مراقبت و نگهداری از نژاد شیبا اینو 

اگر تمایل به نگهداری از سگ در یک حیاط محصور را دارید بهترین گزینه نژاد شیبا اینو Shiba Inu  می باشد، زیرا آن ها سگ های فعالی هستند که بازی کردن و پیاده روی و دویدن علاقه مند هستند. البته در مقاله های پیشین با این نزاد و خصوصیات آن آشنا شده اید ، در این مقاله برای آشنایی بیشتر با نژاد شیبا اینو و شیوه نگهداری از آن با ما همراه باشید.

مراقبت و نگهداری از نژاد شیبا اینو 

نژاد شیبا اینو

نژاد شیبا اینو سگی هایی با چثه های کوچک و جمع و جور می باشد که سرش در تناسب مناسبی با بدن او قرار دارد. این نژاد دارای لب ها و بینی به رنگ مشکی ، دندانهای منظم شبیه به قیچی روی یکدیگر می باشد. چشم های آن ها عمیق و به شکل مثلث و تیره ( معمولا سیاه رنگ ) می باشد. گوش های نژاد شیبا اینو به شکل مثلث وبه نسبت اعضای بدن او کوچک می باشد. آن ها دارای پا های جلویی صاف هستند و با ناخن هایی که احتمال دارد با جراحی بیرون کشیده بشوند.

مراقبت و نگهداری از نژاد شیبا اینو 

نگهداری از نژاد شیبا اینو

درست مثل هر نژاد سگ دیگری نژاد شیبا اینو هم اگر اجتماعی نگردد احتمال دارد ترسو و یا ستیزه گر گردد. سگ ها را باید از وقتی که کوچک هستند اجتماعی بار بیاورید و با اشخاص گوناگون، صداها و مناظر مختلف مواجه کنید. با این کار آن ها را به سگی همراه تبدیل می کنید.

این نژاد عاشق تعقیب و شکار  می باشد، به خصوص هنگامی که حیوانات کوچکی مانند سنجاب ها، گربه ها و غیره از دستش فرار کنند. فراموش نکنید که هنگامیکه نژاد شیبا اینو را خارج از محیط محصور می‌برید، حتما باید قلاده داشته باشد. مطمئنا او قلاده را دوست ندارد،  زیرا نمی‌خواهد محدودودیت داشته باشد، حتی اگر برای امنیت خودش باشد. بنابراین استفاده از قلاده برای این نژاد صبوری زیادی می طلبد. اگر برای شما مقدور است با یک مربی که به خوبی روی این نژاد شناخت دارد کار کنید و از کلاس های مخصوص توله سگ ها استفاده کنید.

فراموش نکنید که سرقت از خانه شما با وجود این نژاد کار بسیار آسانی است، زیرا یک بار که مفهوم رفتن به جایی که باید برود را بفهمد هر زبانی که امکانش را داشته باشد به آن مکان می رود. برای اینکه نژاد شیبا اینو وارد نقاط یا کارهای که دوست ندارید نشود می توانید از جعبه آموزشی استفاده کنید. در سنین کم این جعبه ها به آن ها یاد می دهندکه اگر یک موقعی برای حمل و نقل نیاز به وجود آن ها در یک محفظه بود و یا حتی در صورت بستری شدن در بیمارستان چگونه با این قضیه کنار بیایند.

دقت کنید که به هیچ عنوان نژاد شیبا اینو را یک روز کامل در جعبه نگهداری کند  و حیوان زندانی نیست و فقط به مدت چند ساعت در روز می توانید او را در جعبه نگهداری کنید (به وقت خواب شبانه).

تغذیه نژاد شیبا اینو

هر روز به میزان ۱.۲ الی ۱.۵ پیمانه غذای خشک با کیفیت را به دو وعده غذایی تقسیم کنید و در اختیار حیوان قرار دهید. البته میزان غذایی که در اختیار سگ بالغ خود قرار دهید بهساختار، سوخت و ساز،  اندازه، سن و سطع فعالیتهای او بستگی دارد. فراموش نکنید  که به جای پر کردن چندین باره ی ظرف غذای سگ ، غذای مغذی تری در اختیار او قرار دهید.

همیشه به اضافه وزن سگ خود توجه داشته باشید،  اگر مطمئن نیستید که سگ خانگی شما اضافه وزن داشته باشد می توانید با چشم و دست های خود آزمایش کنید. به طوری که بتوانید کمر حیوان را ببینید، دست خود را بر پشت سگ گذاشته و شست ها را در امتداد ستون فقرات بگذارید انگشت ها را به سمت پایین بکشید.  بدون هیچگونه فشاری باید بتوانید دندان ها را لمس کنید، در غیر این صورت (اگر  نتوانستید) به این معنی است که سگ شما افزایش وزن دارد.

 مراقبت و نگهداری از نژاد شیبا اینو 

آراستن نژاد شیبا اینو

شیبا اینو دارای یک پوشش دو لایه ای ضخیم می باشد که به ظاهر او را به تدی (خرس عروسکی) شبیه کرده است. پوشش بیرونی سگ نژاد شیبا اینو مقاوم و صاف می باشد و دارای پوشش زیرین متراکم و نرم است.

شیبا اینو به رنگ های گوناگونی مثل نارنجی-قرمز، کرم رنگ و سیاه و سفید در یک پس زمینه قرمز پررنگ دیده می شود. معمولا لکه های سفید رنگی بر روی پاهای جلویی ، نوک دم و همیند طور پاهای عقبی دیده می شود.

نظافت و آراستگی شیبا اینو به آسانی حفظ خواهد شد، زیرا نژاد به صورت طبیعی تمیز و بدون بوهستند. فقط در هنگام ریزش موی فصلی باید برای حذف موهای مرده بدن حیوان را برس بکشید و هفته ای حداقل یک بار روغن مالی کنید. سپس به حمام کوتاهی نیاز است ،زیرا حمام طولانی مدت پوست و موها را خشک می کند. اغلب صاحبان شیبا اینو او را هر سه الی چهار ماه یک بار حمام می کنند.

گوش این نژاد را باید هرهفته از لحاظ قرمزی و همین طور بوی بد (که نشانه های عفونت می باشند) بررسی کنید. گوش های حیوان را با احتیاط کامل و با استفاده از یک پنبه مرطوب ملایم با PH متعادل تمیز نمایید (چیزی را به داخل کانال گوش فرو نکنید و فقط گوش خارجی را تمیز کنید).

دندانهای حیوان را ۲ الی ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان و لثه ی حیوان جلوگیری کنید. حتی دقت داشته باشید که مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان موثر تر می باشد. ناخن های حیوان را به صورت مرتب کوتاه کنید (هنگامی که صدای ناخن ها بر زمین کشیده شوند یعنی بسیار بلند شده اند). سگ ها در مورد پاهایشان حساسیت دارند، و شما باید به پنجه های آن ها رسیدگی کنید. در هنگام نظافت حیوان بدن او را چک کنید تا مشکلی نداشته باشد و یا مریض نشده باشد.

محل نگهداری نژاد شیبا اینو

شما می توانید از  از نژاد شیبا اینو برای نگهداری در آپارتمان استفاده کنیم اما باید در روز به اندازه ی کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل محیط خانه نژاد شیبا اینو بسیار آرام است و برای نگهداری در خانه مشکلی ایجاد نمی کنند. حتی یک حیاط کوچک و یا یک تراس آپارتمان جهت فعالیت های روزانه نژاد شیبا اینو کافی می باشد.

منبع : https://mag.asanteb.com/

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا