گریم چانه و فک و تاثیر آن در جذابیت چهره

گریم چانه و فک در گریم زیبایی تمام صورت، مرحله‌ای بسیار مهم می‌باشد اما بعضی از افراد ممکن است اهمیت گریم سایر نواحی چهره را از گریم چانه و فک بیشتر بدانند ولی عدم اهمیت به این موضوع می‌تواند زیبایی مجموعه چهره را مخدوش نماید چرا که ایجاد تعادل، زیبایی و تناسب در ناحیه چانه و فک مترادف است با چهره‌ای جوان و شاداب که تمامی مشخصات یک چهره سرحال، مانکنی و زیبا را خواهد داشت، به همین منظور در نظر داریم در این مقاله به بررسی مشکلات ظاهری رایج در این نواحی پرداخته و به بررسی مرحله به مرحله انجام گریم چانه و فک در حالت‌های مختلف بپردازیم.

گریم چانه و فک
chin jaw-contouring

مراحل زیرسازی در گریم چانه و فک

در گریم چانه و فک مرحله زیرسازی، همزمان با بقیه قسمت های صورت انجام می شود. یعنی در زمان انجام گریم زیبایی برای تمام چهره باید نواحی چانه، فک و غبغب نیز در پروسه زیرسازی کاور شوند در این حالت باید تمامی صورت رطوبت رسانی شده و با کرم پودر یعنی لایه ای از لیکوئید و پن استیک پوشانده شده باشد و به عنوان مرحله نهایی از پودر فیکس استفاده شود. البته باید در نظر داشت که ناحیه زیر چانه و تا حدودی گردن نیز در این پروسه مشارکت داده می شود. پس از 10 دقیقه مکث برای تثبیت پودر فیکس شروع به متعادل سازی چهره با تکنیک سایه و روشن می نمائیم.

حالت ایده‌آل فرم چانه و فک

قبل از انجام گریم چانه و فک باید به تشخیص فرم اصلی چهره بپردازیم. می دانیم که فرم های مختلفی برای صورت افراد تعریف شده است. این فرم ها شامل فرم مربع، مستطیل، گرد، بیضی، مثلث، قلب، لوزی و… می باشد. از طرفی باید بدانیم که فرم ایده آل برای چانه و فک دارای چه تعریفی است. فرم ایده آل برای چانه حالتی باریک با برآمدگی متناسب با بقیه چهره می باشد و همچنین فرم ایده آل برای فک حالتی شبیه به فرم بیضی و بدون زاویه های تیز در طرفین می باشد. بنابراین باید به درستی تشخیص بدهیم که چهره ما دارای کدامیک از ایرادات ظاهریست و الگوی ما برای گریم چانه و فک چه خواهد بود. آسان طب از شما دعوت می کند ادامه مقاله را با دقت مطالعه فرمائید.

مشکلات رایج در گریم چانه و فک

گریم چانه و فک
chin jaw-contouring

اگر چهره ای که قرار است بر روی آن میکاپ حرفه ای انجام دهیم دارای صفاتی نامتعادل و بی تناسب با مشخصات ایده آل باشد باید اقدام به انجام گریم زیبایی و بالاخص گریم چانه و فک قبل از شروع میکاپ نمائیم، در غیر این صورت میکاپ ما درصدی از زیبایی و جذابیت خود را از دست خواهد داد. مشکلات رایج در گریم چانه و فک در 5 حالت کلی دسته بندی شده اند. این مشکلات ظاهری شامل:

 1. چانه تو رفته و کوچک
 2. چانه بیرون زده و واضح
 3. چانه صاف و بدون حالت
 4. چانه تیز
 5. چانه ای با غبغب بیرون زده

گریم چانه تو رفته و کوچک

برای گریم چانه و فک با چنین حالتی باید با استفاده از فون روشن درست در ناحیه تو رفته و کوچک، حالتی واضح و حجیم ایجاد نمائیم. همچنین می توانیم با استفاده از اندکی فون تیره به چانه فرمی تیز و زیبا بدهیم. گریم ناحیه فک نیز با توجه به فرم هندسی چهره (که در ادامه توضیح خواهیم داد) انجام خواهد شد.

گریم چانه بیرون زده و پر حجم

در چنین حالتی می توان درست روی چانه بیرون زده را به وسیله فون تیره پوشاند تا اندکی از حالت تیزی و وضوح آن کاسته شود. استفاده از فون روشن در گریم چانه و فک در چنین حالتی می تواند ناحیه بیرون زده را بیشتر نمایان سازد بنابراین در چنین حالتی به هیچ وجه از فون روشن استفاده نکنید.

گریم چانه صاف و بدون حالت

برای گریم چانه و فک در چنین حالتی باید در قسمت مرکزی چانه از فون روشن استفاده نمود و سپس با استفاده از فون تیره در ناحیه زیر لب ها حالتی خطی و فید شده ایجاد نمود. به این ترتیب می توان فرمی شبیه سازی شده از چانه شکیل و باریک در چنین چهره ای ایجاد نمود. در ناحیه فک نیز با استفاده از فون تیره و روشن حالتی زاویه دار ایجاد می نمائیم.

گریم چانه بیش از حد تیز

برای گریم چانه و فک در چنین حالتی باید درست در قسمت تیزی چانه از فون تیره استفاده نمود تا اندکی از تیزی آن کاسته شود، سپس در قسمت های کناره گوش با استفاده از فون روشن به فک ها حالتی پر و حجیم داد تا اندکی از تیزی چانه کاسته شود. به این ترتیب فرمی تقریبا تعدیل شده در مجموعه زیرین چهره ایجاد خواهد شد.

گریم چانه ای با غبغب بیرون زده

گریم چانه و فک
chin jaw-contouring

در چنین حالتی فرم چانه می تواند به هر شکلی باشد، برای گریم چانه و فک در چنین شرایطی قبل از هر چیز باید فرم متعادل شده را در ناحیه چانه ایجاد نمود و سپس در ناحیه غبغب بیرون زده با استفاده از فون تیره حالتی محو و کاور شده ایجاد نمود. یعنی تمامی ناحیه غبغب باید با فون تیره کاور شود. در این صورت با استفاده از تکنیک سایه روشن می توان چانه ای رتوش شده داشت و ناحیه غبغب کمتر به چشم خواهد آمد.

مشکلات رایج در ظاهر فک   

در گریم چانه و فک باید برای ناحیه فک اهمیت زیادی قائل شد چرا که با اندکی تغییرات در این قسمت می توان مشخصات یک چهره مانکنی را شبیه سازی نمود. گاه فرم های هندسی مختلف در چهره با وجود زیبایی دارای مشکلاتی در ناحیه فک ها هستند که این مشکلات شامل:

 • برجستگی فک در فرم مربع
 • فرو رفتگی فک در فرم قلب
 • کشیدگی بیش از حد فک در فرم مستطیل
 • بیرون زدگی فک در فرم مثلث
 • صافی و بی حالتی در فرم گرد
 • تیزی بیش از حد فک در فرم لوزی

گریم برجستگی فک در فرم مربع

در این حالت برای گریم چانه و فک باید در ناحیه برجستگی فک در نزدیکی گوش ها به وسیله فون تیره ناحیه برجسته را کاور کرد تا از حجم آن کاسته شود. گریم چانه نیز مطابق با نوع چانه مورد نظر انجام خواهد شد.

گریم فرورفتگی فک در فرم قلب

برای گریم چانه و فک در چنین حالتی باید با استفاده از فون روشن در قسمت فرو رفته فک اندکی حجم ایجاد نمود و با فون تیره در ناحیه چانه کمی از تیزی آن کاست.

گریم چانه و فک در فرم مستطیل

در فرم مستطیل چهره معمولا فک ها حالتی کشیده و بی حالت دارد و چانه بیرون زده می باشد، بنابراین با استفاده از فون روشن در ناحیه فک ایجاد حجم نموده و با استفاده از فون تیره اندکی از حجم چانه خواهیم کاست.

گریم بیرون زدگی فک در فرم مثلث

در فرم مثلث ناحیه فک به طرز واضحی حجیم و بیرون زده است، بنابراین باید با فون تیره از حجم آن کاست و ناحیه چانه را با فون روشن اندکی تیزتر نمود.

گریم فک و چانه در فرم گرد

گریم چانه و فک
chin jaw-contouring

در این حالت نه از تیزی چانه خبری است و نه برجستگی در ناحیه فک دیده می شود، بنابراین باید در ناحیه فک و چانه همزمان از فون روشن استفاده نمود و سپس با فون تیره در کنار این روشنی ها حالتی زاویه دار و تیز به چانه و فک داد.

گریم چانه و فک در فرم لوزی

فرم لوزی صورت مشخصاتی دقیقا شبیه به لوزی یا الماس دارد، یعنی ناحیه پیشانی و چانه تیز بوده و ناحیه گونه ها و فک پر حجم می باشد. بنابراین باید از فون تیره همزمان در قسمت فک و چانه استفاده نمود تا چهره حالتی متعادل و رتوش شده پیدا نماید.

با هم مرور کاملی داشتیم به موضوع گریم چانه و فک که نقش بسیار مهمی در شادابی چهره بر عهده دارد. در صورت انجام صحیح گریم چانه و فک می توان امیدوار بود که میکاپ نهایی شکیل تر، زیباتر و طبیعی تر بوده و مجموعه چهره حالتی کم سن و سال تر به خود خواهد گرفت.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا