4 مسئله در رابطه با دستشویی کردن گربه های خانگی

محل دفع گربه را شناسایی کنید، آن محل بهترین جا برای قرار دادن ظرف خاک جدید گربه ی شما خواهد بود. بعضی از گربه‌ ها خاک عمیق و برخی خاک کم عمق را ترجیح می‌ دهند. از مقدار خاکی که می‌ کنند می‌ توانید بفهمید که چه عمقی را دوست دارد. در ادامه به نیاز ها و مسائل مربوط به دستشویی کردن گربه ها خواهیم پرداخت.

دستشویی کردن گربه

محل دستشویی کردن گربه

اگر گربه ی شما در جایی غیر از ظرف مخصوص مدفوع و ادرار می‌ کند ، گربه‌ ی خود را تعقیب کنید یا از یک دوربین فیلمبرداری استفاده کنید تا بتوانید محل دفع گربه را شناسایی کنید. آن محل بهترین جا برای قرار دادن ظرف خاک جدید گربه ی شما خواهد بود ، به این علت که خودش آنجا را انتخاب کرده است.

شستن و پاکسازی محل دستشویی کردن گربه

گربه‌ ها حس بویایی بسیار قوی دارند، بنابر این محل نامناسبی را گربه آنجا ادرار و مدفوع کرده است باید چند بار شسته گردد. ابتدا با آب محل را چند بار بشویید. همراهان مجله ی پزشکی آسان طب فراموش نکنید که نباید از صابون و مواد شستشو با بوی نعنا و بو های تند استفاده کنید.

اگر پارچه و یا فرش است می‌ توانید از سودای گاز دار استفاده نمایید تا حباب های سودا کاملاً بو را از تار و پود فرش از بین ببرند. سپس با دستمال و پارچه محل را به  خوبی خشک کنید و از یک اسپری خوشبو‌ کننده در آن محل استفاده نمایید.

محلی نامناسبی که گربه در آنجا ادرار یا مدفوع کرده است را با پلاستیک ضخیم بزرگ یا فویل الومینیومی بپوشانید و با تغییر جنس محل و مطمئن باشید که با پوشاندن آن با پلاستیک علاقه گربه به آن محل کاهش می‌یابد.

دستشویی کردن گربه

ظرف خاک برای دستشویی کردن گربه

ظرف خاک گربه ها ، باید 1.5 برابر طول بدن گربه از سر تا انتهای دم باشد. گربه‌ ها ظرف های کوچک را دوست ندارند. اغلب گربه‌ ها به ظرف خاک سر باز (بدون سقف) تمایل دارند. برای گربه های پیر و مبتلا به آرتروز و بچه گربه‌ ها از ظرف خاک با لبه کوتاه استفاده نمایید.

دستشویی کردن گربه

بعضی از گربه‌ ها خاک عمیق و برخی خاک کم عمق را ترجیح می‌ دهند. از مقدار خاکی که می‌ کنند می‌ توانید بفهمید که چه عمقی را دوست دارد. اگر گربه شما تا ته ظرف خاک را کند پس خاک پر عمق دوست دارد و برعکس این مسئله نیز ممکن است اتفاق بیافتد . به طور کلی عمق 3 سانتی‌ متر مناسب می باشد.

ظرف خاک باید در مکانی خلوت و کم رفت و آمد باشد و از محل ظرف غذای حیوان دور باشد. شست و شوی هفتگی ظرف دفع فضولات با آب خیلی داغ، آلودگی و بو را از بین خواهد برد. فقط از یک ضد‌عفونی کننده ملایم و بی‌ بو استفاده نمایید، حتی می توانید از سرکه سفید نیز استفاده کنید و ظرف را به خوبیذ آبکشی نمایید.

ته ظرف در اثر چنگ زدن گربه خراشیده می‌ شود و این خراش ها بو و آلودگی را در خود نگه می‌ دارند. بنابر این بهتر است هر چند وقت یکبار ظرف خاک جدیدی تهیه کرده و جایگزین ظرف قدیمی کنید.

در ظرف باید از بستری استفاده کنید که خود گربه شما مایل است. خاک، چوب ، کاغذ، کریستال و پارچه از انواع بستر هایی می باشند که برای گربه‌ ها استفاده می‌ گردند. گربه‌ ها بیشتر علاقه مند به خاک‌ های بی‌بو و نرم می باشند.

خاک هایی که چسبنده می باشند و گلوله می‌ گردند مناسب نیستند ، به این علت که هم بو را در خود نگاه می‌ دارند و هم به موی گربه می‌ چسبد و به نقاط دیگر خانه منتقل می‌ گردند. گربه‌ ها خاک‌ های درخشنده را ترجیح می‌ دهند و شما می‌ توانید برای ایجاد درخشندگی کف ظرف خاک را با سلفون پوشانده و روی آن خاک مخصوص را بریزید.

دستشویی کردن گربه

این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید : نگهداری از بچه گربه تا 3 هفتگی و غذای مورد نیاز آنها

بهتر است هر روز و یا یک روز در میان کل بستر ظرف دفع گربه را تعویض کنید. قسمت های کثیف شده و گلوله شده باید چند بار در روز بردارید تا خاک بو نگیرد. به هیچ عنوان زیر ظرف دفع گربه اصلا از ریزانداز های پلاستیکی و بودار استفاده نکنید. گربه‌ ها معمولا از بوی این پلاستیک‌ ها متنفر می باشند و در آنجا دیگر عمل دفع را انجام نمی‌ دهند. در صورتی که تعداد گربه های خانه زیاد است باید ظرف‌های بیشتری در خانه بگذارید.

دستشویی کردن گربه

چنگ زدن لوازم خانه توسط گربه

در صورتی که گربه شما لوازم خانه را چنگ می زند به او یک اسباب بازی مخصوص چنگ زدن بدهید و به اندازه کافی با بازی کردن خسته اش نمایید. اگر حیوان قبلا به قسمتی از مبلمان آسیب زده، آن را بپوشانید تا یادش نیافتد و دوباره هوس این کار به سرش نزند. این مسئله را هم به یاد داشته باشید که باید ناخن های گربه‌ ی خود را ماهانه بگیرید. فراموش نکنید، روش پاداش و تنبیه با خوراکی های مورد علاقه یک گربه و حرف زدن با او با تن صدای مختلف همیشه جواب دهنده می‌ باشد. 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫3.6/5 ‏‫(5 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا