت کردن تنفس او و گرفتگی صدا، موثر باشد. از نکات مهمی که برای پیشگیری از آسم به عنوان بیماری شایع در فصل زمستان توصیه می‌شود این است که به شدت از رفتن به خارج از خانه در این موقع از سال، خودداری کنند. وزش باد سرد به معنای ماندن در خانه و نزدیک نگه داشتن دستگاه استنشاق است و در صورت ضرورت در خارج شدن از خانه، بینی خود را بپوشانید.

3. درد مفاصل

6 بیماری شایع در فصل زمستان و نحوه پیشگیری و درمان هرکدام

اگر به بیماری آرتروز مبتلا هستید؛ در اینصورت، در این بازه سرد سال، به شدت به مراقب از سلامت مفاصل خود توجه نمایید. بخش بزرگی از بیماران با اختلالات مفصلی از جمله آرتروز، افزایش درد و مشکلات این نواحی را در فصل سرد سال گزارش کرده‌اند. متخصصین پزشکی همچنان دلیل اصلی بروز درد مازاد در زمستان را کشف نکرده‌اند. به هر حال در زمستان به دلیل کاهش دمای بدن و فضای اطراف، ارتباط و مشاوره با یک فیزیوتراپیست را برای کاهش درد و یا پیشگیری از مشکلات بیشتر با برخی ورزش‌ و ماساژ‌هایی که وی در اختیارتان قرار می‌دهد؛ در نظر داشته باشید.

4. خشکی پوست

6 بیماری شایع در فصل زمستان و نحوه پیشگیری و درمان هرکدام

لب‌ها و پوست ترک‌خورده و پوسته پوسته شده، دو مورد از شایع ترین مشکلات پوستی است که افراد در ماه‌های سردتر تجربه می کنند. کاهش میزان رطوبت به همراه باد سرد موجب ایجاد شرایط مناسب برای خشکی پوست است. لبهای بیش از حد چاک‌خورده و ترک‌های شدید پوست می‌تواند خون‌ریزی را به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از این مشکل، استفاده از مرطوب کننده‌هایی محافظ و مانع خشک شدن پوست می‌تواند کمک کننده باشد. همچنین از آب گرم برای حمام‌کردن اجتناب کنید زیرا ممکن است علائم خشکی پوست را شدید‌تر نماید.

5. آنفولانزا

6 بیماری شایع در فصل زمستان و نحوه پیشگیری و درمان هرکدام

ابتلا به آنفولانزا می‌تواند در هر زمان از سال و برای هر فردی رخ دهد اما شرایطی که در ادامه معرفی خواهیم کرد این عارضه را به یک بیماری شایع در فصل زمستان تبدیل کرده است. از شایع‌ترین نشانه‌های آنفولانزا سرفه، درد عضلانی، لرز و تب است. این بیماری که به شدت مسری است، در صورت ابتلا بایستی فاصله خود را از دیگران حفظ و ارتباط خود را با آن‌ها تا حدالامکان کاهش دهید. بهترین را در پیشگیری از این بیماری، استفاده از واکسن آنفلوآنزا در فصل سرد سال است. افراد سالمند نیز می‌توانند از واکسن پنوموکوک برای محافظت از خود در برابر ذات الریه استفاده کنند.

6. برونشیت

6 بیماری شایع در فصل زمستان و نحوه پیشگیری و درمان هرکدام

برونشیت می‌تواند منجر به ایجاد التهاب در برنشیل‌ها(نایژک) شود. نایژک‌ها راه‌های عبور کوچکی هستند که به نفس کشیدن کمک می‌کنند. این التهاب در کنار سختی در تنفس احتمال دچار شده به گلودرد، انسداد بینی، تب و کم آبی بدن را نیز به همراه داد. علائم و نشانه‌های برونشیت شبیه سرماخوردگی است اما با این اختلاف که برای زمان طولانی‌تری ادامه یابد. توجه داشته باشید که موارد حاد ابتلا به برونشیت نیاز به بستری شدن دارد.

در کنار بیماری‌های شایع در فصل زمستان، به عوامل مهم در بروز این بیماری‌ها نیز توجه کنید.

6 بیماری شایع در فصل زمستان و نحوه پیشگیری و درمان هرکدام


حتما بخوانید: گردن درد و حرکات ورزشی مناسب برای آن


نحوه پیشگیری و درمان بیماری‌های شایع در فصل زمستان

با وجود تمامی روش‌های احتیاطی و پیشگیری، اگر احساس و تجربه ابتلا و درگیری شدید و با مجموعه بیماری شایع در فصل زمستان را دارید؛ مراجعه و مشاوره با یک پزشک متخصص را در نظر بگیرید. همچنین در صورت مبتلا بودن به یک بیماری از بیماری‌های فوق یا دیگر موارد، بیرون رفتن متوالی از خانه و قرارگیری در فضای سرد، می‌تواند وضعیت شما را وخیم‌تر کند. برای دستیابی به بهترین شرایط توصیه می‌شود تا دستورات پزشک خود را در خانه در بهترین و بهداشتی‌ترین شرایط ممکن، تجربه نمایید.

منبع: portea

‫1/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا