عوامل موثر در سلامت و رشد دندان های خرگوش

عمل گوارش غذا از دندان ها آغاز می گردد ، بنابراین دندان های خرگوش نیز نقش مهمی را در سلامتی حیوان ایفا می کنند. یک خرگوش دارای دو دندان پیش بزرگ در جلو و دو دندان پیش بسیار کوچک در فک بالایی می باشد. در فک پایین حیوان هم دو دندان نیش کوچک قرار دارد. دندان های پیشین خرگوش تیز و به شکل اسکنه می باشدکه مدام و در تمام طول زندگی خرگوش در حال رشد کردن می باشند، و رشد آن ها بسیار سریع می باشد. در صورتی که موارد مهم در تغذیه خرگوش رعایت نگردد دندان هایش بلند خواهند شد و سقف دهان را سوراخ می کند ، بدین ترتیب خرگوش تلف خواهد شد. برای پیشگیری از این مشکل در ادامه شما را با راهکار هایی آشنا خواهیم کرد .

دندان های خرگوش

دندان های خرگوش

دندان های خرگوش هفته ای ۲ میلیمتر رشد خواهند کرد که برابر با ۱۰ سانتی متر در سال می گردد. در صورتی که رشد این دندان ها زیاد باشد، دندان های بالایی به طرف عقب قوس دار می گردند و گاهی سقف دهان جیوان را سوراخ کرده و دندان ها از دهان بیرون خواهند زد. این وضعیت باعث مرگ خرگوش می گردد.

افزون بر آن خرگوش در فک بالا شش دندان آسیاب کوچک و شش دندان آسیاب بزرگ و در فک پایین دارای چهار دندان آسیاب کوچک و شش دندان آسیاب بزرگ می باشد. فک پایینی خرگوش کوچک تر از فک بالایی اش می باشد و روش جویدن خرگوش ها از سمتی به سمت دیگر است که باعث کوبیدن غذا می شود. سرعت جویدن خرگوش ها بسیار بالا است و تقریبا 120 بار در دقیقه می باشد.

دندان های خرگوش

ترکه های کوچک برای جویدن و دندان های خرگوش

خوانندگان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ بر طبق تحقیقات انجام شده بهتر است که همیشه چندین شاخه کوچک (با قطری در حدود نیم سانتی متر) درخت هایی که سمپاشی و کودپاشی نشده اند را برای جویدن در اختیار خرگوش های خانگی قرار بدهید. این کار موجب سالم ماندن دندان های آن ها می گردد و از جویدن های اضافی در محیط خانه پیشگیری خواهد کرد. بهترین چوب ها برای این کار چوب درخت سیب، اشنگ و پنبه است. در صورتی که به چوب این درختان دسترسی نداشته باشید، می توانید به فروشگاه های حیوانات خانگی جهت تهیه ی وسایل ایمن برای جویدن خرگوش ها مراجعه نمایید.

نقش تغذیه در دندان های خرگوش

ظروف سنگین از جنس سرامیک بهترین انتخاب برای خرگوش ها می باشند، به این دلیل که آن ها تمایل زیادی به انداختن ظروف خود و جویدن آن ها خواهند داشت. ظروف پلاستیکی که عریض باشند نیز مناسب می باشند. البته باید اطمینان حاصل کنید که پلاستیک به اندازه کافی دارای استحکام می باشد تا خرگوش ها نتوانند آن ها را بجوند. برای آب هم بطری های مخصوصی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید . این بطری ها دارای انتهایی فلزی می باشند و خرگوش قادر به جویدن آن نخواهد بود. با این تفاسیر بسیاری از خرگوش ها دوست دارند از درون کاسه و یا لیوان آب بخورند که بهتر است این کار انجام نگردد ، به دلیل این که اگر به هر نحوی آب وارد بینی خرگوش گردد به عفونت منجر خواهد شد.

برای سلامت دندان های خرگوش و نگهداری صحیح از خرگوش ها تغذیه ی مناسب جایگاه ویژه ای دارد. تغذیه ی صحیح یک خرگوش ممکن است تا حدودی پیچیده به نظر برسد، اما برای شروع می توانید از پلت ها (همان غذا های آماده) با فیبر بالا و  پروتئین و مقداری علوفه یا یونجه ی خشک شروع نمایید.

دندان های خرگوش

پلت خرگوش با 14 تا 18 درصد پروتئین خام کافی خواهد بود (پلت هایی با 14 الی 21 درصد پروتئین خام بهترین گزینه ها می باشند). پلت هایی که ترکیبی از غلات و میوه های خشک شده می باشند توصیه نمی گردند (از این پلت ها می توانید به عنوان تشویقی برای خرگوش استفاده کنید) . زیرا حاوی شکر و کلسیم بالایی می باشند و به سیستم گوارشی و کلیه های حیوان آسیب خواهند رساند. امکان دارد خرگوش به یک پلت خاص عادت داشته باشد، بنابر این برای تغییر رژیم غذایی باید پلت جدید را اندک اندک به پلت قبلی اضافه نمایید و به تدریج میزان آن را بیشتر نمایید ( طی 7 روز ). این امر باعث پیشگیری از هر نوع مشکل گوارشی می گردد. علوفه یا یونجه ی خشک نیز باید حتما در اختیار حیوان قرار داشته باشد ( به جز برای خرگوش های جوان و یا حتی خرگوش هایی با کمبود کلسیم ) یونجه تیموتی یا لوئیچه چمنی، بهتر از یونجه معمولی آلفالفا می باشد . به جای علوفه که از کناره های قفس آویزان می گردد در فروشگاه های لوازم حیوانات خانگی وجود دارد.

دندان های خرگوش

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ همانگونه که متوجه شده اید یونجه و علوفه خشک برای دندان ها و سلامتی گوارش خرگوش لازم است ، اما خرگوش های شیر خوار باید به طور کامل از تغذیه کنند و خرگوش های بالای یک سال نیاز به کلسیم کمتری دارند که از یونجه تیموتی یا لوئیچه چمنی تامین می گردد. برای تغذیه ی خرگوش های زیر یک سال ( و همچنین خرگوش های باردار و شیرده ) یونجه آلفا آلفا را در نظر بگیرید. حتی می توانید برای جویدن خرگوش از سنگ کلسیم یا همان سنگ دندان استفاده نمایید ، اما جهت اطمینان آن را فقط برای خرگوش های جوان استفاده نمایید ( زیر یک سال ).  البته برای اطلاعات بیشتر در این زمینه و همین طور مسائل مربوط به خرگوش ها می توانید به بخش حیوانات خانگی یا مقالات مربوط به خرگوش مراجعه نمایید و یا منتظر مقالات جدیدتر ما باشید .

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫2.8/5 ‏‫(4 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫7 دیدگاه ها

  1. سلام من یه خرگوش دوماهه دارم فکر کنم بزاقش میریزه روی پشمای زیر گردنش و باعث میشه که خیس بشن ، بخاطر اینه که هنوز بچه س یا بیماری عفونی داره؟

  2. سلام
    چطور میتونم بفهمم اندازه دندون خرگوشم در حد عادی هست یا نه؟ خودم میتونم تشخیص بدم؟
    بیشترین غذایی که میخوره ینجه خشکه . انواع چوب هم براش گذاشتم اما اصلا نمیجوه .

  3. سلام خسته نباشید من یک باد بزن حصیری دارم که خرگوشم خیلی دوسش داره وقتی میذارمش جلوی خرگوش بافت حصیر رو میخوره میخواستم بپرسم خوردن حصیر برای خرگوش مشکلی نداره؟ با هیچ چیزی هم بازی نمیکنه اگر هم بازی کنه میخورتشون!!!!

      1. کی همچین چیزی گفته؟؟؟!!! من تاحالا پیش ده تا دامپزشک رفتم و همه گفتن هیچ مشکلی برای خرگوش نداره، برای رشد نکردن دندون هم خوبه. ولی خیلی نذارین بخوره. چون غذای اصلیشون یونجه اس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا