خارش واژن و ترشحات آن + ویدئو آموزشی

متاسفانه خانم ها گاهی دچار برخی بیماریهای واژن می شوند که برایشان مشکل ساز می شود. از جمله این بیماریهای واژن میتوان به خارش واژن یا ترشحات واژن اشاره کرد. در این بخش اطلاعاتی را درباره خارش واژن و ترشحات واژن در اختیارتان قرار می دهیم. خارش واژن می تواند ناشی از حبس شدن باکتری ها به مدت طولانی در زیر لباس های بسیار تنگ باشد.

 

خارش واژن

خارش واژن یکی از مشکلات واژن است که گاهی بعد از یک روز رفع می شود. اما اگر دیدید که خارش واژن بیش از سه روز طول کشیده حتما به پزشک مراجعه کنید تا درمان شوید.

علایم خارش واژن

با پوشیدن لباس منطقه زهاری گرم و مرطوب شده و مستعد بروز خارش آزار دهنده می شود. خارش واژن می تواند ناشی از حبس شدن باکتری ها به مدت طولانی در زیر لباس های بسیار تنگ باشد. چرا که گرما و رطوبت محیط مناسبی برای رشد آنها فراهم آورده است. در حقیقت خارش می تواند نشانه ای از انواع مختلفی از عفونت ها باشد از مونیلیا گرفته تا تریکومونیازیس. خارش همچنین ممکن است ناشی از بروز حساسیت نسبت به مواد شوینده و یا رنگ ها بوده و یا در بانوان یائسه و نزدیک به یائسگی در اثر نازک شدن بافت واژن باشد.

درمان خارش واژن

خارش واژن

در اینجا چند توصیه برای رهایی از این خارش دوزخی ذکر خواهد شد.

از ظرف آب نمک استفاده کنید.

نیم فنجان نمک در یک تشت اب گرم حل کنید. انگشت خود را درون واژن فرو برده و درون وان بنشینید بدین ترتیب امکان ورود آب به درون واژن فراهم می شود . سپس انگشت خود را خارج ساخته برای مدت 15 تا 20 دقیقه درون آب گرم بنشینید . با انجام این کار برای مدت سه شب به طور پی در پی، خارش شما برطرف خواهد شد.

مدتی خویشتن داری کنید.

تا هنگامی که خارش برطرف نشده است از تماس جنسی اجتناب کنید. ممکن است ارگانیزم هایی که موجب بروز خارش شده اند، توسط شریک جنسی شما منتقل شوند، پس نباید خود را در معرض تماس مجدد با این عوامل قرار دهید.

استفاده از کاندوم را مد نظر داشته باشید.

کاندوم نه تنها از بارداری ناخواسته جلوگیری می کند ، بلکه از شما در مقابل بیماری های مقاربتی نیز محافظت می کند. اگر در پی استفاده از کاندوم مدتی خارش واژن دارید ، ممکن است نسبت به لاتکس، مواد موجود بر سطح آن و یا خود لاستیک کاندوم حساسیت داشته باشید. برای پی بردن به واقعیت یک کاندوم استفاده نشده را برش دهید، بر روی ساعد یکی از دستانتان روی خارجی آن را قرار داده و با نوارچسب ضد حساسیت بچسبانید و بر روی ساعد دست دیگرتان رویه داخلی آن را، این دو را برای مدت 48 ساعت به حال خود رها کرده و منطقه را خشک نگه دارید. اگر در هر دو دست واکنش بروز کند، حساسیت نسبت به لاستیک کاندوم وجود دارد، ولی اگر روی دستی که لایه خارجی چسبیده است واکنش تظاهر نماید، آنگاه مشخص خواهد شد که نسبت به پودرهای درونی کاندوم حساسیت دارید و اگر تنها در دستی که در تماس با سطح بیرونی کاندوم بوده است واکنش بروز کند به معنی آن است که نسبت به مواد روان ساز سطح کاندوم حساسیت دارید. آیا این حسایت به معنی اجتناب از به کارگیری کاندوم است؟ هرگز، نقش کاندوم بسیار مهم است و باید از انواع غیر آلرژی ان استفاده کنید.

برای درمان خارش واژن از پزشک خود کمک بخواهید.

ممکن است لازم باشد برای تعیین عامل عفونت از پزشک خود کمک بخواهید. برای درمان عفونت های قارچی نیستاتین و میکونازول تجویز می شود.

تریکومونیازیس با تجویز مترونیدازول درمان می شود.

دیگر عفونت های باکتریایی را معمولا با ترکیبات سولفا و یا در صورت حساسیت به آن، با بتادین آنتی سپتیک درمان می کنند. حتما از پزشک خود بخواهید آزمایش آزمایش مربوط به ویروس پاپیلومای انسانی HPV را برای شما انجام دهد. این ویروس که عامل زگیل های ناحیه تناسلی است، یکی از عوامل خارش واژن می باشد.

علایم یائسگی را تخفیف دهید.

اگر در سنین نزدیک به یائسگی هستید با پزشک خود در مورد هورمون درمانی مشورت کنید.

برای خارش واژن دوش و پودر را فراموش کنید.

دوش واژن نه تنها کمکی به تسکین خارش و یا التهاب واژن نمی کند، بلکه ممکن است خطرناک نیز باشد. این کار ممکن است مواد عفونت زا را به داخل رحم براند و موجب بیماری های التهابی لگن شود. استفاده از پودرهای تاک نیز مورد بحث است، در طول زمان ذرات این پودرها را در نزدیک تخمدان ها تجمع یافته موجب افزایش خطر سرطان تخمدان می شوند.

عفونت های قارچی را مغلوب کنید.

خوشبختانه عفونت های قارچی عود کننده، به خوبی درمان پذیر می باشند و نیز راه های متعددی برای جلوگیری از عود مجدد وجود دارد .

برای خارش واژن از خوردن قند پرهیز کنید.

قند ماده غذایی مناسبی برای مخمرها است، لذا از مصرف غذاهای حاوی قند فراوان پرهیز کنید.

ویتامین C مصرف کنید.

مصرف 500 میلی گرم ویتامین ث دوبار در روز موجب افزایش اسیدیته ی واژن شده و محیط نامناسبی برای مخمرها فراهم می آورد.

محیط را خشک نگه دارید.

مخمرها برای رشد نیازمند رطوبت می باشند، پس از حمام گرفتن، ناحیه را با مو خشک کن، خشک کنید. مو خشک کن را در فاصله 20 سانتی متری از بدن نگه داشته واز هوای سرد آن استفاده کنید.

در مایع مخصوص بنشینید.

سه قاشق چای خوری اسیدبوریک در یک تشت آب بزرگ که بتوانید درون آن بنشینید و یا وان حمام حل کرده و برای مدت 5 تا 10 دقیقه درون آن بنشینید . این کار ماهی را یک بار پس از پایان یافتن خونریزی انجام دهید.

ترشحات واژن

خارش واژن

یکی دیگر از بیماریهای واژن ترشحات واژن است که گاهی ادم را می ترساند. در این بخش اطلاعاتی را درباره ترشحات واژن در اختیارتان میگذاریم.

علایم ترشحات واژن

مقدار کمی ترشح تنها برای حفظ رطوبت و آرامش فرد است. حتی در برخی موارد ترشحات زیاد که توسط مخاط گردن رحم تولید می شود، ممکن است طبیعی و بدون ضرر باشد. اما مواردی که این ترشحات غیر طبیعی به نظر می رسند و یا مواقعی که با خارش همراهند موضوع چیست؟ در این مواقع ممکن است عفونتی در کار باشد که نیازمند توجه بیشتر است.

یکی از شایع ترین عفونت های واژن ، عفونت های کاندیایی است . این عفونت که مونیلیا نامیده می شود یک عفونت قارچی است. ترشحات شاخص این عفونت قوامی به مانند پنیر دلمه ای دارند و همراه با خارش شدید می باشند . در پاره ای از موارد ترشحات واژن ، این عفونت ناشی از مصرف زیاد آنتی بیوتیک برای درمان دیگر عفونت ها است . به گزارش آسان طب عفونت های باکتریایی، که بیماری های مقاربتی از آن جمله می باشند ، توسط میکروب هایی نظیر گاردنرلا ، کلامیدیا و یا گونوره آ به وجود می ایند و معمولا همراه با ترشحات زرد رنگی است که اغلب بوی ماهی می دهد و همراه با ترشحات خارش و احساس سوزش نیز وجود دارد. ترشحات آبکی، کف دار، زرد مایل به سبز می تواند علامت تریکومونیازیس باشد بین شریکان جنسی جابجا می شود. گرچه در 35 سال پیش این عفونت، شایع ترین عفونت مهبلی بوده است، اما امروزه به ندرت رخ می دهد.

تسکین ترشحات واژن

ایا لازم است که به مانند یک کارآگاه با ترشحات خود برخورد کنیم؟ بیشتر پزشکان در جواب می گویند نه . این ترشحات ممکن است گمراه کننده باشند و حتی ممکن است ترکیبی از دو نوع عفونت وجود داشته باشد که درمان های جداگانه ای طلب می کنند . ممکن است پزشک از ترشحات نمونه تهیه کرده و آن را در زیر میکروسکوپ بررسی کند. برای آگاهی از روش برخورد با ترشحات به مبحث خارش واژن در بالا مراجعه کنید ، اما در این جا چند راهکار برای جلوگیری از عود مجدد مشکل ذکر خواهد شد.

از دوش واژن بپرهیزید

دوش واژن یک روش خطرناک در برخورد با ترشحات واژن است. دوش موجب رانده شدن عفونت به سوی رحم شده و یا باکتری های واژن را تغییر می دهد و در نهایت منجر به بیماری التهابی لگن (PID) می شود.

استفاده از کاندوم

تعیین دقیق علت بسیاری از عفونت های باکتریایی واژن دشوار است، اما به طور حتم داشتن چندین شریک جنسی می تواند یکی از اصلی ترین علل باشد .استفاده از کاندوم می تواند مانعی برای انتقال بسیاری از عفونت ها باشد. با این حال باید تارهایی از عفونت، از تماس جنسی اجتناب کنید.

پس طبق مطالب بالا همانطور که متوجه شدیم خانم ها ممکن است به بیماریهای واژن مختلفی مانند خارش واژن و ترشحات واژن دچار شوند. برای درمان خارش واژن سعی کنید مصرف قند را کم کنید. همچنین برای درمان خارش واژن قبل از رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. حداقل تا زمانی که خارش واژن تان درمان شد.

نشستن در محلول آب نمک برای درمان خارش واژن و درمان ترشحات واژن مناسب است. همچنین سعی کنید شورت تان را مدام عوض کنید و نظافت اندام تناسلی تان را رعایت کنید.

خارش واژن تقریبا در طول هر زنی برای او اتفاق می افتد. یک علت خارش واژن عفونت است. همچنین ممکن است بعد از برقراری رابطه جنسی خارش واژن پیدا کنید. در هر شرایطی باید به پزشک مراجعه کنید تا درمان شوید. همچنین پیشنهاد میکنیم در هنگام رابطه جنسی کاندوم استفاده کنید. بعد از دستشویی هم خودتان را حسابی بشویید. مدام هم شورت هایتان را عوض کنید. امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره خارش واژن تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35