ماهی سورم و سازگاری آن با سایر ماهیان آکواریومی

ماهی سورم ( Severum ) با نام علمی Cichlasoma Severum – Heros severus شناخته شده می باشد. سورم ها از خانواده ی سیکلیده ( Cichlidae ) هستند و انواع مختلفی نظیر سورم طلایی ، سبز ، باله سرخ ، سر سرخ ، قرمز خالدار و غیره دارند . جایگاه اصلی این ما هی های نسبتا صلح جو رودخانه آمازون می باشد و در انتخاب همسر بسیار سختگیر هستند.

ماهی سورم

ماهی سورم

محل زندگی ماهی سورم در آکواریوم در ناحیه ی تحتانی  و قسمت میانی می باشد و گاهی نیز در تمام مناطق آکواریوم مشاهده می گردند. آن ها از انواع غذاهای خشک و زنده نظیر ماهی خوراک ، کرم خونی , انواع پلت ها, گرانول ها, دل گاو و گوسفند و غیره تغذیه می کنند. از نظر سازگاری هم با سیکلید های آمریکایی مثل پروت – گرین ترور- افرا , اسکار , پیرانا (با رعایت سایز) کنار می آیند.
این ماهی ها تا 30 سانتی متر رشد می کنند و تا 10 سال عمر خواهند کرد. به شرط آنکه شرایط مورد نیاز نظیر آکواریومی با حداقل 150 لیتر حجم ، دمای مناسب آکواریوم 23 الی 29 درجه سانتی گراد ، سختی آب 5 dGH (سبک تا متوسط ) – دامنه 4 الی 15 و  PH- اسیدیته آب 6 الی 6.5 (دامنه بالا تا 7.5 ) برای نگهداری از ان ها مد نظر قرار دهید.
ماهی سورم

سازگاری ماهی سورم

سورم ها با پرت ها ، اسکار ها ، پیرانا ها ، سیچلاید ها و سایر ماهی های هم اندازه ی خود سازگار می باشند ، اما در مورد نگهداری آن ها با ماهی اسکار بهتر است اندازه سورم یک تا دو سانتی متر از اسکار بزرگ تر در نظر گرفته شود تا خطری آن ها را تهدید نکند .

شرایط آکواریوم برای زندگی ماهی سورم

افزون بر قرار دادن چند گیاه پهن برگ در آکواریومی که در آن از ماهی سورم نگهداری می کنید، بهتر است یک الی دو سنگ صاف و بزرگ در آن آکواریوم قرار دهید.

ماهی سورم
تشخیص جنسیت ماهی سورم

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ برای تعیین جنسیت باید به ظاهر ماهی سورم خود دقت کنید ، البته بهترین راه مقایسه آلت تناسلی ماهی است که اطمینان شما را از جنسیت ماهی خود فراهم می کند .  جهت شناسایی جنسیت ماهی تفاوت های ماهی نر و ماده سورم را بر می شماریم که عبارتند از :

  • سورم های نر نسبت به ماده ها جثه بزرگتری داشته و حتی رنگ و خال های پررنگ تری نیز دارند ،
  • چشم سورم های ماده قرمز تر از نر ها است.
  • در نر ها باله پشتی و مقعدی کشیده تر و نوک تیز تر از ماده ها است.
  • خط ها و اشکال صورت سورم نر بسیار بیش تر از سورم ماده است .
  • آلت تناسلی بهترین روش برای تشخیص جنسیت خواهد بود که برای نرها کوچک و نوک تیز است و برای سورم های ماده گرد و بزرگتر می باشد.

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52