مهمترین عوامل خشک شدن و پرواز کردن موها

پرواز کردن موها یا به اصطلاح، فریز شدن آنها، بیشتر در افرادی که موهای خود را بیش از اندازه خشک می کنند، اتفاق می افتد. دلیل شیوع بیشتر این مشکل در خانم ها نسبت به آقایان هم این است که خانم ها بیشتر از رنگ موهای مختلف استفاده می کنند. اینها، بخشی از گفته های دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست و قائم مقام مرکز تحقیقات لیزر ایران درباره یکی از مشکلات رایج مربوط به مو، یعنی پرواز کردن مو در اثر خشکی بیش از حد آن بود. در ادامه، بیشتر با دلایل و راه های درمان این مشکل آشنا می شویم.

پرواز کردن موها

مهم ترین عوامل خشک شدن و پرواز کردن موها

سشوار کشیدن یا اتو کردن مکرر موها، یکی از مهم ترین عواملی است که باعث خشک شدن بیش از حد ساقه موها می شود. دکلره کردن مو قبل از رنگ کردن آن هم می تواند خشونت، خشکی و پرواز موها را به دنبال داشته باشد. شانه نشدن ساده موها هم از دیگر مشکلاتی است که در کنار پرواز آنها برای افرادی که عادت به رنگ و دکلره کردن مداوم موهای خود دارند، اتفاق می افتد. از طرف دیگر، افرادی با کف سر و موهای چرب، کمتر از افرادی که جنس موهایشان خشک است، دچار پرواز موها می شوند. ضمن اینکه تماس ساقه موها با اشعه فرابنفش نور آفتاب هم می تواند خشکی مو و پرواز کردن موها را به دنبال داشته باشد.

آیا راهی هم برای پیشگیری از پرواز کردن موها وجود دارد؟

بله، افرادی که دچار این مشکل هستند، باید از رنگ و دکلره کردن مداوم موهای خود پرهیز و آن را به موارد خاص و واجب، محدود کنند. استفاده نکردن مداوم از سشوارهای داغ، بابلیس یا اتوی موی هم می تواند در پیشگیری از خشکی و پرواز موها موثر باشد.

پیشنهادهای درمانی شما برای رفع این مشکل چیست؟

پرواز کردن موها

اولین راه درمان این مشکل، استفاده از یک شامپوی ملایم و مناسب است. امروزه شامپوهای مختلفی برای انواع پوست و موها در بازار وجود دارد. این افراد می توانند به فراخور جنس پوست کف سر و موی خود از شامپوهای مخصوص کف سر و موی خشک، کف سر چرب و موی خشک یا شامپو مخصوص موهای رنگ شده در صورت رنگ کردن موهای خود استفاده کنند. این شامپوها از نظر pH و ترکیبات موجود خود، می توانند میزان چربی و رطوبت موها را افزایش دهند و مشکل خشکی یا فریز شدن آنها را از بین ببرند. شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده هم حاوی ترکیبات بسیار ملایم و عوامل نرم کننده ای مانند سیلیکون یا گلیسیرین هستند و می توانند با ایجاد لایه نازکی روی سطح موها، جلوی تبخیر بیش از اندازه آب از سطح ساقه موها را بگیرند و نرمی و شفافیت آنها را به دنبال داشته باشند.

استفاده از شامپوها می تواند به تنهایی چاره کار باشد؟

نه، افرادی که دچار خشکی بیش از حد و پرواز موها هستند، باید پس از شامپو کردن موهای خود نرم کننده بزنند. نرم کننده های قوی تر با نفوذ بیشتر به ساقه موها، غلاف مناسبی را روی آنها ایجاد می کنند که حتی پس از آبکشی هم همچنان بر سطح موها باقی خواهد ماند. این غلاف، باعث افزایش نرمی ساقه مو، کاهش الکتریسیته ساکن و شانه شدن ساده تر موها می شود. استفاده از اسپری های مخصوص نرم کننده موها هم که فاز آبی و فاز چربی دارند، باعث قرار گرفتن آنها در کنار هم و کاهش الکتریسیته ساکن در موها می شود.

آیا چرب کردن موها با چرب کننده های طبیعی هم توصیه می شود؟

افرادی که موهای خشک و پروازی دارند می توانند پس از استحمام و زمانی که هنوز موهایشان مرطوب است، ساقه آنها را با روغن بادام، کرچک یا نارگیل، چرب کنند تا موها را نرم و ساکن نگه دارند. البته یک راه خیلی خوب و موثر دیگر هم برای نرم کردن ساقه موها و پیشگیری از فریز شدن آنها وجود دارد؛ استفاده از سس مایونز پرچرب.

طرز استفاده از سس مایونز پرچرب برای رفع خشکی و پرواز کردن موها

حدود 12 ساعت پیش از استحمام، ساقه موها را به سس مایونز پرچرب آغشته کنید، روی آنها یک نایلون بکشید و سپس موهایتان را در حمام و با شامپوی مخصوص موهای خشک یا رنگ شده بشویید. سس مایونز، حاوی ترکیبات مفید و موثری مانند روغن و تخم مرغ است و این ترکیبات با نفوذ به ساقه موها، نرمی و لطافتشان را در پی دارند. موهایی که قبل از شسته شدن به سس مایونز آغشته می شوند، کمترین آسیب را در اثر تماس با پاک کننده های موجود در شامپوها (حتی شامپوهای ملایم) می بینند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا