دلایل خیانت در زندگی خانوادگی به همسر

دلایل خیانت در زندگی مشترک بسیار است و این خیانت علت خیلی از طلاق هاست. در این خیانت ها گاهی خود همسر هم مقصر است. ولی تقصیر اصلی باز هم به شخص خیانت کننده بر می گردد. شخص خیانت کننده ممکن است هوس باز و تنوع طلب باشد یا دنبال پول باشد. شخص خیانت دیده هم ممکن است به اندازه کافی به شخص خیانت کننده محبت نکرده باشد یا برعکس بیش از حد به او محبت کرده باشد. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره دلایل خیانت اطلاعاتی را برای شما آماده کرده ایم.

دلایل خیانت

دلایل خیانت در زندگی

در بحث عشق و مثلث عشق یکی از مهم‌ترین اضلاع یا قواعد آن، وجود تعهد در رابطه است و زمانی که به هر دلیلی این تعهد دچار مشکل شود رابطه زندگی خانوادگی به شدت آسیب خواهد دید. درحقیقت خیانت و بی‌وفایی از جمله مهم‌ترین مواردی است که به شدت رابطه زندگی زناشویی را دچار آسیب و مشکل می‌کند. ولی سوال این است که چرا این بی‌وفایی اتفاق می‌افتد.

دکتر حسین ابراهیمی‌مقدم روان‌شناس و مشاور خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه در پاسخ به این سوال گفت: «با توجه به اینکه افراد با تیپ‌های شخصیتی متفاوت، درگیر مسائلی از این دست هستند، باید جنبه‌های مختلف گرایش به این رفتار را نظر گرفت. در خیلی از مواقع افراد به دلیل عدم صداقت طرف مقابل، ارضا نشدن نیازهای مختلف در زندگی مشترک و یا مسائلی از قبیل کم بودن میزان سطح پختگی طرف مقابل، لجبازی و… دست به این کار می‌زنند که البته هیچ‌کدام از این موارد نمی‌تواند توجیه‌کننده این رفتار باشد. البته دلایل دیگری نیز در بروز بی‌وفایی و خیانت تاثیرگذار است.»

وی در ادامه افزود: «کمرنگ بودن اعتقادات مذهبی نیز از جمله مواردی است که به شدت می‌تواند منجر به بروز خیانت شود. علاوه بر این، افرادی هم که به نوعی دچار اعتیاد جنسی هستند، اغلب مواقع رفتارهای خیانگرانه از خود نشان می‌دهند. آنها ارتباطات متعدد و بی‌شمار با افراد مختلف پایه‌ریزی می‌کنند و دیگران را به عنوان کسانی که سوژه شکارشان محسوب می‌شود، در نظر می‌گیرند و سعی و تلاششان بر این است که به هر طریق ممکن صید خود را به چنگ بیاورند و بتوانند با او در ارتباط باشند.»

بیشتر بخوانید:

علت خیانت زنان چیست و پیشگیری از خیانت زنان

علت خیانت ، خیانت نزدیک است مراقب باشید

 

خیانت به دلیل مسائل عاطفی

دلایل خیانت

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین گفت: «در بسیاری از مواقع نیز خیانت می‌تواند به دلیل مسائل عاطفی باشد. به عبارت دیگر فردی که در محیط خانواده به خوبی از نظر عاطفی تامین نشده، این احتمال وجود دارد که برای رفع نیازهای عاطفی خود به سمت ارتباط با افراد غریبه سوق پیدا کند که متاسفانه در درازمدت ادامه این رفتار، منجر به ایجاد رابطه‌های دیگر هم می‌شود. البته ناگفته نماند که گرایش فرد از نظر عاطفی به دیگران نیز نوعی خیانت محسوب می‌شود. علاوه بر این، اقدام به خیانت در افرادی هم که در دوران کودکی به نوعی شاهد خیانت دیگر اعضای خانه بوده‌اند هم شایع است. در حقیقت به دلیل اینکه قبح این مساله در ذهن آنها شکسته و به عنوان رفتاری قبیح شناخته نمی‌شود، آنها هم به خیانت در رابطه روی می‌آورند.»

یک پیشنهاد:

خیانت به همسر | دلایل ، آسیب و راهکارهای جلوگیری

ابراهیمی‌مقدم با اشاره به این مساله که در مواردی هم خیانت و بی‌وفایی شریک زندگی می‌تواند به دلیل تلافی کردن باشد، توضیح داد: «اغلب افرادی که از فرهنگ و اخلاق پایینی برخوردار هستند، در صورت شک به خیانت همسرشان، آنها هم برای تلافی چنین کاری را انجام می‌دهند که به هیچ عنوان این رفتار پذیرفته شده و قابل توجیه نیست.»

این روانشناس بالینی در نهایت نقش رسانه‌های غربی را در شکل‌گیری خیانت بی‌تاثیر ندانست و گفت: «افرادی که به شدت تحت‌تاثیر رسانه‌های غربی و شاهد انواع نمایش‌ها و سریالی‌هایی هستند که به نوعی رفتارهای خیانت‌آمیز بین افراد را توجیه می‌کند، بیشتر احتمال دارد دست به خیانت بزنند چون با تماشای این برنامه‌ها قبح این رفتارها کمرنگ می‌شود. به همین دلیل در جامعه اموری تقویت مبانی اخلاقی و تحکیم خانواده بیش از پیش تاکید می‌شود.»

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52