کندن موهای بدن خرگوش و دلایل آن

خرگوش ها جوندگانی بامزه با گوش های بزرگ هستند که گونه های مختلفی دارند. خرگوش ها رفتار های جالب و عجیبی دارند. این جوندگان مانند سایر جوندگان بسیار باهوش و بامزه می باشند. اما یکی از رفتار های خرگوش ها که هنگام نگهداری از خرگوش ها ممکن است مشاهده کنید کندن موی بدنشان توسط خودشان است که معمولا” در دوران بارداری این کار را انجام می دهند و در میان نژاد های مختلف خرگوش رایج است. بنابر این ما امروز در این مطلب راجع به موضوع کندن موی خرگوش و دلایل آن صحبت خواهیم کرد، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

کندن موی خرگوش

کندن موی خرگوش

خرگوش ها جوندگان جالبی هستند. آنها بسیار باهوش و بامزه هستند و گاهی آنچنان دلبری می کنند که انسان شیفته و وابسته آنها می شود. آنها رفتار های جالب و عجیبی از خود بروز می دهند . گاهی خرگوش موهای بدن خود را می کند که این رفتار خرگوش ها باعث ایجاد نگرانی و  ناراحتی در بسیاری از صاحبان این حیوانات می شود. کندن مو ها تا جایی ادامه پیدا می کند که خرگوش مانند یک موش بدون مو به نظر می رسد و خوردن بیش از حد مو ها می تواند مشکلات گوارشی یا مشکل انسداد روده نیز برای حیوان به وجود آورد.

کندن موی خرگوش

دلایل کندن موی خرگوش ها

دلایل زیادی برای اینکه خرگوش ها شروع به کندن مو های خود می کنند وجود دارد که یکی از این دلایل به خاطر وجود پارازیت هایی مانند مایت های پوستی می باشد. آلرژی ها نیز می توانند دلیل این رفتار خرگوش ها باشند. خرگوش های ماده عقیم نشده نیز ممکن است دچار حاملگی کاذب شوند و برای ساخت لانه مو های سینه خود را کنده و با آن در گوشه ای لانه سازی کنند. حتی گاهی حدود چند روز قبل از به دنیا آمدن بچه خرگوش ها خرگوش ماده شروع به کندن مو های بدن خود می کند که این کار برای ساخت جایگاهی مناسب و گرم و نرم برای نوزادانش می باشد. 

اما یکی از مهم ترین دلایل کندن مو های بدن، رشد بیش از اندازه ی دندان ها “مال اکلوژن” می باشد. در این حالت دندان های بالا و پایین به صورت کامل روی هم قرار نخواهند گرفت. این خرگوش ها معمولاً موی زیادی از بدن خود می کنند. این امر ممکن است به این دلیل باشد که به هنگام آراستن خود، دندان های نا متقارن باعث می گردند تا موی بیشتری کنده شود. اگر خرگوش شما بیش از حد مو های بدن خودش را می کند از دامپزشک تقاضا کنید تا دندان های او را بررسی نماید. یکی دیگر از دلایل این رفتار سر رفتن حوصله خرگوش است. باید توجه کنید آیا خرگوش شما اسباب بازی کافی در قفس خود دارد یا خیر و آیا وقت کافی برای بازی کردن با او می گذارید؟ اگر او تنها خرگوش خانه باشد نیاز به روابط اجتماعی دارد.

کندن موی خرگوش

تغییرات استرس زا در دنیای پیرامون خرگوش نیز می تواند عامل کندن مو های بدن حیوان گردد. تغییر جای قفس، وجود حیوانات خانگی دیگر در خانه و کم توجهی به خرگوش همگی بر این عامل تاثیر گذار خواهند بود.

همراهان محترم مجله پزشکی آسان طب توجه داشته باشید که باید در زمان کندن مو ها به رژیم غذایی حیوان اهمیت ویژه ای داد. این خرگوش ها نیازمند به فیبر بیشتری می باشند. مقدار زیادی علوفه و سبزیجات تازه در اختیار خرگوش خانگی خود قرار داده و مدفوع او را بطور مداوم بررسی نمایید. در صورتی که مدفوع او بسیار کم شده باشد و یا حیوان قادر به مدفوع کردن نباشد باید سریعا” او را جهت معاینه نزد دامپزشک ببرید و در صورت لزوم از دارو های تجویزی توسط خوده دامپزشک استفاده نمایید.

امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید و مطالب دیگر ما را دنبال نمایید.

منبع : https://mag.asanteb.com

 

‫4.3/5 ‏‫(7 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫9 دیدگاه ها

  1. سلام
   من یه خرگوش ماده عادی و یه خرگوش نر لوپ دارم که با هم جفتن
   اخیرا خرگوش ماده مو های خرگوش نر را میکند و این منو خیلی نگران کرده
   میشه بگید به چه دلیل این کارو میکنه؟

 1. سلام من خرگوشم بیشتر جاهای بدنش موهاش کنده شده یعنی پوستش قابل مشاهده هست تیکه تیکه کنده شده دوتا خرگوش دیگه هم با ان هست بازی هم باهاش می کنم اما نمی دونم چرا اینجور شده بنظرتون بیماری گرفته؟

 2. سام حرگوشم موهای پاش کنده شده و قرمز شده نمیدونم دلیلش خیس بودن پاهاش و کثیف بودنشون بوده یا واقعن کنده شدن این چه بیماری ای هست ؟؟

  1. خرگوش منم موهای کف پاهاش رفت و کف پاهاش زخم شد دلیلش اینه ک روی پوشال راه نرفته یا زیاد روی جای غیر پوشالی بوده. ببریدش پیش دانپزشک و جاشم پوشال بریزید ی مدت نزارید زیاد از قفس خارج شه چون اگ طولانی شه کف ماهاش خون میاد حیوونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا