مسمومیت با آسپرین در سگ ، دلایل ، تشخیص و درمان آن

مسمومیت آسپرینی (مسمومیت سالیسیلات)، سمی است که به دنبال بلعیدن آسپرین یا ترکیبات آسپرینی رخ می دهد. دلیل مسمومیت با آسپرین معمولاً به دلیل مصرف آسپرینی که نادرست نگهداری شده و یا عدم رعایت دُز دارویی مجاز است. در این بخش درباره ی مسمومیت با آسپرین در سگ ها ، علائم و اقدامات لازم صحبت خواهیم نمود.

مسمومیت با آسپرین در سگمسمومیت با آسپرین در سگ

گربه ها نسبت به سگها معمولاً در برابر مسمومیت آسپرین مستعد تر می باشند، زیرا گربه ها به سرعت قادر به دگرگون سازی دارو نیستند. همچنین توله ها و حیوانات جوان نیز نسبت به حیوانات بالغ به مسمومیت آسپرینی مستعدتر هستند.

مسمومیت آسپرین ممکن است موجب مشکلات و ناراحتی های معده و روده، مشکلات تنفسی، مشکلات عصبی، خونریزی و از کار افتادگی کلیه گردد. در این میان مشکلات معده و روده در سگ ها و در گربه ها ضعف سیستم عصبی بسیار شایع می باشد.

مسمومیت با آسپرین در سگ
نشانه مسمومیت با آسپرین در سگ

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ نخستین نشانه مسمومیت با آسپرین، تاثیرات آن بر روی معده و روده ها می باشد. مواردی از قبیل کم اشتهایی، درد شکمی، حالت تهوع، استفراغ، مدفوع سیاه، کسالت و رخوت است. مسمومیت با آسپرین می تواند منجر به زخم معده یا روده ها گردد. در بسیاری از موارد نیز موجب سوراخ شدن معده و روده می شود که بسیار خطرناک است و به دلیل احتمال عفونت شکمی، حیوان را تهدید به مرگ خواهد داد. استفراغ خونی، مدفوع سیاه و قیری حاکی از خونریزی معده و روده است.

آسپرین مرکز تنفسی مغز را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین اغلب سگ ها بیش از حد نفس نفس می زنند. اگرچه ممکن است سگ ها در این حالت دچار پریشانی مغزی توام با کاهش تنفس گردند.

علائم عصبی شامل بی قراری، اضطراب، افسردگی، فقدان هماهنگی در حرکات می باشد. مسمومیت آسپرین موجب آسیب دیدگی حاد کلیه با علائمی از قبیل استفراغ، اسهال، کم اشتهایی، بیحالی، تشنگی مفرط و ادرار رقیق است. صاحب سگ ممکن است متوجه رقیق و کمرنگ بودن ادرار گردد. این علائم نشانه هایی است از آسیب کلیه که نشانه های آن شامل علائم ناراحتی های معده و روده بدلیل مسمومیت آسپرینی می باشد.

آسپرین با پلاکتهای خونی، که وظیفه لخته شدن خون را دارند، تداخل پیدا می کند. اختلال در عملکرد پلاکتهای خونی مدت زمان لختگی خون پس از بریدگی قسمتی از بدن را افزایش می دهد. بعبارتی خون دیرتر لخته می گردد. همچنین خونریزی های خود بخود بصورت کبودی در سطح پوست و بر روی لثه ها پدیدار می گردد (خونریزی نقطه ای).

 

موارد مشابه مسمومیت با آسپرین در سگ

علائم برخی از بیماری ها نیز مشابه مسمومیت آسپرینی می باشد که عبارتند از:

 • استفاده از داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب نظیر Rimadyl , Etogesic, phenylbutazone, flurbiprofe و ایبوپروفن ممکن است علائمی مشابه مسمومیت آسپرینی داشته باشند.
 • استفاده از استروئید نیز ممکن است عوارضی چون استفراغ، زخم معده و همچنین تشنگی بیش از حد  ،ادرار مفرط و ادرار رقیق و کمرنگ را به دنبال داشته باشد.
 • تورم لوزالمعده از جمله بیماریهایی است که می توان بدنبال مسمومیت آسپرین در صورت مصرف مشاهده گردد.
 • ناراحتی های معده و روده از قبیل تورم و زخم معده شبیه ناراحتی های معده ناشی از مسمومیت آسپرینی می باشد. سابقه استفاده از آسپرین در گذشته بهترین روش جهت تشخیص مسمومیت و آلرژی سگ به آسپرین است.
 • نشانه های مسمومیت با اتیلن گلوکل (ضد یخ)شبیه مسمومیت با آسپرین می باشد. البته توسط آزمایش مخصوص می توان تشخیص داد که حیوان با اتیلن گلوکل مسموم شده است .

مسمومیت با آسپرین در سگ

مطالعه بفرمایید : مسمومیت در سگ و 26 ماده غذایی مسمومیت زا و کشنده

تشخیص بیماری

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ به یاد داشته باشید سابقه مصرف آسپرین یا مصرف تصادفی آسپرین توسط سگ در گذشته کمک موثری به دامپزشک در تشخیص دلیل بیماری خواهد کرد. بعلاوه معاینه فیزیکی و انجام آزمایشات ذیل در تشخیص بیماری موثر واقع خواهد بود.

 • آزمایش کامل شمارش گلبولهای خون یا سی بی سی برای ارزیابی میزان گلبول های سفید و قرمز خون. در صورتیکه سگ بدنبال زخم معده دچار خونریزی روده شده است، میزان گلبول های قرمز خون کاهش می یابد.
 • نمایه بیوشیمی؛ تست خونی است که برای ارزیابی ارگان هایی از قبیل کلیه به کار می رود . آسیب دیدگی یا سلامت کلیه، موقعیت کبدی، درگیری احتمالی کبد و دیگر علائمی که ممکن است حاصل از مسمومیت آسپرین باشد، را به خوبی نمایش می دهد.
 • آزمایش ادرار برای عملکرد و بررسی کلیه صورت می گیرد. اگر کلیه آسیب دیده باشد، ادرار بسیار رقیق و کمرنگ است.
 • تجزیه گازهای خونی برای ارزیابی پی اِچ PH (غلظت یون هیدروژن)خون انجام می گیرد. حیواناتی که دچار مسمومیت آسپرینی شده اند، دارای پی اچ خون پائینی می باشند.
 • زمان لخته شدن خون در آزمایش خون، برای اندازه گیری سرعت لخته کردن خون در هنگام بریدگی در سگ صورت می گیرد. زیرا آسپرین بر روی قابلیت لخته شدن خون تاثیر می گذارد و این زمان طولانی تر می گردد.

درمان مسمومیت با آسپرین در سگ

 • غالباً بستری شدن سگ به مدت دو تا پنج روز برای درمان قطعی حیوان پیشنهاد می گردد.
 • استفاده از کربن فعال شده جهت جلوگیری از جذب آسپرین توسط معده
 • شستشوی معده برای خالی کردن قرصهای هضم نشده در معده و تحریک حیوان به استفراغ کردن، اگر حداکثر چهار ساعت از مصرف دارو گذشته باشد، تاثیر گذار است.
 • قرار دادن از کاتر IV برای هدایت مایعات جهت هیدراته کردن و جلوگیری از آسیب کلیه
 • تجویز داروی ضد اسید و ترش کردن معده از قبیل
  (misoprostol (Cytotec), cimetidine (Tagamet)، sucralfate (Carafate
 • تجویز داروی ضد تهوع از قبیل
  (metoclopramide (Reglan), prochlorperazine (Compazine) chlorpromazine (Thorazine

اقدامات اولیه در منزل

در صورت مصرف تصادفی آسپرین توسط سگ، باقی مانده قرص ها را بردارید. سگ را فورا نزد دامپزشک برای درمان ببرید. اگر فاصله شما تا دامپزشک بیشتر از نیم ساعت است، پیش از حرکت، نخست با دامپزشک برای راهنمایی لازم تماس گرفته و در مورد وادار کردن سگ به بالا آوردن آسپرین ها پرسش کنید.

اگر آسپرین توسط شما به سگ داده شده است و متوجه استفراغ، مدفوع سیاه، بی رنگی لثه، بی اشتهایی شده اید، سریعا آسپرین را قطع کرده و با دامپزشک تماس بگیرید.

مسمومیت با آسپرین در سگ

پیشگیری و مراقبت در مورد مسمومیت با آسپرین در سگ

از مصرف آسپرین بدون تجویز دامپزشک و بیش از حد مجاز اجتناب کنید و بسته یا قوطی آسپرین را از دسترس حیوان دور نگاه دارید. اگر برای درمان سگ، آسپرین تجویز شد، از آسپرین های آکبند و از جلد باز نشده استفاده کنید. جهت پرهیز از بهم خوردگی و ناراحتی معده، آسپرین را همراه با غذا به سگ دهید و به هیچ وجه بیش از مقدار تجویز شده، استفاده نکنید.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52