فلسفه چادر در خانواده + ویدیو توصیه‌های ارزشمند

فلسفه چادر و فواید آن موضوع این بخش از مجله آسان طب است. خیلی ها می گویند چادر مصونیت است و ما با آن راحت نیستیم. اما اگر بتوانید کنترل آن را در دست بگیرید چادر امنیت است، چتری است که شما را از نگاه هوسباز دیگران در امان نگه می دارد. همچنین باعث شهوت رانی و گناه مردان مخصوصا پسران مجرد نمی شود. سعی کنید درباره چادر بیشتر تحقیق کنید و بی دلیل به ان نه نگویید. چادر اصلا بی کلاسی نیست. اگر شما یک چادر شیک و یک روسری مرتب سر کنید میتوانید باز هم با کلاس و شیک به نظر برسید. در ابتدا یک ویدئوی مفید برای شما به نمایش گذاشته‌ایم:

فلسفه چادر

چادر نوعی پوشش سنتی ایرانی است و به صورت پارچه نیم دایره‌ای شکل و معمولاً به رنگ‌های سیاه یا سفید است. چادر پارچه‌ای بلند است و سر تا روی پای زنان رامی‌پوشاند. اغلب چادرها آستین ندارند و برای نگه داشتن آن از دست یا کش کمک می‌گیرند.

آن گونه که از فیلم‌ها و عکس‌های پیش از سال‌های ۱۳۴۹ روشن است چادر سیاه بسیار کم بوده و زنان ایرانی بیشتر چادرهای رنگی به غیر از سیاه و با رنگ‌های روشن به سر می کرده‌اند.

تاریخچه چادر

پلوتارک مورخ یونانی در مورد ایران در زمان هخامنشیان می‌نویسد که «هر گاه لازم است زنان ایران به سفر روند، درون چادرهای در بسته‌ای می‌نشینند و چادر را بر روی گردونه‌ای قرار می‌دهند و حمل می‌نمایند.» احمد کسروی نتیجه می‌گیرد که استفاده از چنین چادری ویژه توانگران بوده و افراد عادی جهت رفت‌وآمد مشابه کوچکتر آن را بر سر می‌گرفته‌اند و به تدریج ظاهر آن تغییر کرده و به صورت امروز در آمده ولی نام چادر همچنان بر آن باقی‌مانده‌است.

انواع چادر

فلسفه چادر

  • چادر عربی
  • چادر ملی
  • چادر رنگی
  • چادر نماز
  • چادر طرح‌دار
  • چادر قجری
  • چادر شالدار
  • چادر امارانی
  • چادر دانشجویی

فلسفه و علت حجاب چادر در زنان

چرا چادر؟ در صورتی که با انواع لباس های دیگر نیز می توان حجاب کاملی داشت!

حجاب دو فلسفه اساسى دارد که با یکدیگر ارتباط تام دارند:

1) مصونیت زن در برابر طمع ‏ورزى‏ هاى هوس‏بازان.

2) پیشگیرى از تحریکات شهوانى خارج از ضوابط و هنجارهاى الهى و تأمین سلامت و بهداشت معنوى جامعه.

حجاب با چنین نقش و کارکرد مهم و اساسى پیامى قاطع و کوبنده با خود دارد، و آن این است که در برابر همه مردان اجنبى نوعى هشدار و اعلام «دور باش!» مى‏دهد، اکنون باید دید چه عواملى در رساندن این پیام و اثرگذارى آن مؤثر است:

1) حدود و میزان پوشش: بدون شک هر اندازه بدن زن پوشیده‏تر باشد نقش نیرومندترى در دورسازى دیگران نظاره‏گر این مى‏کند. اگر نگاه‏هاى آلوده را همچنان که در روایات آمده است تیرهاى زهرآلود شیطان بدانیم، پوشش زن همانند قوسى است که تیر از آن کمانه مى‏کند و منحرف مى‏شود و از اصابت و نفوذ در هدف باز مى‏ماند. بر عکس هر اندازه بدن زن برهنه‏تر باشد تیرهاى شیطانى را بیشتر متوجه خود ساخته و از آن آسیب خواهد دید. و از همین روست که چادر را حجاب برتر شناخته‏اند، زیرا با وجود شرایط دیگر بیشترین پوشش و مطمئن‏ترین مصونیت را فراچنگ مى‏آورد. بنابراین حجاب منحصر به چادر نیست و مانتوى کامل نیز مى‏تواند حجاب زن را تأمین کند، لیکن چادر حجاب برتر است.

2) کیفیت پوشش: میزان ضخامت و حتى کیفیت دوخت لباس خود بخش مهمى از حجاب را تشکیل مى‏دهد بدون شک لباس‏هاى نازک و تنگ و بدن‏نما فرودگاه پیکان مسموم شیطان و موجب خیره شدن چشم‏هاى هرزه و آلوده و به فساد کشاننده جامعه است. در مقابل لباس‏هاى غیربدن‏نما، دیده‏ها را از خود دور مى‏سازد، و سلامت معنوى نفوس را تأمین مى‏کند.

3) رنگ‏ها: تردیدى نیست که برخى از رنگ‏ها دیده‏ها را خیره مى‏سازد، و پاره‏اى دیگر نگاه‏ها را از خود مى‏راند و دور مى‏سازد. در عین حال علماى دین نسبت به خصوص رنگ‏ها تأکید چندانى نکرده ولى بر این مسأله پاى مى‏فشارند که لباس نباید موجب جلب توجه و عواقب سوء ناشى از آن باشد. ازاین‏رو است که در طول تاریخ زنان مسلمان به میل خود لباس مشکى را براى حجاب برگزیدند و این سنت حسنه مورد تقریر و پذیرش پیامبر(ص) و امامان(ع) قرار گرفت، زیرا آنان به این وسیله احساس امنیت و مصونیت بیشترى مى‏کردند، (ر.ک: حجاب در ادیان الهى، محمدى آشنانى).

دانشجوی ارجمند! تبلیغاتى که نسبت به چادر مشکى مدتى است توسط بعضى روزنامه‏ها دنبال مى‏شود هیچ‏کدام مبناى علمى ندارد، اکثراً مصاحبه‏هاى حساب شده‏اى است که براى اهداف مخصوصى تنظیم مى‏گردد. گاهى مى‏گویند لباس مشکى از نظر اسلام مکروه است، حال آن که هیچ فقیهى به کراهت چادر و عباى مشکى فتوا نداده است، بلکه در خود روایت چادر و کفش مشکى استثناء شده است. گاهى از جهات دیگر وارد شده‏اند که پوکى استخوان مى‏آورد و آرامش روانى را بر هم مى‏زند. اگر چنین بود خانم‏هایى که 80 سال از چادر مشکى استفاده کرده‏اند هم باید از پاى درآمده باشند. هیچ آمار علمى که گواه بر گفته‏هاى آنان باشد در دسترس نیست. نکته دیگر آن که هیچ فکر کرده‏اید که چرا و براى احیاء آن سرمایه‏گذارى مى‏کنند با چادر که لباس ایرانیان است این قدر مخالفت مى‏نمایند؟ به نظر مى‏رسد که دشمن متوجه شده است تا زنان ایرانى از سنگر حجاب خود نگهبانى نمایند نمى‏توان آنها را به راحتى فریب داد و براى نابود کردن ایران اسلامى همان راهى را پیش گرفته‏اند که در اندلس طى گردید، کثرت فحشاء و منکرات و تشویق مردان و زنان به اختلاط و رفع پوشش و حجاب.
امید است زنان ایرانى خصوصاً دانشجویان ارجمند فریب نیرنگ‏هاى دشمن را نخورند و در سنگر دفاع از اسلام و ارزش‏هاى اسلامى ثابت قدم بمانند.

فواید پوشیدن چادر برای دختران

فلسفه چادر

چادر برای دختران مانند صدفی می ماند که مروارید بسیار ارزشمندی را در خود محفوظ می دارد.دختران می توانند با پوشیدن چادر با پوشش مناسب تری در جامعه خود حظور پیدا کنندو با احساس امنیّت بیشتری در خیابان ها رفت و آمد کنند.آنان از زیبایی فراوانی بر خوردا هستند و باید از آن به نحواحسن استفاده  کنند و باید بدانند که برای سربلندی و موفقیت آنان هم در این جهان و هم در جهان ابدی با یستی که مراقب رفتار و کردارشان و همچنین مواظب حجاب اسلامی خود نیز باشند.زمانی که دختران چادر را به سر می کنند و وارد جامعه خود می شوند به همه مردم نشان میدهند که هنوز هم دخترانی پیدا می شوند که پیرو راه حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت زینب (س) و دیگر بانو های سرشناس تاریخ جهان اسلام هستند.امیدوارم که روزی برسد که همه ی دختران کل جهان با حجاب کامل در تمام  فعالیّت ها شرکت داشته باشندو خودشان را از پیروان حضرت فاطمه و حضرت ذینب (س)و شهدای کربلا بدانندو از حجاب خود به خوبی استفاده بکنند.

حجاب و مسئولیت پذیری‏

هر کس در برابر خود و دیگران مسؤول است. انجام موفقیت‏ آمیز مسؤولیت به استعداد و برخورداری از توانمندی‏های متناسب و ظرفیت‏های روان شناختی و جسمی نیاز دارد. توفیق در پاره‏ای از مسؤولیت‏ها و حتّی سپردن برخی از مسؤولیت‏ها به حجاب تکیه دارد و افرادی که بی‏حجابی پیشه می‏کنند، توان انجام آن را ندارند.

این گروه ناگزیر باید به خویش پردازند و – چنان که امروزه مشاهده می‏کنیم – چاره‏ای ندارند جز آن که انجام آن مسؤولیت‏ها را به دیگران و حتّی مردان بسپارند18. زنانی که در پی دلربایی و جلب نظر دیگرانند و جز عرضه پیکر خود به چیزی نمی‏اندیشند، هرگز نمی‏توانند غمخوار همنوع خود باشند؛ در برابر خانواده و اجتماع احساس مسؤولیت کنند و به معنویت خود و اعضای خانواده و جامعه بیندیشند. این افراد، افزون بر آن که خود به دلیل ناتوانی یا شانه خالی کردن از انجام دادن مسؤولیت‏های فردی باز می‏مانند، با روحیه و وضعیت بدنی خاص خویش محیط را آلوده و موقعیت را برای فعالیت مسؤولیت پذیرانه نامساعد می‏سازند. بر این اساس، بازدهی فعالیت‏های خانوادگی و اجتماعی را کاهش می‏دهند و حتّی دقّت عمل را دچار اختلال می‏کنند؛ به عبارت دیگر، این افراد خود ناتوان می‏مانند و دیگران را نیز از انجام دادن تعهدات و مسئولیت‏هاشان باز می‏دارند. تحقیقات گسترده و به ویژه پژوهش‏های میدانی، حاکی از افت تولید و کاهش سطح کیفیت در مراکز آلوده به افراد بی‏حجاب، بر درستی این سخن گواهی می‏دهد.

اسلام که عاطل و باطل ماندن نیروهای عظیم انسانی و غیر انسانی را نمی‏پسندد، برای رسیدن به موفقیت در انجام تعهدات و مسؤولیت‏های فردی و اجتماعی، استعداد و شرایطی را لازم می‏داند که رعایت پوشش خاص یکی از آن‏ها به شمار می‏آید. فرد بی‏حجاب با رعایت نکردن این شرط در واقع از قبول مسؤولیت خودداری ورزیده، در پی خواسته‏های خود می‏رود و حتّی دیگران را از انجام تعهدهای پذیرفته شده باز می‏دارد. بنابراین، حجاب هرگز به معنای محدود کردن حوزه مسؤولیت زن نیست. حجاب شرط موفقیت در انجام دادن مسؤولیت‏ها و سپردن برخی مسؤولیت‏ها است. انسان، با انتخاب بی‏حجابی از قبول مسؤولیت‏های حساس و سنگین شانه خالی می‏کند؛ آزاد از هر تعهدی سر بار دیگران می‏شود و مسؤولیت‏ها را به دیگران وا می‏گذارد.

در این بخش درباره فلسفه چادر ، انواع چادر و … اطلاعاتی را تقدیمتان کردیم.

البته اسلام چادر را اجبار نکرده است و فقط میگوید حجابتان رعایت باشد و برجستگی های بدن معلوم نباشد.

ولی خب امنیت و حفاظتی که چادر دارد هیچ نوع لباس دیگری ندارد.

شما میتوانید یک چادری باکلاس باشید. حتما دیدید که خیلی چادری ها بسیار هم شیک پوش هستند و چادری بودن دلیلی بر بی کلاس بودن نیست.

‫3/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا