آشنایی با نژاد کاری سگ چینوک

جایگاه نژاد سگ چینوک به کوه های سفید نیوهمپشایر بر می گردد و در سال 1928 ثبت گردیده است. چینوک ها سگ هایی هستند که از پیاده روی لذت می برند، بسیار چابک هستند و علاقه مند به کشیدن سورتمه ، حمل و یا منتقل کردن دیگران ، فعالیت های ورزشی و همچنین بازی با بچه ها می باشند.

سگ چینوک

سگ چینوک

سگ چینوک Chinook از سگ های کاری می باشد که در صورت نگهداری صحیح از 12 الی 15 سال عمر می کنند. قد سگ چینوک به 53 الی 68 سانتی متر می رسد و وزن آن ها نیز به 28 الی 35 کیلو گرم می رسد.

سگ چینوک

خصوصیات برجسته نژاد چینوک

چینوک سگی متعادل، با خلق و خوی مهربان و به ندرت خجالتی یا تهاجمی می باشد که باید در داخل خانه با اعضای خانواده و ترجیحا در خانه ای حیاط دار و همچنین حصاردار زندگی کند. چینوک علاقه بسیاری به حفاری دارد. این نژاد نیاز به 30 تا 60 دقیقه ورزش و فعالیت بدنی به صورت روزانه دارد. آن ها از پیاده روی، آهسته دویدن و کشیدن سورتمه واگن و یا فرد در اسکی لذت خاصی می برند. سگ های نژاد چینوک بسیار باهوش می باشند و قدرت یادگیری بالایی دارند. این سگ ها زیاد پارس نمی کنند ولی سرو صدای زیادی خواهند داشت ، که اغلب برای جلب توجه ناله سر می دهند.

چینوک موی ضخیم دارد و ریزش شدید دو بار در سال خواهد داشت، بقیه سال آنها روزانه مقدار کمی ریزش مو دارند. چینوک نیازمند به برس زدن روزانه به منظور حفظ تمیزی مو دارند اما به ندرت نیاز به حمام کردن آنها  خواهد بود.

سگ چینوک عاشق بچه ها می باشد به شرط این که با آنها از ابتدا آشنا شده باشد. برای خرید سگ سالم، هرگز یک توله سگ را از یک صاحب غیر مسئول یا فروشگاه حیوان خانگی خریداری نکنید و به دنبال توله سگی باشید که آنها ر ابرای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشند از روی صدا آزمایش کرده باشند.

وزن و اندازه سگ چینوک 

وزن سگ چینوک نر سی و پنج کیلوگرم و  مادهبیست و هشت کیلوگرم است. همچنین قد در نرها57 الی 67 سانتی متر و در ماده ها52 الی 62 سانتی متر می باشد.

سگ چینوک

سازگاری نژاد چینوک با کودکان و سایر حیوانات خانگی

سگ چینوک آرام و با رفتاری دوستانه است که می تواند بهترین دوست  برای بچه ها باشد. اگر چینوک شما با بچه ها بزرگ نشده است، با آرامش و به ندرت آنها را با هم آشنا نمایید به طوری که چینوک بتواند خود را به کودک عادت بدهد. توجه داشته باشید که ،شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. توجه کنید که شما نباید هرگز بگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او گردد. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب باشید. چینوک هیچگاه دوست ندارد تنها رها گردد.

این سگ ها حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار خواهند گرفت. اگر این سگ آموزش ببیند می تواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها ،هم بازی شود، پس از این لحاظ صاحب حیوان هیچ مشکلی نخواهد داشت و می توان گفت اگر یک حیوان خانگی در منزل دارید می توانید به سراغ چینوک هم بروید، فقط کافی است کمی برای آموزش آن وقت بگذارید. 

سگ چینوک

امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید و در ادامه سایر مطالب ما را در مجله آسان طب دنبال نمایید.

منبع : https://mag.asanteb.com

 

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا