اصولی را برای خرید و نگهداری از قناری ها در منزل

بسیاری از افراد به نگهداری از حیوانات خانگی علاقه دارند از سویی هم نگهداری از پرندگان در منزل با ما ایرانی ها اجین شده است. ایرانی ها از گذشته بسیار دور به نگهداری از پرندگان گوناگون بخصوص قناری ها در منزل علاقه داشتند. اگر قصد خرید و نگهداری از قناری را دارید این مطلب را دنبال نمایید.

 اصولی را برای خرید و نگهداری از قناری ها در منزل

نگهداری از قناری و تصمیم برای خرید آن

اگر دوست دارید یک قناری برای خود تهیه کنید اول باید تصمیم بگیرید چه نوع و چه نژادی از قناری ها را می خواهید. قناری ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند. به یک نوع از آنها قناری های آوازی می گویند ، که بخاطر صدای آنها است و نوع دیگر بخاطر رنگ آنها که به آنها قناری های رنگین می گویند. برای خرید یک قناری باید به نکاتی توجه داشته باشید که در ادامه با شما در میان خواهیم گذاشت.

 اصولی را برای نگهداری قناری 

نگهداری از قناری در منزل

برای اینکه یک قناری سالم داشته باشید توجه به این نکات بسیار ضروری است. قناری حتما” بایستی روی پاهایش بایستد. به هیچ وجه از لوازم تزئینی در قفس قناری استفاده نکنید. این پرنده نباید ساکت باشد. حتما” قفس قناری را ماهانه یک بار ضد عفونی کنید. در قفس این پرنده میله ی پلاستیکی بگذارید تا پرنده روی آن بنشیند. با این کار شما شاخه درخت را برای پرنده تداعی می کنید. زمان خرید هم حتما” توجه کنید که پرنده باید چشمانی نافذ، آگاه و روشن و پرهایی نرم، صاف و شفاف داشته باشد. قناری باید سر زنده، سلامت، شاد و در ضمن جنب و جوشش زیاد باشد. حتما” به لوازمی که احتیاج دارند اهمیت بدهید. ظرف دانه قناری و آبخوری او را در هفته یک الی دو بار نظافت کنید. در هنگام نگهداری قناری، قفس قناری در هفته دو تا سه بار تمیز شود.

سعی کنید از قفس های استیل برای نگهداری از قناری استفاده کنید. باید از صدای قناری و نفس او خاطر جمع باشید خصوصا در زمان تحرک. هرگز ظروف شکستنی در قفس قناری قرار ندهید زیرا که پا ها ی قناری را زخمی می کند. زمانی که قناری می خواهد جفت گیری کند سعی کنید جایی که دارید درست می کنید از ابر باشد و به مقدار کمی هم پنبه در وسط آن قرار دهید. در این مدت هم حتما ظرف آبخوری قناری را مدام چک کنید و او را بی آب رها نکنید در این دوران تشنگی برای حیوان بسیار آزار دهنده خواهد بود. بدن قناری باید کامل پر داشته باشد، مخصوصا در قسمت سر و گردن و پاهایی کاملا صاف و انگشتان سالم بدون اینکه شقاق و فلس داشته باشد. دلیل بیماری شقاق و فلس که نوعی بیماری قارچی پوستی است که رنگ آن سفید کم رنگ می باشد هم کثیف بودن قفس پرنده است. فلس دار بودن پاهای این قناری ها به خاطر کمبود ویتامین ، بخصوص ویتامین کلسیم است.

نکاتی در باب تغذیه قناری ها

غذای این پرنده بر اساس نگهداری قناری در قفس باید سنجیده شود. تغذیه جوجه قناری ها تا 40 روزگی و ماده ها و جفت ها تخم مرغ آب پز باشد. غذای اصلی قناری ها تخم کتان است که تمام فصول موجود است. در اضای یک کیلو تخم کتان نیم کیلو ارزن ریز به آن اضافه کنید اما در فصل زمستان یک کیلو تخم کتان، نیم کیلو ارزن، ۱۰۰ گرم تخم کلم، تخم شلغم، تخم کاهو و تخم خلفه. شاهدانه و تخم گشنیز هم اضافه کنید.

توجه داشته باشید که بهتر است در تابستان از دانه های خنک استفاده گردد. دانه هایی مانند کاهو، اسفناج ، خیار سبز ، ته پوست هندوانه ، ‌سیب به مقدار خیلی مختصر و… . البته در تابستان مخلوط کتان و ارزن همراه با تخم خلفه باشد بهتر است.

 اصولی را برای نگهداری قناری 

نگهداری از قناری و بیماری های پرنده

بیماری قناری ها شامل چهار دسته : بیماری های ویروسی ، بیماری های قارچی و انگلی و تک یاخته ای، بیماری های ناشی از سوء تغذیه و فقر ویتامینی و نظایر آن و بیماری های ناشی از عوامل ناشناخته است.

بیماری قناری و درمان آن

برخی از نشانه ها در قناری شما، به شما نشان می دهد که پرنده شما دچاری بیماری شده است. برخی از این نشانه ها عبارتند از: نخوردن یا کم خوردن غذا، کم جنب و جوش کردن و خواب آلودگی پرنده، ریزش پرهای قناری و پف کردن پرنده، بسته شدن چشم پرنده و تنگ شدن ، صدای غیر طبیعی هنگام تنفس ، دور نگه داشتن بالشان از بدن خود، گاهی نمی توانند وزن بدن شان را تحمل کنند، نوک پرنده تغییر کند، مدفوع قناری تغییر کند.

اگر یکی از این نشانه ها را در قناری خود مشاهده نمودید، حتما” قبل از هر اقدامی آن را از بقیه قناری های خود جدا کنید. در صورتی که پرنده بیمار شده باشد بهتر است که با یک دامپزشک مشورت نمایید. در این مواقع پرندگان بیشتر از کمبود ویتامین ها و غذا رنج می برند و برای اینکه بیماری پیشرفت نکند او به ویتامین بیشتر نیاز خواهد داشت. معمولا” در اینگونه موارد دامپزشک به شما قطره های مخصوصی برای ریختن در آب پرنده تجویز می کند.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫1/5 ‏‫(3 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا