رابطه سندرم آشرمن و کورتاژهای مکرر

سندرم آشرمن وضعیتی برای بیمار است که با چسبندگی یا فیبروز آندومتر رحم نشان داده می ‌شود و اغلب در پی کورتاژ رحم ایجاد می ‌شود. سندرم آشرمن بر اثر تشکیل یک توده چسبنده در داخل رحمی بوجود می اید و درواقع از محل اسکار جراحی های رحمی تشکیل می گردد. در این بخش درباره علایم و علل سندرم آشرمن اطلاعاتی را تقدیم می کنیم. به عنوان مثال یکی از علایم این مشکل، تکرر سقط جنین است.

علائم سندرم آشرمن

تکرر سقط جنین و ناباروری از علایم و نشانه های این سندرم می باشد. همچنین چسبندگی داخل رحمی امکان دارد ، سبب آمنوره گردد.

تشخیص سندرم آشرمن

در این سندرم آزمایشات لگنی اغلب نرمال خواهند بود . دکتر ممکن است هیستروسالپنژوگرام و یا هیستروسکپی را خواستار شود . طی هیستروسکپی یک دوربین کوچک داخل سرویکس می شود که به پزشک اجازه می دهد تا داخل رحم را از طریق بزرگنمایی مشاهده بکند . در این تست اندازه و بافت اسکار قابل مشاهده خواهد بود .

علت سندرم آشرمن

سندرم آشرمن وضعیت کمیابی است. در اکثر موارد در افرادی رخ می دهد که چندین بار فرآیند کورتاژ و سقط را انجام داده اند . سندرم آشرمن امکان دارد ناشی از جراحی های داخل رحمی مانند برداشتن فیبروئید و نقص های ساختاری رحم یا در واقع وجود دیواره و یا پولیپ های بزرگ باشد . همچنین میتواند ناشی از عفونت محل برش سزارین که مربوط به مصرف IUD و یا جایگزینی هر جسم خارجی دیگر در حفره رحمی است ، باشد .

در موارد کمیاب ، سایر عفونت ها و جایگزینی رادیوم در رحم برای درمان سرطانهای دستگاه تولید مثلی ممکن است ، از علل این سندرم باشد .

سندرم آشرمن
سندرم آشرمن

.

درمان سندرم آشرمن

درمانهای این گونه جراحی شامل قطع کردن و برداشت بافت چسبنده یا درواقع بافت اسکار در داخل حفره می باشد که به واسطه هیستروسکپی انجام می شود. پس از برداشت این بافت ، دکتر امکان دارد که به منظور پیشگیری از چسبندگی های بعدی یک بالن کوچک در داخل رحم به مدت چندین روز قرار دهد و استروژن درمانی جایگزین را به مدت چندین ماه تجویز کند تا زمانی که بافت داخل رحمی بهتر شود . به گزارش اسان طب  اگر دلیل این سندرم به خاطر وجود عفونت باشد ، درمان آنتی بیوتیکی اجباری است .

لازم به ذکر است این سندرم در اکثر مواقع در زنان به کمک جراحی بهبود می یابد . اگر چه در بیشتر موارد بیشتر از یک روش درمانی باید استفاده شود . تقریباً 70 تا 80 درصد زنانی که به علت این سندرم نابارور شده اند ، پس از جراحی ، باردار خواهند شد .

رابطه سندرم آشرمن و کورتاژهای مکرر
سندرم آشرمن

سندرم آشرمن موضوع این بخش از اسان طب بود. امیدواریم از مطالعه ان بهره کافی را برده باشید. سندرم آشرمن اکثرا پس از کورتاز یا کورتاژهای مکرر اتفاق می افتد و درمان پذیر است. اگر به علایم ان شک کردید موضوع را با پزشک زنان در ارتباط بگذارید.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا