آموزش دستور آمدن اضطراری سگ در 3 مرحله

دستوراتی در تربیت سگ وجود دارند که اساسی ترین دستورات آموزشی، در تربیت سگ محسوب می گردند و هر سگی با هر جثه و نژاد باید آن ها را فرا گیرد، زیرا این دستورات می‌ توانند به صاحبان حیوانات این امکان را بدهند تا انواع مشکلات رایج رفتاری سگ خانگی و مورد علاقه ی خود را مدیریت کرده و در برخی موارد حتی می‌ توانند زندگی سگ را در مقابل حوادث احتمالی حفظ کنند. یکی از این دستورات، دستور آمدن اضطراری برای سگ می باشد که در مواقع اضراری و بسیار خطرناک چاره ساز می باشد و لازم  است به درستی به حیوان آموزش داده شود ، بنابراین در این مقاله به روش اصولی آموزش دستور آمدن اضطراری سگ پرداخته ایم.

آموزش دستور آمدن اضطراری سگ
آموزش دستور آمدن اضطراری سگ

دستور آمدن اضطراری بجای دستور آمدن 

باران می‌ آید و شما می خواهید هرچه سریع تر سگ را از حیاط به داخل منزل بیاورید و یا برای گردش با سگ به پارک رفته اید حال زمان بازگشت به منزل است و شما برای رسیدن به خانه عجله دارید ، اما سگ مشغول بازی است؛ دستور ” بیا ” را می دهید اما او نمی‌ آید و بازی را رها نمی‌ کند. همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ به خاطر داشته باشید استفاده از این دستور اگرچه باعث می‌ گردد سگ سریعا به سمت شما بیاید اما تمام زحماتی که شما برای خاص نمودن این دستور کشیده اید کاملا از بین می‌ رود. مهم است که این دستور همیشه مثبت و با ارزش حفظ گردد، لذا این دستور یا فرمان فقط باید در موارد اضطراری که باعث نجات جان سگ می‌ گردد مورد استفاده قرار بگیرد نه برای حفظ زمان و وقت شما!!!

این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید : دستور آمدن اضطراری برای سگ و تفاوت آن با دستور آمدن

روش آموزش دستور آمدن اضطراری سگ

شروعی کوتاه برای آموزش دستور آمدن اضطراری سگ : برای شروع آموزش ابتدا منطقه‌ ای آرام در خانه را انتخاب کنید تا سگ در زمان آموزش بتواند تمرکز بیشتری داشته باشد. برای بار اول که می‌ خواهید دستور را بیان کنید فقط چند قدم از سگ فاصله داشته باشید. سپس دستور را با صدای بلند، پشت سر هم و با شادی بیان کنید. در این حالت سگ هیجان زده شده و با سرعت زیاد به سمت شما می‌ دود ، در این زمان فوراا خوارکی تشویقی را در اختیار سگ خود قرار دهید.

پاداش با ارزش و به‌ یاد ماندنی به سگ : به محض اینکه سگ بعد از شنیدن دستور آمدن اضطراری خود را به شما رساند، علاوه بر دادن خوراکی تشویقی سعی کنید رفتاری خاص از خود نشان بدهید که بیانگر شادی و خوشحالی شما از آمدن سگ می باشد. حالت صورت و چگونگی نوازش شما در بیان محبت به سگ بسیار مهم و لازم می باشد. باید حدود 20 ثانیه این رفتار شما بعد از اجرای  دستور ادامه پیدا کند.

تشویق شما بعد از انجام درست فرمان باید این احساس را در سگ بوجود آورد که به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده است و این رفتار صاحب باعث می‌ گردد که سگ درک کند چنین پاداش بزرگ و دوستانه ای را از سمت هیچ موجود دیگری بغیر از شما به دست نمی آورد. زمانی که سگ پاداش خود را به صورت کامل دریافت کرد، اجازه بدهید به هر مکان یا کاری که قبل از فرمان آمدن اضطراری مشغول آن بوده باز گردد؛ این اجازه بسیار مهم می باشد. یکی از دلایلی که سگ‌ ها همیشه به دستور آمدن تمایل نشان نمی‌ دهند این است که تصور می‌ کنند اطاعت از دستور به معنای انجام ندادن کار مورد علاقه‌ ای که به آن سرگرم هستند است.

مثلا سگ در حال بازی در حیاط می باشد شما فرمان” بیا ” را می‌ دهید و او متوجه می‌ گردد که آمدن به داخل خانه به معنای پایان بازی است. اما در آموزش آمدن اضطراری، سگ بعد از فراخوانده شدن و تشویق دوباره اجازه ی بازگشت به حیاط را پیدا خواهد کرد و این روند باعث می‌ گردد که سگ درک کند همیشه بازی برای او ادامه دارد. بنابراین قبل از شروع مجدد تمرین آمدن اضطراری حتما به سگ اجازه بازگشت به فعالیت قبلی خود را بدهید تا همیشه نسبت به انجام این دستور احساس خوبی داشته باشد.

چگونگی تکرار و تمرین آموزش دستور آمدن اضطراری سگ : سعی کنید این دستور را در همان محیط آرام و در فاصله کم به مدت 4 روز ادامه داده و در روز یک الی دو بار این دستور را با سگ تمرین کنید، هنگامی که متوجه شدید سگ به خوبی دستور را انجام می دهد به مرور فاصله خود را با سگ افزایش داده و تمرین را از اتاق به حیاط منتقل کنید و همچنان در صورت انجام صحیح دستور به سگ پاداش با ارزش و به‌ یاد ماندنی به عنوان هدیه دهید. سپس این تمرین را می‌ توانید در حضور افراد آشنا و غریبه در حیاط ادامه دهید و مرحله ی پایانی آموزش تمرین باید در مکان های عمومی مانند پارک با سگ کار بشود.

در نهایت سگ باید یاد بگیرد که در هر محیط و در هر شرایطی باید این دستور را به درستی انجام بدهد و این آموزش زمان مشخصی برای ادامه پیدا کردن تمرین ندارد و تا هنگامی که کاملا سگ نسبت به آن مطیع نشده باید به صورت روزانه تمرین گردد.

آموزش دستور آمدن اضطراری سگ
آموزش دستور آمدن اضطراری سگ

به هیچ عنوان در زمانی که سگ دستور را درست انجام نداد و یا از انجام آن امتناع کرد او را تنبیه نکنید. تنبیه می تواند موجب ترس سگ از آمدن به سمت شما گردد. حتی زمانی که سگ در اجرای این دستور به مهارت لازم رسید، بسیار مهم است که شما همچنان در مقابل اجرای درست دستور به او خوراکی تشویقی ویژه ای بدهید و رفتاری خاص به عنوان پاداش از خود نشان بدهید.

هرگز در مواقع غیر اضطراری از دستور آمدن اضطراری استفاده نکنید و همچنین در هیچ زمانی به‌ جای دستور بیا از دستور آمدن اضطراری استفاده نکنید. استفاده از این دستور خارج از زمان و وضعیت اضطراری قدرت و ارزش فرمان و تشویقی آن را تضعیف کرده و دقیقا جایی که می توانید با استفاده از آن جان سگ خود را نجات بدهید دیگر قابلیت استفاده خود را از دست می دهد.

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35