استفاده از عطر و مرور نکات مهم درباره آن

هر شخصی پس از تهیه عطر دلخواه خود به دنبال شیوه صحیح استفاده از عطر است که برای خود دارای اصول و قوانین دقیقی بوده و تخطی از این قواعد باعث ایجاد نتیجه نامطلوب در استفاده از عطر می شود. در این مقاله سعی بر آن داشتیم که درباره این موضوع مهم که همواره مورد توجه دوستداران عطر بوده صحبت کنیم و در ادامه به بررسی مشخصات یک عطر مرغوب بپردازیم.

استفاده از عطر

درباره چگونگی استفاده از عطر

استفاده از عطر دارای آدابی مخصوص و بایدها و نبایدهایی است که هر شخصی برای حصول بهترین نتیجه در استفاده از عطر باید طبق این قوانین عمل کند. درست مانند میکاپ روزانه برای خانم ها که رعایت نکته به نکته قواعد آن در ایجاد یک زیبایی طبیعی نقش بسزایی خواهد داشت. مثلا انتخاب نوع عطر از نظر گرما و سرما و یا به لحاظ مزه عطر همچون تلخی یا شیرینی آن، مسائلی است که هر شخصی باید در انتخاب عطر خود مد نظر قرار دهد. از طرفی عطر منحصر به فرد هر شخص می تواند اولین عنصر مشخصه شخصیت او در محیط های جدید یا محل کار و… باشد بنابراین مد نظر قرار دادن این نکته در انتخاب و استفاده از عطر مناسب در هر محیط یا مراسمی باید بر طبق این اصول انجام شود. از طرفی در استفاده مدام از یک نوع عطر نیز نباید افراط شود چرا که واکنش پوست ما پس از مدت زمان طولانی تماس با یک نوع عطر همچون گذشته عمل نخواهد کرد و ماندگاری و جذابیت عطر را کاهش خواهد داد. پس بهتر است هر از چند گاهی با تغییرات فصل ها عطر خود را تغییر داده و متناسب با گرما و سرما یا هر نکته مهم دیگری نسبت به انتخاب رایحه مورد علاقه خود خلاق باشیم. در این مقاله به تفصیل درباره تمامی این موارد صحبت خواهیم کرد بنابراین آسان طب به شما توصیه می کند ادامه این مطلب را با دقت مطالعه فرمایید.

نبایدهای معروف در استفاده از عطر

استفاده از عطر در نقاطی از بدن منجر به اثری نامطلوب یا بوی بد خواهد شد، این نقاط جاهای مشخصی در بدن هستند که باید در مورد آنها بدانید همچنین استفاده از عطر بر روی زیورآلات ممکن است اثرات مخرب بر جای گذاشته و یا بسیاری افراد با مشکلات درمانی خاص نباید از عطر استفاده نمایند. این ها موضوعاتی است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

  • برای استفاده از عطر نباید آنرا در پشت گوش ها بزنید چرا که بلافاصله با ترشحات پوست این ناحیه ترکیب شده و رایحه عجیب و نامطبوعی پیدا خواهد کرد.
  • استفاده از عطر در ناحیه زیر بغل نیز تاثیر خوشبو کننده یا ضد تعریق نداشته و فقط منجر به بد بو کردن این ناحیه خواهد شد.
  • استفاده از عطر در ناحیه میان سینه ها نیز سبب بروز جوش یا امثال آن خواهد شد.
  • استفاده از عطر بر روی لباسهایی با رنگ روشن سبب بروز لکه در آنها خواهد شد.
  • هرگز از دو نوع عطر همزمان با یکدیگر استفاده نکنید.
  • عزیزانی که مبتلا به آلرژی های مختلف یا انواع آسم هستند نباید بدون صلاحدید پزشک از عطر استفاده کنند.
  • در محیط های باز و طبیعی همچون پارک یا جنگل از استفاده از عطر بپرهیزید چرا که حشراتی همچون زنبور و مگس را به خود جذب می کند.
  • استفاده از عطر بر روی جواهرات یا ساعت هایی با بند براق باعث تخریب آنها خواهد شد.

بایدهای معروف در استفاده از عطر

استفاده از عطر

قبل از هر چیز باید بدانید که دوام و ماندگاری عطر صرف نظر از کیفیت عطر به چند نکته مهم بستگی دارد. نکته اول این است که ماندگاری عطر بر پوست نواحی گرم و دارای جریان خون بالا بیشتر است و یا اینکه پوست های چرب، عطر را برای مدت زمان طولانی تری بر روی خود نگاه می دارد. از این دو اصل می توان قواعدی را به وجود آورد که تقریبا تمامی قوانین استفاده از عطر بر پایه این 2 نکته ساده برپا شده است. بنابراین قاعده توجه داشته باشید که برای استفاده از عطر بهتر است طبق دستورات زیر عمل کنید:

♦ عطر را در نقاطی از بدن که دارای نبض هستند استفاده کنید. به یک دلیل ساده و آنهم این است. این نقاط دارای گرمایی بیش از بقیه نقاط هستند و همچنین حرکات متوالی نبض سبب پخش پی در پی آن خواهد شد. این نواحی شامل: مچ داخلی دست، ناحیه زیر فک نزدیک گوش، قوزک پا و پشت گردن هستند.

♦ برای استفاده از عطر در نقاطی غیر از نواحی مذکور بهتر است اندکی وازلین روی پوست مالیده و سپس از عطر استفاده نمایید، دلیل آن هم این است که وازلین پوست را چرب کرده و عطر برای مدت طولانی تری ماندگار خواهد بود.

♦ بهترین عطرها نیز طولانی ترین زمان ماندگاری و دوامشان در حدود 6 ساعت است. این عطرها از گرانقیمت ترین عطرها می باشند و با عنوان پرفیوم شناخته می شوند. بقیه انواع دیگر عطر دوامی بسیار کمتر از پرفیوم ها دارند و برای استفاده از آنها باید چندین بار در روز از آنها استفاده نمود، مثلا هر 3 الی 4 ساعت یکبار.

♦ هر چه پوست مرطوب تر باشد میزان جذب و نفوذ عطر در آن بیشتر است. بنابراین بهترین زمان استفاده از عطر درست بعد از استحمام است یعنی زمانی که پوست دارای بیشترین رطوبت می باشد.

♦ بهتر است جهت استفاده از عطر در شب ها عطری متفاوت از عطر روزانه خود استعمال کنید.

♦ استفاده از عطرهای شیرین و گرم در فصل های گرم سال به هیچ وجه مناسب نمی باشد. بهتر است در فصل گرما از عطرهای ملایم و سرد استفاده نمایید.

♦ در فصول سرد سال سرعت زوال عطر بیشتر از فصل های گرم سال است بنابراین در سرما برای اطمینان از ماندگاری عطر خود از عطرهای گرم استفاده نمایید.

♦ شیشه عطر خود را در محیطی سرد و خنک قرار دهید چرا که قرار گرفتن عطر در گرما و نور شدید باعث خراب شدن عطر خواهد شد.

♦ به یاد داشته باشید از زمانی که اولین بار از عطر خود استفاده کرده اید تا دو سال فرصت دارید از همان شیشه عطر استفاده کنید. پس از این مدت فرمولاسیون عطر تغییر کرده و دیگر مناسب برای استفاده نیست.

♦ فاصله اسپری کردن عطر به پوست بهتر است از نزدیک انجام شود.

تناسب رایحه عطر با جنسیت و شخصیت درونی انسان

برای انتخاب و استفاده از عطر باید اصلی ترین نکته را مد نظر قرار داد و آن انتخاب عطر بر اساس جنسیت است. به طور کلی برندهای معروف اغلب از یک ورژن عطر در دو لاین زنانه و مردانه تولید می کنند که دوستداران هر ورژنی را اعم از زن و مرد به یک میزان پوشش دهد. از طرفی عطر انتخابی هر شخصی جدای از جنسیت او باید هماهنگ با شخصیت درونی او و روحیاتش باشد. نکته مهم دیگر در این میان عطری متناسب با سن و سال اشخاص است که باید به تناسب سن مورد انتخاب قرار گیرد. مثلا عطرهایی با نت های کودکانه به هیچ وجه مناسب استفاده برای بزرگسالان نیست.

 مشخصات یک عطر مرغوب

مشخصات یک عطر مرغوب در درجه اول ظاهر شکیل بسته بندی و شفافیت شیشه یا آراستگی قوطی آن است. عطرهای تقلبی معمولا ظاهری ناهماهنگ داشته و محتویاتشان به طرز مشکوکی پر رنگ است. برای خریداری عطر مورد علاقه خود بهتر است مدتی بررسی و تحقیق کرده و ظاهر آن را در تبلیغات ژورنالی به خاطر بسپارید سپس برای خرید عطر حتما به فروشگاه های مجاز و معتبر مراجعه فرمایید. در حالت کلی مشخصات یک عطر مرغوب علاوه بر موارد مذکور رایحه ای متعادل و نت هایی هماهنگ با یکدیگر بوده و همزمان دارای دو یا چند رایحه قوی نمی باشند، همچنین در یک عطر مرغوب نباید بوی تند الکل استشمام شود و در بهترین حالت بوی عطر را برای حداقل 3 ساعت بر پوست شما نگاه دارند.

استفاده از محصولاتی با روایح مشترک

استفاده از عطر

اگر در جستجوی بهترین و عالی ترین نتیجه در استفاده از عطر خود هستید بهتر است از محصولات مکمل خوشبو کننده که دارای روایحی مشترک با عطر اصلی شما هستند در نواحی مختلف استفاده نمایید. مثلا بهتر است مام یا بادی اسپلش شما نیز رایحه ای مشترک با عطر اصلی شما داشته باشد.

انتخاب گرما یا سرمای عطر

نکته مهم در گرما و سرمای عطر میزان تندی یا ملایمت عطر در فصول متغیر سال است، یک قاعده کلی برای این موضوع وجود دارد و آن این است در فصل های سرد سال باید از عطرهایی با روایح گرم که ماندگاری بیشتری دارند استفاده نمود و در فصول گرم سال بهتر است از روایح سرد استفاده کنیم که ملایم تر و کم دوام تر هستند. رعایت این قانون در استفاده از عطر در فصل های گرم و سرد سال، تراوش رایحه عطری که از شما استشمام می شود را متعادل خواهد ساخت.

عطر تلخ، عطر شیرین

تلخی یا شیرینی عطر مربوط به نت های عطر است که همچون نت های موسیقی می تواند دارای لایه های متعددی باشد. این موضع مربوط به احساس و خاطره ای می شود که ما به طور طبیعی از مواد و یا روایح گوناگون گیاهان داریم و کاملا روندی منطقی در فکر ما ایجاد می کند. مثلا روایحی مانند کندر دقیقا مطابق با مزه تلخی که دارند جزء دسته بندی عطرهای تلخ قرار می گیرد و تشخیص شیرینی یک عطر شیرین نیز دقیقا به همین شکل انجام می پذیرد.

حال که با هم مرور کاملی داشتیم به روش صحیح استفاده از عطر باید قوانین مذکور درباره عطر را مد نظر قرار داده و یا در انتخاب عطر خود تجدید نظر فرمایید. امیدواریم که با استفاده صحیح از عطر خود بتوانید قدمی موثر برای ایجاد حسی خوب و شاد در قلب خود بردارید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا