پرورش جلبک در خانه و 8 پارامتر ضروری برای انجام اینکار

 
پرورش جلبک در خانه یکی از سود آورترین مشاغل خانگی می باشد. مخزن کوچک (وان و یا آکواریوم)، پمپ هوا و مواد معدنی وسایل لازم برای پرورش جلبک در خانه می باشد. پرورش جلبک در خانه به آسانی داشتن یک آکواریوم خانگی و نگهداری از ماهیان زینتی می باشد. جلبک ها به عنوان غذای حیوانات مختلف (به عنوان علوفه) استفاده می شوند ، همچنین در بسیاری از امور دیگر نظیر سوخت سبز برای گلخانه ‌های تولید کننده محصولات ارگانیک ، تولید مکمل های غذایی برای مصرف حیوانات خانگی و غیره کاربرد دارند. در این بخش از مجله ی پزشکی آسان طب به نحوه پرورش جلبک در خانه می پردازیم ، با ما همراه باشید.
پرورش جلبک در خانه

پرورش جلبک در خانه و کاربرد آن

 
این کار یکی از بهترین و سود آورترین مشاغل خانگی است که علاوه بر سود دهی مناسب و بالا در طولانی مدت ارزش صادراتی دارد و برای مصارف علوفه، دارویی و حتی تولید سوخت سبز برای گلخانه های تولید کننده محصولات ارگانیک کاربرد دارد. همچنین امروزه جلبک های دریایی یکی از منابع غذایی مهم در بسیاری از کشورها هستند و می توانند به عنوان غذای آینده انسان و در بخش کشاورزی به عنوان علوفه و مکمل غذایی دام و طیور و آبزیان و کود مورد توجه قرار بگیرند. این جلبک ها هم‌چنین در بخش های صنعت نیز کاربرد های فراوانی دارند که از جمله می توان به کاربرد آن ها در تولید محصولات آرایشی، به عنوان منابع سوختی زیستی و در تصفیه فاضلاب ها اشاره کرد. 

روش پرورش جلبک در خانه

راه اندازی پرورش جلبک در خانه نیاز به فضای کوچکی دارد و حتی این کار را می توانید در حوضچه، آکواریوم یا وان کوچکی انجام بدهید و نهایتا 20 الی 30 متر کافی خواهد بود. پس اولین گام برای پرورش جلبک تهیه مخزن و یا تانک کوچک می باشد. همچنین برای برداشت جلبک ها نیاز به وسایل جمع آوری دارید که می توانید آن را از فروشگاه های آکواریوم تهیه نمایید.

کشت جلبک یک نوع از کشت آبی است که شامل پرورش ذرات جلبک می باشد. برای شروع کشت شما نیاز به خرید اولیه جلبک خواهید داشت. گونه و نوع جلبک خود را از فروشگاه های مطمئن تهیه نمایید.
 
مخزن خود را در یک مکان گرم و روشن از خانه قرار بدهید. در صورت امکان، مخزن خود را تنظیم نمایید تا در نزدیکی یک پنجره جنوبی قرار گیرد که آفتاب زیادی می گیرد. جلبک های اسپیرولینا که رایج ترین و بهترین نوع جلبک برای پرورش در خانه می باشند، برای رشد بهینه به نور و همین طور گرما نیاز دارند. لازم به ذکر است برخی از تولید کنندگان خانگی جلبک اسپیرولینا از نور مصنوعی استفاده می کنند، اما نتایج با نور طبیعی بهتر می گردد.
 
مخزن خود را با آب تصفیه شده پر کرده و مخلوط مواد غذایی را با توجه به دستورالعمل بسته اضافه نمایید. همراهان مجله ی آسان طب ؛ دقت داشته باشد اگر آب دارای کلر است اجازه بدهید تا چند ساعتی بماند تا کلر آن از بین برود و یا از فروشگاه های آکواریوم محلول ضد کلر تهیه نمایید.
 
پرورش جلبک در خانه
دمای محیط را بررسی نمایید. در حالت مطلوب، دمای مخزن شما باید تقریبا حدود 35 درجه سانتی گراد باشد. از دماسنج آکواریوم استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که مخزن شما درجه حرارت مناسب را برای پرورش جلبک فراهم می کند. لازم است بدانید جلبک می تواند دمای پایین را بدون مرگ، تحمل کند، اما در محیط های گرم بسیار بهتر عمل خواهد کرد.
 
اگر مخزن شما خیلی سرد بود، می توانید آن را با یک بخاری آکواریوم گرم کنید که آن را می توانید در فروشگاه‌ های آکواریوم  و یا فروشگاه حیوان خانگی خریداری کنید. در مرحله ی بعد استارتر جلبک را اضافه نمایید. شما باید دستورالعمل های دقیقی را که با بطری شروع کننده جلبک می باشند، به صورت دقیق پیروی کنید.
 
برای تامین اکسیژن میتوانید از پمپ آکواریوم استفاده نمایید و یا اگر مخزنتان کوچک است آن را روزانه چند بار هم بزنید. پس از حدود 3 الی 6 هفته، جلبک ها آماده برداشت خواهند بود. آن ها را بر روی پارچه ای که گرفته اید قرار دهید و به آرامی آب اضافی را فشار بدهید. این خمیر سبز جلبک تولید شده شما می باشد که می توانید آن را به صورت خام به فروش برسانید و یا برای هر کار دیگری که مد نظر دارید ، استفاده کنید.

پرورش جلبک در خانه

پارامترهای لازم برای پرورش جلبک در خانه

آب، دی اکسید کربن، نور و مواد غذایی مصرفی پارامتر های مهمی می باشند که برای پرورش جلبک در خانه لازم است. البته ذکر این نکته ضروری است که جلبک های متفاوت نیاز های متفاوتی نیز دارند.

نور: جلبک ها نیز مانند گیاهان برای رشد و فتوسنتز نیاز به نور دارند ، با این تفاوت که نیاز نوری آن ها کمتر می باشد و یک دهم نور خوشید برای رشد جلبکها کافی خواهد بود. در اکثر سیستم های پرورش جلبک در خانه، نور تنها به بالای آب در حدود 7 الی 10 سانتی متری نفوذ می کند. با این وجود هنگامی که جلبک ها شروع به رشد می کنند، سطح آب متراکم می شود و جلوی نفوذ نور را به داخل آب خواهد گرفت. بنابراین قرار دادن منبع نور در سیستم و بین مخازن ضروری است.

دما: هنگامی که نور کافی برای جلبک تامین شود، گام بعدی این است که مطمئن گردید که دمای مناسب برای رشد جلبک ها وجود دارد. به طور کلی جلبک ها در محدوده وسیعی از دما رشد می کنند، اما هر نوع جلبک در دمای خاصی به حداکثر تولید خواد رسید.

هوادهی: ضروری است یک پمپ هوای کوچک داشته باشید تا نیاز به اکسیژن و دی اکسید کربن مورد نیاز جلبک ها را بتوانید تامین نمایید .

مواد غذایی: در دسترس بودن مواد غذایی به رشد جلبک کمک می کند. شما می توانید مواد مصرف لازم برای جلبک را از فروشگاه‌ های آبزیان و یا محصولات کشاورزی تهیه نمایید. مواد مورد نیاز شامل نمک، اوره، بیکربنات سدیم، نیترات پتاسیم، اسید سیتریک، سولفات منیزیم، کلرید کلسیم، سولفات آهن و سولفات آمونیوم می گردد.

به علاقه مندان پرورش جلبک پیشنهاد می کنیم که ابتدا این کار را در مخازن کوچک انجام بدهند و پس از یافتن رموز و اطلاعات مورد نیاز برای گسترش این کار اقدام به انجام آن در سطوح وسیع تر نمایند.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا