توده های پستان و تسکین آن

توده های پستان به دلایل مختلف در سینه ظاهر می شوند و علت همه آنها سرطان نیست. همچنین روش های درمانی این توده ها با یکدیگر متفاوت است. در این بخش درباره توده های پستان و روشهای بهبود آن اطلاعاتی را تقدیم می کنیم. سعی کنید چند وقت یکبار خودتان سینه های تان را چک کنید تا در صورت دیدم برجستگی یا علامت مشکوک به پزشک مراجعه کنید.

اطلاعاتی درباره توده های پستان

هنگامی که هر گونه توده ، تورم ، برآمدگی یا ناهمواری در یکی از پستان ها مشاهده کردید به پزشک خود مراجعه کنید .

به گزارش مجله پزشکی آسان طب شکل پستان ها در افراد مختلف متفاوت است و احساس ها نیز تفاوت دارند . در برخی از زنان قاعده ی هر یک از پستان ها ضخیم و سفت است و در لمس حالت توده مانند و یا برجستگی احساس می شود . برای بسیاری از خانم ها مقدار مشخصی از توده ای بودن پستان ها ، کاملا طبیعی است . در حقیقت این که خانم ها در سنین پیش از چهل سالگی از وجود توده هایی در پستان ها شکایت داشته باشند ، بسیار شایع و متداول است . درمان توده های پستان

ممکن است پیش از قاعدگی در پستانها توده هایی لمس شوند . در این هنگام در ایشان فزونی ناگهانی هورمون های زنانه ، استروژن – پروژسترون و پرولاکتین رخ می دهد . این هورمون ها رشد بافت فیبروز سینه ها را تحریک می کنند و موجب احتباس مایعات می شوند . به گزارش آسان طب هنگامی که قاعدگی ایشان آغاز می شود ، بدن مقدار فزونی بافت و مایع را باز جذب می کند . اما با افزایش سن ، مقدار مشخصی از بافت فیبروز اضافی باقی می مانند ، و بدین ترتیب توده هایی در سینه حس می شوند . این نوع از تشکیل توده ها را بیماری فیبروسیستیک می نامند . اما امروزه بسیاری از پزشکان معتقدند اطلاق اسم بیماری به این تغییرات اشتباه است . در واقع این وضعیت بخشی از تغییرات طبیعی افزایش سن در پستان ها است .

توده های پستان

چرا تا این اندازه در مورد توده های طبیعی سخن گفته می شود ؟ پاسخ ساده است . سرطان های سینه نخست خود را به صورت یک توده بروز می دهند . لذا بانوان از یافتن یک توده در سینه های خود هراس دارند . اما در حقیقت بیشتر توده ها غیر سرطانی می باشند . درمان توده های پستان

توده های قابل حرکتی که به مانند یک حبه انگور می باشند . و از توده های طبیعی پستان جدا نیستند ، احتمالا کیست می باشند . این کیسه های پر از مایع در پی بروز انسداد و عدم تخلیه مجاری شیری به وجود می آیند . کیست ها ممکن است دردناک باشند ، ولی منجر به بروز سرطان نمی شوند و هنگامی که پریود آغاز گردد ناپدید می شوند .

توده های سفت که حرکت نمی کنند و قوام سفتی به مانند نخود خشک و یا لوبیا دارند ، باید مورد توجه قرار گیرند . این توده ها می توانند حاوی سلول های سرطانی باشند . درمان توده های پستان

توده های پستانی سفت و قابل حرکت ، احتمالا توده های غیر سرطانی می باشند که فیبر و آدنوما نامیده می شوند . جمع شدگی های سفت و نامنظم در بافت پستان ، احتمالا ناشی از جراحات و یا کورک ها و جوش های سطح پستان ها است . در نهایت یک ناحیه گوه ای شکل متورم در مجاورت نوک سینه نشانگر یک مجرای شیری عفونی شده است .

تسکین توده های پستان

هنگامی که توده ای در سینه های خود حس کردید هرگز آن را ناچیز نپنداشته حتما به پزشک مراجعه کنید . در این جا نکاتی است که باید به آنها توجه کنید . تسکین توده های پستان

تسکین توده های پستان انگشتان خود را آموزش دهید .

کری مک گین پرستار مرکز بیماری های سینه در دانشگاه کالیفرنیا می گویند : بهترین راه برای آشنایی با بافت طبیعی سینه آن است که نخستین بار به همراه یک متخصص مجرب سینه های خود را معاینه کنید .

راهنمایی پزشک و یا پرستار بسیاری از زنان را ، هنگامی که یک توده در سینه های خود کشف می کنند ، از حملات ترس حفظ می کند . درمان توده های پستان

تسکین توده های پستان برنامه ماهیانه طراحی کنید .

با این کار یادآوری تغییرات ماه گذشته آسانتر می شود . بهترین زمان برای انجام معاینه سینه ها توسط خود فرد ، یک هفته تا ده روز پس از اولین بروز پریود است . هنگامی که پستان ها حساسیت و حالت توده ای کمتری دارند ، اگر شما برای مدتی طولانی قاعده نمی شوید و یا درمان جایگزین هورمونی دریافت می کنید این معاینات را در ابتدای هر ماه انجام دهید . این که چه روشی را جهت معاینه انتخاب می کنید مهم نیست ، مهم آن است که همیشه از یک روش پیروی کنید . بدین ترتیب می توانید هر تغییری را که به وجود می آید تشخیص دهید .

تسکین توده های پستان معاینه در وضعیت درازکش .

اگر دراز بکشید و یک دست را زیر سر بگذارید ، توده های کوچکتر بهتر یافت می شوند ، به ویژه در افرادی که دارای سینه های بزرگ هستند . از نوک انگشتان دست دیگر استفاده کنید . آنها را محکم بر روی پستان فشاردهید . حرکت انگشتان باید به صورت دایره های متحد المرکزی باشد که به تدریج از نوک سینه ها به سوی محیط اطراف گسترش می یابند . این کار را تا جایی که تمامی بافت سینه و زیر بغل بررسی شود ادامه دهید . اگر کاهش یا افزایش وزن داشته اید ، ممکن است با توده هایی در بافت سینه برخورد کنید که تاکنون آنها را حس نکرده بودید . 

تسکین توده های پستان برنامه ماموگرافی .

مطالعات پرتو شناختی می تواند دو سال زودتر از آن که پزشک و یا خود شما متوجه توده ای در بافت پستان شوید آنها را به نمایش در آورد . سه چهارم توده هایی که در ماموگرافی مشخص می شوند تبدیل به کیست ، توده های بافتی و یا رسوب کلسیم می شوند . انجمن سرطان آمریکا ، توصیه می کند اولین ماموگرافی در سن 40 سالگی انجام گیرد ، سپس تا 50 سالگی هر یک یا دو سال یک بار این کار را انجام دهید . پس از این سن سالی یک بار باید ، ماموگرافی انجام شود . درمان توده های پستان

تسکین توده های پستان آزمون سوزن را امتحان کنید .

اگر کیست تاولی شکل دارید ، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد آن را با یک سوزن و طی یک فرایند ساده تخلیه کند . اگر کیست کاملا تخلیه گردد، که در بیشتر موارد نیز چنین می شود ، آن وقت خواهید دانست که سرطانی در کار نیست . این نظر دکتر روبینسون بیکر استاد جراحی و سرطان شناسی دانشگاه جانز هاپکینز است . 

تسکین توده های پستان ، آزمون های تشخیصی بیشتر

اگر کیست به تمامی تخلیه نشود آنگاه باید ماموگرافی و یا سونوگرافی انجام گیرد . این دو به تعیین شکل و اندازه توده کمک می کنند .ممکن است پزشک شما اقدام به نمونه برداری با سوزن کند ، تا سلول های پستان را جهت تعیین موارد غیر طبیعی مورد بررسی قرار دهد .

دکتربیکر می گوید : نمونه برداری تنها راه تشخیص قطعی ماهیت یگ توده است . چنانچه توده کوچک باشد ، جراح در حین نمونه برداری تمامی آن را بر می دارد . اما اگر توده بزرگ باشد، تنها قسمت کوچکی از آن را جهت تجزیه و تحلیل جدا می کند . چنانچه سرطان وجود داشته باشد ، آنگاه شما و پزشکانتان تصمیم می گیرید کدام اقدام انجام گیرد : برداشت توده ، برداشت توده به اضافه بافت سالم اطراف و غدد لنفی زیر بغل ، و یا برش و برداشت کامل پستان ها .

توده پستان

پیشگیری از توده های پستان

با محدود نمودن عواملی که بر تولید بیش از حد استروژن تاثیر میگذارند ، می توانید از بروز توده ها جلوگیری کنید . در اینجا چند راهنمایی خواهد آمد .

پیشگیری از توده های پستان با کاهش غذاهای چرب

دکتر سوزان لارک معتقد است چربی موجب رشد بافت سینه ها و نیز احتباس آب می شود . چربی با تبدیل شدن به استروژن که یک محرک رشد بافت سینه است احتباس آب و نمک را افزایش میدهد و موجب وخیم تر شدن کیست ها می گردد. وی توصیه می کند برنامه غذایی خود را بر غلات ، میوه ها و سبزی ها پایه گذاری نمایید تا از رشد این توده ها پیشگیری کنید .

پیشگیری از توده های پستان با دانه های سبوس دار

مصرف غذاهای غنی از فیبر به جذب مقدار اضافی استروژن و دفع آن از بدن یاری می رساند . دکتر لارک توضیح می دهد : اگر استروژن از بدن دفع نشود و در سطح بالایی در بدن باقی بماند ، موجب فزونی احتباس آب و نمک و تحریک رشد توده های پستانی می شود .به گزارش آسان طب بهترین غذا ، غذایی است که بخش اصلی آن شامل غلات سبوس دار ، میوه ها و سبزی ها باشد .

توده های پستان

اولا یادتان باشد چاقی باعث بسیاری از بیماریها حتی سرطان یا حتی توده های پستان می شود.

دوما اگر هر لحظه به وجود توده ای در پستان شک کردید سریعا همین الان به پزشک مراجعه کنید.

گاهی این توده ها نشان دهنده سرطان است که اگر به موقع شناسایی شود ممکن است درمان شده و از بین برود.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا