ایدز در گربه ها ، تشخیص ، درمان و مراقبتهای لازم پس از آن

نقص سیستم ایمنی مرتبط با FIV بیشتر در گربه های نر که به بیرون از خانه رفت و آمد دارند و سن بالای 6 سال دارند مشاهده می گردد. انتقال این ویروس بیشتر از طریق گاز گرفتن گربه ها در زمان نزاع انجام می گیرد. این ویروس گاهی اوقات از طریق مادر به جنین نیز منتقل می شود. در این مطلب به درمان ایدز در گربه ها و مراقبت های لازم و ضروری پس از ابتلا به این بیماری می پردازیم.

ایدز در گربه ها

ایدز در گربه ها

بر طبق تحقیقات انجام شده در مجله ی پزشکی آسان طب ؛ مشخص شده است که یک الی دو درصد از گربه های سالم در ایالات متحده و دوازده درصد در ژاپن حامل ویروس FIV می باشند، این در حالی است که بیشتر این گربه ها در این کشور ها به بیرون از خانه رفت و آمد داشته و عقیم نگشته بودند.

بیشتر بدانید : ایدز در گربه و علائم شایع در گربه های آلوده به این بیماری

 

آزمایشات لازم برای تشخیص ایدز در گربه ها

در موارد مشکوک به ایدز در گربه ها آزمایشات خونی اختصاصی انجام می شود. لازم به ذکر است که نتایج منفی آزمایشات دال بر رد بیماری نمی باشد ، به این علت که در مراحل ابتدایی عفونت (2ماه ابتدایی) ممکن است نتایج منفی کاذب ایجاد شود. نتایج مثبت همراه با علائم بیماری قابل اعتماد است ، اما برخی اوقات نتایج مثبت کاذب نیز می تواند مشاهده شود. جهت تشخیص دقیق این بیماری در گربه آزمایش Western blot test دارای حساسیت بالا است که موجب تایید تشخیص بیماری می گردد.

ایدز در گربه ها
درمان ایدز در گربه ها

پاسخ به درمان ایدز در گربه ها ی آلوده به ویروس، به میزان و شدت نقص سیستم ایمنی وابسته است. شایان ذکر است که داروی ضد ویروس مناسبی برای گربه ها وجود ندارد.

(Azidothymidine (AZT دارویی است که در انسان های آلوده جهت جلوگیری از تکثیر ویروس HIV استفاده می شود که در گربه های بیمار آلوده به ویروس FIV نیز قابل مصرف است، اما احتمال ایجاد مسومیت دارویی برای گربه ها وجود خواهد داشت. دارو های دیگری نیز جهت درمان پیشنهاد می شوند که کمتر در دامپزشکی قابل دسترس می باشند.

اغلب گربه های FIV مثبت دچار عفونت های باکتریایی ثانویه می گردند که این عفونت ها را می توان با تجویز آنتی بیوتیک کنترل نمود ، اما لازم به ذکر است که در این موارد درمان با آنتی بیوتیک ممکن است طولانی مدت انجام شود. در حال حاضر واکسن پیشگیری کننده از FIV ساخته شده است و در برخی از کشور ها مورد استفاده قرار می گیرد . 

بر طبق تحقیقات انجام شده در  مجله ی پزشکی آسان طب ؛ واکسیناسیون جهت پیشگیری از این بیماری می تواند بسیار تاثیر گذار باشد، اما مثل انسان ها هنوز واکسن مناسبی که کارایی موثر داشته باشند، ساخته نشده است.

ایدز در گربه ها
پیش بینی بیماری در گربه های بیمار 

بر خلاف آن چه که تصور می گردد دلیلی جهت از بین بردن گربه های FIV مثبت خانگی وجود ندارد، به دلیل این که مطالعات در این گربه ها نشان داده است که از هر 11 گربه آلوده به این بیماری 7 گربه تا میانگین دو سال زنده خواهد ماند.

گربه های ناقل ویروس باید در محیط منزل نگهداری گردند تا در معرض بیماری های مختلف قرار نگیرند، همچنین از انتقال ویروس به سایر گربه ها نیز جلوگیری شود. در پایان پیشنهاد می گردد که گربه های خانگی از رفت و آمد به محیط خارج از خانه کاملا منع گردند و در موارد مشکوک آزمایشات اختصاصی هرچه زودتر در مورد آن ها انجام شود.

ایدز در گربه ها
مراقبت از گربه مبتلا به ویروس FIV

مراقبت خوب و مقدار زیادی عشق می تواند برای لذت بردن یک گربه مبتلا به FIV از یک زندگی طولانی تاثیر گذار باشد. در حالی که گربه شما سالم است باید به طور منظم و مرتب واکسن سالانه در تاریخ مشخص به او تزریق گردد. اما با دامپزشک خود در رابطه با واکسیناسیون گربه ای که دچار علائم شده است مشورت نمایید.

یک رژیم غذایی سالم و درست می تواند به گربه شما در مقابله با این بیماری کمک کند، از جمله استفاده از مکمل هایی نظیر بافر ویتامین C (آسکوربات سدیم) و ویتامین E که موجب تقویت مقاومت سیستم ایمنی بدن می گردند. در هنگام مشاهده هر گونه علائمی از بیماری فورا گربه خود را نزد دامپزشک انتقال دهید، به علت این که درمان زود هنگام می تواند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند.

آنتی بیوتیک ها قادر هستند عفونت را کنترل کنند و گربه هایی که به مرحله ی مزمن ویروس FIV رسیده باشند به طور معمول آنتی ویروس مصرف می کنند. همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ به یاد داشته باشید که عشق تقویت کننده ی قوی سیستم ایمنی بدن می باشد، همچنین فراموش نکنید که به گربه مبتلا به ایدز خودتان عشق بورزید!

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا