عسل درمانگر سرماخوردگی یا درمان سرماخوردگی با عسل

عسل برای سلامتی فواید خیلی زیادی دارد. از فواید عسل برای درمان بیماریها میتوان به درمان زکام، درمان سرطان، جلوگیری از ریزش مو،  درمان سینوزیت و … اشاره کرد. همچنین درمان سرماخوردگی با عسل بسیار سریع است. شما میتوانید از ترکیب عسل با پیاز یا لیمو یا دارچین و یا سایر مواد گیاهی که در زیر به آنها اشاره می کنیم برای درمان سرماخوردگی با عسل استفاده کنید.

درمان سرماخوردگی با عسل
درمان سرماخوردگی با عسل

درمان سرماخوردگی با عسل

یکی از از امراض شایع در زمستان سرماخوردگی است . در فصل زمستان اگر به بیمارستان بروید میبینید که بیماران زیادی از بیماری شایعی به نام سرماخوردگی رنج می برند . سرماخوردگی اسم ساده ای دارد . اما بیمار گاهی بسیار زجر می کشد و از علایمی مانند آبریش بینی زیاد ، گلو درد ، سوزش گلو ، بدن درد و … رنج می برد .

عسل یک داروی گیاهی است که خواص بسیار گوناگونی دارد . یکی از آنها درمان سرماخوردگی با عسل است .

درمان سرماخوردگی با عسل و پیاز

درمان سرماخوردگی با عسل
درمان سرماخوردگی با عسل

این شربت حاوی میزان قابل توجهی مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی است که از پیاز و عسل به دست آمده و باعث نرم شدن گلو و بهبود سرفه می شود.

یک درمان خانگی برای سرفه کودکان و بزرگسالان، مخلوط پیاز قرمز، عسل طبیعی و شکر قهوه ای است. برای درمان سرماخوردگی با عسل و پیاز ، پیاز را پوست بکنید و حلقه حلقه کنید. برش های آن را به ترتیب با لایه ای از عسل طبیعی یا شکر قهوه ای بپوشانید. بگذارید این مخلوط ۱۲ تا ۱۵ ساعت (یک شب تا صبح) بماند. پس از گذشت این مدت، حدود یک فنجان شربت شیرین پیاز به دست خواهد آمد.

درمان سرماخوردگی با عسل و لیمو

درمان سرماخوردگی با عسل
درمان سرماخوردگی با عسل

مواد لازم برای درمان سرماخوردگی با عسل و لیمو عبارتند از :

  • آب لیموی تازه: 2 قاشق چایخوری
  • آب: 1پیمانه
  • عسل:2 قاشق چایخوری

برای تهیه این معجون مراحل زیر را انجام دهید :

1. آب را روی اجاق یا در لیوان در مایکرویو گرم کنید.

2. عسل و آب لیمو را به آب گرم اضافه نمایید و تا زمانی که عسل در آب حل شود هم بزنید.

3. با یک قاشق پیش از نوشیدن تست کنید تا مطمئن شوید زیاد داغ نیست.

توجه: فقط اطمینان حاصل کنید که عسل را به کودکان بالای 12 ماه می دهید، به کودکان زیر 12 ماه نباید عسل داده شود.

درمان سرماخوردگی با عسل و دارچین

درمان سرماخوردگی با عسل
درمان سرماخوردگی با عسل

گفتنی است برخی مطالعات نشان می دهند افرادی که از مخلوط عسل و دارچین استفاده می کنند از تناسب اندام بیشتری برخوردار هستند و مخلوط عسل و دارچین برای برطرف کردن زخم های “دهان و دندان” نیز بسیار مفید است.

پزشکان به افرادی که “سیستم ایمنی” ضعیفی دارند توصیه می کنند حتما این مخلوط را در صبحگاه همراه با چای مصرف کنند تا از بروز بیماری فراگیر در امان باشند.

عسل و دارچین هم عفونت ها را از بین می برند و هم از باکتری هایی که باعث ایجاد عفونت می شوند جلوگیری می کند.

بررسی ها نشان می دهند، مواد طبیعی بسیاری برای کاهش “گلو درد” و التیام بخشیدن به “زخم ها” وجود دارد ، اما مخلوط عسل و دارچین می تواند تاثیر زیادی در تسکین گلو درد داشته باشد.

شما میتوانید برای درمان سرماخوردگی با عسل و دارچین در آبجوش یا چای تان کمی عسل و دارچین بریزید.

درمان سرماخوردگی با عسل و مواد دیگر

1) برای درمان سرماخوردگی با عسل ، 20 تا 30 گرم ساقه های گلدار آویشن را در یک لیتر آب جوش دم کرده و صاف کرده آن را با عسل هر روز 4 الی 5 فنجان با فاصله بنوشید. در درمان سرماخوردگی ، تب ، زکام، درمان آسم و سیاه سرفه نافع است.

2) شربت آب ترب با عسل به نسبت مساوی برای درمان سرماخوردگی مؤثر واقع میشود .

3) دم کرده اکلیل کوهی (یک فنجان با یک قاشق سوپ خوری عسل ) مفید واقع می شود.

4) برای درمان سرماخوردگی با عسل دم کرده مریم گلی با شیر و عسل را استفاده کنید.

5) تا 10 گرم تخم رازیانه دم کرده با سکنجبین عسل در درمان تب های کهنه مفید است.

6) جوشانده گل بنفشه (50 گرم در یک لیتر آب) و پس از صاف کردن مخلوط با عسل ، روزی 3 فنجان به فاصله از آن بنوشید ،  درمان تب و گریب است. جوشانده گیاه آقطی(یاس کبود) با عسل نیز همین خاصیت را دارد.

فواید عسل برای درمان بیماریها
فواید عسل برای درمان بیماریها

دیگر فواید عسل برای درمان بیماریها

همانطور که گفتیم عسل برای سرماخوردگی فواید زیادی دارد. ولی فقط فواید عسل محدود به درمان سرماخوردگی نمی شود و بیماری های دیگر هم با عسل درمان می شود.

فواید عسل برای درمان انواع تب

از دیرباز زمان هیپوکرات بزرگترین پزشک قدیمی یونانی عسل را به عنوان تب بر می شناخته اند (نزدیک به 2500 سال پیش). اسیدهای آلی در عسل توانایی و نیروی ویژه ای برای تب بری دارند. سفارش شده است که 5-10 قاشق غذاخوری در چند وعده به تب دار داده شود. امروزه از عسل به عنوان تنها داروی پیشگیری از تب یونجه نام می برند. امام کاظم(ع) می فرماید: عسل را با سیاه دانه بیامیزید و بگذارید فرد تب دار از این مخلوط لذیذ سه انگشت به دهان گذارد رنج تب از جانش فرو خواهد ریخت.

فواید عسل برای درمان زکام

اگر 2 گرم پودر ریشه زنبق را با عسل مخلوط و داخل چای نمایید و روزانه چندین بار از این نوشیدنی بنوشد زکام شما برطرف خواهد شد.  امام رضا (ع) فرموده است مداومت در خوردن عسل هر بامداد زمستان از ابتلاء به زکام جلوگیری می کند. به گزارش آسان طب عسل ضد رطوبت است مخصوصأ رطوبت بدن را به خود جذب می نماید. کسی که می خواهد در زمستان زکام نشود باید روزی سه قاشق غذاخوری عسل بخورد ، مشروط به اینکه نسبت به آن آلرژی(حساسیت)نداشته باشد.

درمان سینوزیت با عسل

آب جوشانده گیاه مامیران را با کمی عسل مخلوط و بینی را شستشو دهید.

در درمان سینوزیت و به منظور پاک نمودن مخاط بینی موم عسل(عسل با موم) را به مدت یک ربع جویده و تفاله آن را دور بیندازید.

درمان آنفلوانزا با عسل

گیاه آقطی دم کرده (یاس کبود) با عسل برای بیمارانی که از تب آنفلوآنزا و رماتیسم مفصلی رنج می برند بسیار نافع بوده و معرق مؤثری می باشد.طرز تهیه: یک قاشق غذاخوری از گیاه مذکور را در یک لیوان آب جوش دم کرده و پس ازصاف کردن با دو قاشق غذاخوری عسل مخلوط و روزانه 5 قاشق غذاخوری به فاصله میل نمایید. راف مخلوط بو مادران دم کرده(20 گرم در نیم لیتر آب) با عسل را در درمان آنفلوانزا بسیار مفید می داند.

درمان سرماخوردگی با عسل
درمان سرماخوردگی با عسل

دیگر فواید عسل و خواص عسل

و در ادامه برخی دیگر از خواص عسل را به شما معرفی می کنیم. هر چه از خواص عسل برای شما بگوییم کم است. پس سعی کنید حتما از عسل طبیعی به عنوان صبحانه و میان وعده استفاده کنید.

از بین بردن عفونت مثانه:

٢ قاشق غذاخوری عسل به همراه یک قاشق چایخوری پودر دارچین را با مقداری آب و لرم حل کنید و آن را بنوشید. این روش باعث می شود که میکروب های مثانه از بین برود.

درمان التهاب مفصل(آرتریت):

روزانه، یک وعده صبح و یک وعده شب، مخلوطی از یک فنجان آب گرم، ٢ قاشق چایخوری عسل و یک قاشق چایخوری پودر دارچین مصرف شود. این مخلوط معجزه گر در صورت مصرف به طور منظم علاوه بر سرماخوردگی  آرتریت های مزمن را نیز درمان می کند. بررسی های اخیر روی ٢٠٠ بیماری که قبل از صرف صبحانه از این مخلوط استفاده کردند نشان داد، ٧٣ نفر از آنان در عرض یک هفته کاملا از درد رهایی پیدا کردند و پس از یک ماه بیشتر افرادی که قادر به راه رفتن یا حرکت نبودند، بدون احساس هیچ دردی توانایی راه رفتن و تحرک خود را به دست آوردند.

درمان درد دندان:

مخلوطی از یک قاشق چایخوری پودر دارچین و ۵ قاشق چایخوری عسل تهیه کنید و روی دندان خراب بمالید. این عمل را ٣ بار در روز تکرار کنید تا درد تسکین یابد.

کاهش کلسترول:

٢ قاشق غذاخوری عسل را با ٣ قاشق چایخوری پودر دارچین در یک لیوان چای حل کنید و بنوشید. این کار میزان کلسترول خون را طی ٢ ساعت به ١٠ درصد کاهش می دهد.

درمان بیماری های قلبی:

مخلوطی از عسل و پودر دارچین را تهیه کنید و به جای مربا روی نان قرار دهید و به طور منظم در وعده صبحانه صرف کنید. این روش در کاهش کلسترول، جلوگیری از بروز حمله قلبی، تنفس راحت و تقویت ضربان قلب موثر است. بیماران مبتلا به حمله قلبی نیز با مصرف روزانه این مخلوط از حمله قلبی بعدی در امان خواهند بود. بررسی روی سالمندان در آمریکا و کانادا نشان داده است، با بالا رفتن سن شاهرگ های حیاتی و سیاهرگ ها خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. عسل و دارچین به شاهرگ ها و سیاهرگ ها قدرتی تازه می بخشد.

از بین بردن اثر خارش نیش های حشرات:

مخلوطی از یک سهم عسل، ٢ سهم آب ولرم و یک قاشق چایخوری پودر دارچین را روی قسمتی از بدن که احساس خارش می کنید، قرار دهید. خارش و درد در عرض یک یا ٢ دقیقه فروکش خواهد کرد.

درمان سرماخوردگی:

به مدت ٣ روز از مخلوط یک قاشق غذاخوری عسل با یک چهارم قاشق چایخوری پودر دارچین استفاده کنید. این روش برای درمان سرفه مزمن و سرماخوردگی و سینوزیت به کار می رود.

درمان ناباروری:

برای برطرف کردن این مشکل، به مردان توصیه می شود ٢ قاشق غذاخوری عسل را قبل از خواب میل کنند. در کشورهای چین، ژاپن و خاوردور که با مشکل ناباروری مواجه اند، در طول روز مخلوطی از مقداری پودر دارچین و یک دوم قاشق چایخوری عسل را به طور مرتب روی لثه و داخل دهان خود قرار می دهند تا مخلوط حاصل از طریق بزاق وارد بدن شود. زوجی که مدت ١۴ سال بچه دار نمی شدند با شروع مصرف عسل و دارچین پس از مدت کوتاهی صاحب دوقلو شدند.

تقویت سیستم ایمنی:

استفاده روزانه از عسل و پودر دارچین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و بدن را از حمله باکتری و ویروس محافظت می کند. دانشمندان دریافتند که عسل دارای مقدار زیادی ویتامین و آهن است. مصرف مداوم عسل گلبول های سفید خون را تقویت می کند تا بتواند با باکتری ها و بیماری های ویروسی مقابله کند.

برطرف کردن سوء هاضمه:

قبل از هر وعده غذا، پودر دارچین را روی ٢ قاشق غذاخوری عسل بریزید و میل کنید تا از ترشح اضافی اسید معده رهایی پیدا کنید زیرا این مخلوط غذاهای سنگین را به راحتی هضم می کند.

جلوگیری از ریزش مو:

قبل از دوش گرفتن مخلوطی از مقداری روغن زیتون داغ، یک قاشق چایخوری عسل و یک قاشق پودر دارچین را به مدت ۵ تا ١۵ دقیقه روی سر قرار دهید و سپس آن را بشویید.

درد معده:

مصرف عسل و پودر دارچین علاوه بر درمان درد و نفخ معده، زخم معده را نیز درمان می کند.

برطرف کردن جوش صورت:

قبل از خواب مخلوط ٣ قاشق غذاخوری عسل و ١ قاشق چایخوری دارچین را روی جوش ها قرار دهید و روز بعد با آب ولرم بشویید. تکرار روزانه این کار به مدت ٢ هفته، جوش ها را از بین می برد.

از بین بردن بوی بد دهان:

شما می توانید پس از بیدار شدن از خواب با محلولی از یک قاشق چایخوری عسل، مقداری پودر دارچین و آب گرم غرغره کنید تا در طول روز مشکل بوی بد دهان را نداشته باشید.

مشکل شنوایی:

مصرف روزانه مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین در صبح و شب مشکل شنوایی را برطرف می کند.

درمان سرطان:

تحقیقات جدید انجام گرفته در ژاپن و استرالیا نشان داده، سرطان های پیشرفته معده و استخوان به طور موفقیت آمیزی درمان شده است. بیماران مبتلا به این سرطان ها ٣ بار در روز و به مدت ٣ ماه یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چایخوری دارچین را مخلوط و مصرف می کنند.

از بین بردن خستگی مفرط:

مصرف نصف قاشق غذاخوری عسل و مقداری پودر دارچین در یک لیوان آب اول صبح و بعد از ظهر که بدن با افت نشاط روبه رو است طی یک هفته نیروی حیاتی بدن را افزایش می دهد.

جلوگیری از آنفلوآنزا:

دانشمندی در اسپانیا ثابت کرده که مخلوط عسل و دارچین دارای مواد مفید طبیعی است که از میکروب های آنفلوآنزا و سرماخوردگی جلوگیری به عمل می آورد.

درمان عفونت های پوستی:

قرار دادن مخلوطی به مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین روی قسمت های مختلف پوست، عفونت های پوستی و اگزما را نیز درمان می کند.

افزایش طول عمر:

مصرف دائم و مرتب عسل و پودر دارچین مانع پیری زودرس می شود. مخلوطی از ۴ قاشق چایخوری عسل، یک قاشق چایخوری پودر دارچین و ٣ فنجان آب گرم را با هم بجوشانید. سپس مخلوط به دست آمده را ٣ الی ۴ بار در روز به مقدار یک چهارم فنجان میل کنید. این مخلوط علاوه بر طراوت بخشیدن و نرم نگه داشتن پوست از پیری زودرس نیز جلوگیری می کند.

درمان سرماخوردگی با عسل
درمان سرماخوردگی با عسل

از این مقاله نتیجه می گیریم که عسل برای سلامتی ما خواص زیادی دارد. یکی از این خواص درمان سرماخوردگی با عسل است. برای درمان سرماخوردگی با عسل میتوانید عسل را در ابجوش حل کرده و بخورید. البته منظور ما عسل طبیعی و خالص است. همچنین برای درمان سرماخوردگی با عسل میتوانید کمی به عسل ابلیمو ریخته و به ان اب بیافزایید تا یک شربت ابلیموی طبیعی حاصل گردد. به این صورت سرماخوردگی شما بهبود می یابد. امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره درمان سرماخوردگی با عسل تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

‫5/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا