مانیکور و پدیکور در خانه با چند حرکت ساده

زیبایی دست های ما یکی از اصلی ترین معیارها برای سنجش زیبایی عمومی ظاهر ما می باشد و باید برای حفظ و آرایش این زیبایی طبیعی تدابیری بیاندیشیم. اینجاست که مانیکور و پدیکور کردن به کمک ما آمده و راه کارهایی بسیار کاربردی و البته ساده برای مراقبت و زیبایی این ناحیه ارائه می دهد. فراموش نکنیم چه خانم باشیم و چه آقا می توانیم از این تکنیک کلاسیک و مقرون به صرفه برای مراقبت از پوست دست ها و زیبایی ناخن ها حتی در منزل خود استفاده کنیم.

مانیکور

مانیکور و پدیکور چیست

کلمه (cure) به معنی مراقبت کردن و مانی و پدی که ریشه فرانسوی دارند به ترتیب به معنی دست و پا هستند. یعنی مراقبت از دست و پا. به معنای عامه یعنی مراقبت و زیبایی مدام دست ها و پاها و ناخن های آن ها. برای این امر لازم است به طور مرتب برای دست ها هر دو هفته یک بار و برای پاها ماهی یک بار مانیکور و پدیکور انجام شود. روش کلاسیک این کار به این صورت است که دست ها یا پاها را برای مدت 10 الی 15 دقیقه در آب ولرمی که حاوی مقدار مناسبی نرم کننده مخصوص است قرار داده و پس از طی مدت زمان مذکور شروع به گرفتن کوتیکول ( پوست ظریف دور ناخن )، اضافی دور ناخن ها می کنیم. سپس ناخن را لاک زده و از روغن های مخصوص کوتیکول استفاده کرده و بعد کار تمام است.

لوازم مورد نیاز برای مانیکور

قبل از هر چیز باید به بررسی سلامتی ناخن ها پرداخته و مطمئن شوید ناخن ها دچار هیچ عارضه قارچی و یا عفونی نباشند. در مرحله بعدی باید بهترین و زیباترین نوع سوهان زدن به ناخن هایتان را یاد بگیرید. سپس می توانید در منزل و با خیال راحت این کار را انجام دهید. لوازم مورد نیاز برای مانیکور کردن یک حوله نرم و تمیز، محلول ضدعفونی کننده ابزار مانیکور، ظرف مخصوص مانیکور، نرم کننده مخصوص پوست و ناخن، نیپر، ابزار عقب زن، سوهان نرم، پولیش ناخن، کرم نرم کننده یا کرم ماساژ مخصوص دست ها و روغن کوتیکول است.

روش انجام مانیکورمانیکور

ابزار مورد نیاز را روی میز بچینید. با استفاده از یک تکه پنبه و محلول ضدعفونی، ابزار کارتان ( عقب زن، نیپر ) را ضدعفونی کنید. قبل از قرار دادن دست در مایع مخصوص با سوهان نرم به سوهان کشی ناخن ها طبق مدل مورد علاقه خود (مربعی، گرد، تیز، کله قندی و…) بپردازید. سپس دست چپ را در ظرف مانیکور که قبلا در آن آب ولرم و محلول نرم کننده ریخته اید قرار داده و 10 دقیقه مکث کنید. پس از این مدت زمان، دست را از ظرف خارج کرده و به آرامی با حوله لطیف خشک کنید. در این مرحله باید با ابزار عقب زن از قسمت پهن و به آرامی شروع به عقب زدن کوتیکول کرده و صدف ناخن را تا جایی که ممکن است وسیع تر کنید. نکته حایز اهمیت در امر عقب زدن کوتیکول این است که در نهایت ملایمت و نرمی باید عقب زن را به سمت ریشه ناخن حرکت داده و از صدمه زدن به پوست ظریف این ناحیه پرهیز کنیم. پس از این مرحله نوبت به گرفتن پوست اضافی با نیپر می رسد که باید بیشترین دقت را در انجام آن به کار گیریم چرا که با کوچکترین اشتباه ممکن است پوست اصلی را بریده و در این ناحیه ایجاد زخم نماییم. برای این مرحله لازم است که نیپر را بین سینه دست و چهار انگشت کناری گرفته و به آرامی از یک سمت ناخن پوست های اضافی و برآمده گوشه های ناخن را بگیرید. توجه داشته باشید که لازم نیست این پوست را از بیخ بگیرید. برش سطحی این پوست اضافی کافی خواهد بود. این عمل را با تک تک انگشتان دست چپ انجام دهید و سپس دست راست را درون ظرف مانیکور قرار داده و کلیه مراحل را برای دست راست نیز انجام دهید. در انتها از پولیش مخصوص ناخن به آرامی روی ناخن ها بکشید تا براق شود. بعد از این کار به مرحله نهایی مانیکور می رسیم که استفاده از روغن کوتیکول است. این محصول را می توانید از فروشگاههای لوازم زیبایی ناخن تهیه کرده و یا از روغن بادام و یا روغن بچه استفاده کنید. مقداری از این روغن را به وسیله یک قلم کوچک دور ناخن ها مالیده و اندکی ماساژ دهید. حالا دست های شما آماده یک کرم مرطوب کننده عالی و بعد از آن پولیش ناخن ها به وسیله لاک مورد علاقه شماست. از مانیکور خود لذت ببرید.

لوازم مورد نیاز برای پدیکور

انجام یک پدیکور کامل، امری تخصصی است و برای مهیا ساختن لوازم مورد نیاز آن نیاز به دستگاه پدیکور خواهید داشت که دارای تنظیم کننده حرارت و در موارد پیشرفته ماساژ مخصوص پاها می باشد و مابقی لوازم با ابزار آلات مخصوص مانیکور یکسان است. ریختن اندکی نمک دریا به لایه برداری و جوانسازی پوست پاهای شما نیز کمک خواهد کرد. همچنین خستگی ناشی از قرار گرفتن طولانی پا در کفش را نیز از بین خواهد برد.

روش انجام پدیکور

پس از انجام سوهان کشی در ناخن های پا، پاها را به مدت 15 دقیقه در دستگاه پدیکور که حاوی مقدار مناسبی آب و نرم کننده و نمک دریایی محلول در آن است قرار دهید. دقت کنید درجه حرارت را طوری تنظیم کنید که آب داغ نشده و پوست پاهایتان را اذیت نکند. در طول این مدت می توانید دستها را به ترتیب ذکر شده در بالا، مانیکور کنید. بعد به آرامی یک پا را خشک کرده و مانند مانیکور کردن شروع به گرفتن پوست اضافی دور ناخن های پا نمایید. کلیه مراحل پدیکور همانند مانیکور بوده و در انتها می توانید از لاک ناخن مورد علاقه تان استفاده کنید.

روش صحیح لاک زدنمانیکور

حتما برای شما نیز پیش آمده که یک الی دو روز پس از لاک زدن، لاک ناخن های شما شروع به خرد شدن و از بین رفتن می کند. یکی از دلایل چنین اتفاقی وجود چربی در سطح ناخن های شماست. بنابراین آسان طب به شما توصیه می کند قبل از لاک زدن دست ها را شسته و یا اگر مانیکور و پدیکور کرده اید چربی موجود بر سطح ناخن را کاملا پاک نمایید. استفاده از استون جهت گرفتن چربی روی ناخن ها با استفاده از یک قلم لاک شسته شده کمک کننده است. سپس می توانید از لاک ناخن استفاده کنید. روش درست لاک زدن به این ترتیب است که برس لاک را پس از آغشته کردن به ماده رنگی لاک و گرفتن حجم اضافی آن با لبه قوطی، از قسمت پهن به آرامی بر وسط صدف ناخن کشیده و بعد به همین ترتیب قسمت راست و چپ صدف ناخن را رنگ کنید. دقت کنید برس لاک را مدام بر ناخن خود نکشید. این عمل باعث به وجود آمدن شیار در لاک شما می شود. اندکی مکث کنید تا لایه اول لاک خشک شود. دوباره لایه نازکی از لاک را به همین ترتیب بر ناخن زده و مطمئن باشید که دوام و زیبایی لاک شما بهتر و طولانی تر خواهد بود. علاوه بر رعایت نکات ذکر شده باید بدانید که لاک را نباید بدون فاصله با کوتیکول بزنید. فاصله یک میلیمتری از پوست دور ناخن به زیبایی لاک زدن در مانیکور و پدیکور شما کمک خواهد کرد.

استفاده از چند وسیله مرغوب جهت زیبایی ناخن ها

  1. استفاده از برق ناخن مرغوب
  2. استفاده از خشک کن
  3. رقیق کننده لاک

استفاده از برق ناخن: پس از هر بار لاک زدن به شیوه صحیح بهتر است از یک برق ناخن استفاده کنید. این عمل علاوه بر ایجاد درخشش نهایی و زیبا بر ناخن هایتان باعث دوام بیشتر لاک شما خواهد شد. سعی کنید برق ناخن خود را از یک مارک مرغوب تهیه کرده و نسبت به زیبایی و درخشش نهایی ناخن هایتان پس از مانیکور و پدیکور حساس باشید.

√ استفاده از خشک کن: در سالهای اخیر محصولی به بازار آمد به نام خشک کن که جهت خشک کردن سریع لاک ناخن بسیار کاربردی و مفید است. در انواع ساده و در موارد تخصصی به شکل اکلیلی موجود است که سرعت عمل و حفاظت از لاک شما را تامین می کند. اگر شما نیز جزء آن دسته از عزیزانی هستید که فرصت کافی برای خشک کردن لاک ناخن های خود را ندارند می توانید به سادگی از این محصول پس از لاک زدن استفاده کرده و بعد از مدت کوتاهی بدون نگرانی از خراب شدن لاک هایتان به فعالیت های روزانه مشغول شوید. پس از مانیکور و پدیکور استفاده از این محصول کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

 √ رقیق کننده لاک: اگر قوطی لاک ناخن شما غلیظ شده و حالت چسبناک پیدا کرده نباید از آن استفاده کنید چرا که وجود حجم اضافی لاک بر ناخن هایتان ایجاد بی سلیقگی می کند. برای رفع این مشکل از محلول رقیق کننده لاک استفاده کنید. به این ترتیب که چند قطره از این محلول را در قوطی لاک خود ریخته و آنرا خوب تکان دهید. این امر سبب می شود لاک شما مانند روز اولی که آن را خریداری کرده اید روان و درخشان شود. حال می توانید بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنید.

اهمیت تهیه لاک ناخن مرغوب

مانیکور

همه ما از اهمیت مانیکور و پدیکور به شیوه درست و مداومت در این امر جهت تامین زیبایی ناخن های خود آگاهیم. در اینجا نکته دیگری را به لیست موارد مهم در زیبایی ناخن ها اضافه کنید و آن تهیه لاک مرغوب است. لاک مرغوب به صدف ناخن هایتان صدمه نزده و برای مدت طولانی ماندگار است. از طرفی اگر به شیوه درست از قوطی آن نگهداری کنید می توانید مطمئن باشید یک لاک ناخن مرغوب به این سادگی ها خشک نشده و به رقیق کننده لاک نیازی نخواهد داشت.

لاک طراحی

فرمولاسیون ماده لاک طراحی، همانند لاک های معمولی بوده اما قلم آن مخصوص طراحی روی ناخن ساخته شده است. قلم بسیار نازکی که دارای طول بلند و معینی بوده و کشیدن اشکال یا خطوط ظریف را بر ناخن میسر می سازد. تقریبا در تمامی رنگ ها موجود بوده و برای استفاده از آن دقت و تمرین زیادی لازم است. بد نیست شما هم دو رنگ مشکی و سفید لاک طراحی را تهیه کرده و شروع به کشیدن طرح های ساده اما زیبا بر ناخن هایتان کنید.

مانیکور و پدیکور علاوه بر تامین زیبایی دست ها و پاهای شما، ایجاد ریلکسی در این دو ناحیه کرده و تجربه آرام بخشی را به شما هدیه خواهد کرد. علاوه بر این انجام مرتب مانیکور و پدیکور در یک زمانبندی دقیق می تواند برای شما یک نظم لذت بخش را به ارمغان بیاورد. اگر تاکنون آن را تجربه نکرده اید یا امکانات چنین تکنیکی را در منزل ندارید هنوز دیر نشده، گوشی تلفن را بردارید و قرار یک مانیکور و پدیکور حرفه ای را با آرایشگر خود بگذارید.

منبع: https://mag.asanteb.com                               

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا