Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
نحوه ی عذر خواهی صحیح – مجله آسان طب

نحوه ی عذر خواهی صحیح

از قدیم گفته اند گذشت از بزرگان است. پس سعی کنید در جر و بحث های مختلف از طرف مقابل عذر خواهی کنید و همچنین اگر کسی از شما عذر خواهی کرد، عذر خواهی اش را قبول کنید. اما عذر خواهی کردن هم اصول و قوانین خاص خودش را دارد و اگر صحیح انجام نشود ممکنست طرف مقابل را بدتر ناراحت کند. در این بخش درباره نحوه عذر خواهی صحیح اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

نحوه عذر خواهی کردن

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد کم‌ رو و افراد خودشیفته احساس بدی برای عذرخواهی دارند، شاید به این دلیل که بیش از حد به احساسات خود توجه می‌کنند. ولی عذرخواهی کردن کار ارزشمندی است و مزایای احساسی فراوانی دارد.

گاهی به زبان آوردن کلمه “متأسفم” به نظر غیرممکن می‌رسد.

عذر خواهی کردن نشان‌دهنده مسئولیت‌پذیری شخص خطاکار، احترام به شخص مقابل و جبران کردن است. از نظر روانشناسی عذرخواهی نوعی پایان دادن به ماجراست. نکات زیر را به یاد داشته باشید، در هر شرایطی در هنگام عذر خواهی کردن به شما کمک می‌کنند.

چگونه در محل‌کار عذر خواهی کنیم؟

حتی افراد محتاط نیز دچار اشتباه می‌شوند. چه حذف کردن ناخواسته‌ی یک ایمیل باشد، یا فراموش کردن جلسه، و یا یک اشتباه چشمگیر، همکاران و رئیستان شما را مسئول می‌دانند. بهترین راه این است که اشتباهات خود را قبول کنید و این نکات را بیاد داشته باشید.

چه نکنیم: افراد دیگر را سرزنش نکنید، از ناآگاهی به عنوان دلیل استفاده نکنید و روراست باشید.

چه کنیم: عذرخواهی را در قالب جملات مثبت ابراز کنید. عاشق کارتان هستید؟ به رئیستان بگویید. برای مثال: “از اینکه عضوی از این تیم هستم بسیار لذت می‌برم. ولی مرتکب اشتباهاتی شدم. اتفاقی که افتاد این بود که …”

چه نکنیم: احساساتی عمل نکنید. تکرار جملات “احساس خیلی بدی دارم” یا “باورم نمیشه من این کارو کردم” دردی را دوا نمی‌کند.

چه کنیم: برای جبران اشتباه خود بیشتر کار کنید.

چه نکنیم: بطور پیوسته درباره تاسف خود صحبت نکنید. عمل کردن بهتر از حرف زدن است.

چه کنیم: با رئیستان، زمانی که درگیر کاری نیست، بطور خصوصی صحبت کنید.

چه نکنیم: عذرخواهی خود را در یک جلسه عمومی، قبل از رویدادهای مهم و یا از طریق ایمیل مطرح نکنید.

چه کنیم: مسئولیت‌ پذیر باشید و حرفه‌ای عمل کنید.

نکات مهم درمورد عذر خواهی صحیح

• احساسات دیگران را در نظر بگیرید. تنها افراد سنگدل از آزار دادن دیگران لذت می‌برند. به جای به نمایش گذاشتن احساس خود، ابتدا به احساسات دیگران توجه کنید. هم‌دلی، کلید برقراری مجدد رابطه‌هاست.

• حالت تدافعی به خود نگیرید. توهین کردن به افراد و انداختن تقصیر به گردن آنها حالت دفاعی خوبی نیست. از دلیل تراشیدن، سرزنش دیگران و عوض کردن بحث پرهیز کنید. توجیه کردن نوعی توضیح است، نه عذرخواهی.

• بر روی زمان فعلی تمرکز کنید. به میان آوردن اختلافات و اشتباهات گذشته عادلانه نیست. نباید انتظار داشت که افراد درباره هرکاری که در گذشته به اشتباه انجام داده‌اند، معذرت‌خواهی کنند. به هر اتفاق به صورت مجزا نگاه کنید.

• رها کنید. انجام اشتباه به معنی به آخر رسیدن دنیا نیست. خود را سرزنش نکنید، و سعی کنید آنچه انفاق افتاده را فراموش کنید و ببخشید.  به گزارش آسان طب بخشیدن و بخشیده شدن به نفع ماست، زیرا بر اساس تحقیقات استرس را کاهش می‌دهد و باعث افزایش سلامتی می‌شود.

• پذیرفتن خطا. در نهایت مادرتان گلدان شکسته را خواهد دید و دوستتان فراموش کردن قرار را از یاد نخواهد برد. پس قدم اول برای هر عذرخواهی، پذیرفتن و اعتراف به اشتباه است.

• هم‌اکنون انجامش بده. گفتن “متأسفم” همیشه آسان نیست. پس از مرتکب شدن اشتباهی فوراً عذرخواهی کنید، در این صورت ذهنتان مغشوش نمی‌شود و سوءتفاهم پیش نمی‌آید.

• صادق باشید. واقعاً متأسفید؟ پس آن را ابراز کنید و به آن اعتقاد داشته باشید. یک عذرخواهی دروغین براحتی قابل تشخیص است زیرا اکثر افراد بازیگرهای خوبی نیستند و تظاهر کردن کار آسانی نیست.

راهنمایی برای شرایط خاص عذر خواهی

خوب است که راهنمای بالا را در ذهن داشته باشید، اما در اینجا پیشنهاداتی برای شرایط خاص داریم : عذرخواهی در محل‌کار.

عذر خواهی صحیح
عذر خواهی صحیح

اس ام اس عذر خواهی :

چند تا  اس ام اس عذرخواهی در زیر بیان نمودیم :

چشمانش شراب غروب
با جامی از شعر و اندوه
” مرا به جرم عشق
اینگونه خطاب کرده اند”

من از تو معذرت می خوام
اگــــــه از من بدی دیــدی

من از تو معذرت می خوام
اگـــــــه از دوری رنجیدی

من از تو معذرت می خوام
کـــــه باز چشماتو تر کردم

مـن از تو معذرت می خوام
کـــــــــــه دیگه برنمیگردم

آدمها آنقدر زود عوض می شوند …
آنقدر زود که تو فرصت نمی کنی به ساعتت نگاهی بیندازی
و ببینی چند دقیقه بین دوستی ها تا دشمنی ها فاصله افتاده است …

*****

ازت معذرت میخوام عزیز ترینم چقدر این دوست داشتنهای بی دلیل خوب است.. مثه همین بارانِ بی سوال ؛ که هی میبارد..!

نور دلیل تاریکی بود و سکوت دلیل خلوت، تنها عشق بی دلیل بود که تو

دلیل آن شدی عزیزکم

*****

تو
همه راز جهان ریخته در چشم سیاهت
من
همه، محو تماشای نگاهت …

*****

غرور هدیه شیطان است و عشق هدیه خداوند.

ما هدیه شیطان را به هم میدهیم ولی هدیه خدا را از یکدیگر پنهان میکنیم.

ازت معذرت می خوام …..

عذر خواهی کردن
عذر خواهی کردن

عذر خواهی کردن ترفند ها و راهکارهای خاص خود را دارد. در اینجا اطلاعاتی را درباره عذر خواهی درست تقدیم کردیم. شما باید با نحوه عذر خواهی اشنا شوید. چون اگر عذر خواهی کردن صحیح نباشد ضررش از عذر خواهی نکردن هم بیشتر است.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35