Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
انواع سقط جنین و علل سقط در زنان (ویدئو) – مجله آسان طب

انواع سقط جنین و علل سقط در زنان (ویدئو)

انواع سقط جنین متفاوت است و به دلایل مختلفی انواع سقط جنین اتفاق می افتد. سقط جنین خود به خودی با افزایش سن و تعداد دفعات حاملگی افزایش می یاید. این مشکل معمولا در طی سه ماهه اول بارداری ایجاد می شوند و معمول ترین علامتشان خونریزی است که در 95 درصد موارد مشاهده می شود. اگر خونریزی در هر زمان از بارداری ایجاد شود، مشاوره با پزشک ضروری است. بیشتر سقطها خود به خودی به علل کاشته شدن نامناسب جنین در دیواره رحم ایجاد می شود. همچنین می توان از علل مادری مسبب سقطهای جنین نام برد که عبارتند از: اختلالات و ناهنجاری های رحمی مثل فیبروم های بزرگ داخل رحمی (توده های عضلانی از بافت رحم) و عدم تعادل هورمونی، گاه عفونت های باکتریایی و ویروسی نیز می تواند باعث ایجاد آن شود. به گزارش آسان طب نارسایی دهانه رحم تنها مسئول یک درصد از کل موارد سقطهای خود به خودی است. علل وابسته به پدر – به صورت اسپرم های غیر طبیعی و به نوع گروه خونی را که باعث ایجاد آنتی بادی در بدن مادر بر علیه خون پدر شده نیز باید در نظر داشت. این گروه از آنتی بادی ها می توانند به جنین حمله کرده و باعث مرگ او شوند.

 

انواع سقط جنین

در این بخش از مجله پزشکی آسان طب با انواع سقط جنین آشنا شوید:

1-  تهدید به سقط

امکان سقط  وجود دارد ولی قطعی نیست . علائم به صورت خونریزی مهبلی و گاه درد شکمی دیده می شود.

2- سقط در اولین عادت ماهیانه

سقط در اوایل عادت ماهیانه از انواع سقط جنین است. این نوع در حدود 10 درصد از کل بارداری ها را مبتلا کرده و ممکن است این خونریزی در اولین ماه قاعدگی ، توسط مادر به عنوان عادت ماهانه نیز در نظر گرفته شود.

خونریزی مهبلی در هر مرحله از بارداری باید به طور جدی تحت نظر گرفته شود. به گزارش آسان طب این امر می تواند نشانه جایگزینی غیر طبیعی جفت در رحم تحت عنوان بیماری جفت سر راهی و یا نشانه ای از ایجاد سقط باشد. هر کدام از این موارد جز اورژانس های بارداری است و به مداخله سریع پزشکی نیاز دارد.

اگر هر زمان از بارداری دچار خونریزی مهبلی شدید: با پزشک خود سریعا تماس بگیرید و سپس به زیر تختخواب بروید.
به پشت بخوابید؛ در حالی که باسن و پاها بالاتر از شانه ها قرار گیرد (بالشی زیر باسن و پاها قرار دهید).

هر گاه لخته ای دفع کردید ، آن را به مطب پزشک ببرید، زیرا شاید نیاز به آزمایش بر روی آن باشد. هیچ دارویی مصرف نکنید.

3- سقط اجنتاب ناپذیر از انواع سقط جنین

انواع سقط جنین

در این مورد خونریزی رحمی همراه با درد است، زیرا انقباضات رحمی نیز وجود دارد. متاسفانه اگر بازشدگی دهانه رحم هم وجود داشته باشد ، از دست رفتن و دفع محصولات حاملگی حتمی است.

4- سقط جنین کامل – انواع سقط جنین

جنین و جفت به طور کامل از رحم خارج می شوند که گاهی بدون هیچ گونه علامتی است. این نوع سقط جنین را تنها با انجام سونوگرافی می توان تایید کرد.

5- سقط فراموش شده از انواع سقط جنین

جنین و جفت داخل رحم می میرند، اما مدت ها در داخل رحم باقی می مانند تا این که بعدا از آن خارج شوند. در این نوع سقط نشانه های اولیه بارداری از بین رفته و اما نشانه های دیگر مدت ها بعد از مرگ جنین مشاهده می شود.

6- سقط ناقص

این وضعیت زمانی ایجاد می شود که سقط ایجاد شده، اما هنوز بخشی از جنین و سایر ضمائم آن در داخل رحم وجود دارد. ( کیسه آمنیونیک یا جفت )

7- سقط عادتی

ایجاد سقطهای خودبه خودی سه نوبت یا بیشتر در یک دوره مشخص از بارداری احتمالا تحت شرایط و علل یکسان را سقط عادی می گویند.

8- سقط مکرر یکی از انواع سقط جنین

سقطهای خود به خودی سه نوبت یا بیشتر که البته به دلایل مختلف و در مراحل مختلف بارداری رخ می دهد.

درمان خونریزی بعد از انواع سقط جنین

بعد از انواع سقط جنین ،اگر مبتلا به خونریزی مهبل شدید، فورا به تختخواب بازگشته و تا زمان بند آمدن خونریزی در آن بمانید. در برخی موارد توصیه می شود که از فعالیت هایی مانند ورزش های سنگین و نزدیکی خودداری کنید.

اگر خونریزی و درد فروکش کند، احتمالا خطر آن برطرف شده و می توانید کودک خود را حفظ کنید.

اگر پس از ظهور علائم، سقطهای غیر قابل اجتناب باشد و پایدار بماند، کمتر پزشکی می تواند از ایجاد انواع سقط جنین جلوگیری کند.
سقطهای کامل و ناقص حتما باید در بیمارستان درمان شود. اگر یک سقط ناقص رخ دهد ، داخل رحم باید توسط عملی به نام کورتاژ و در زیر بیهوشی عمومی تخلیه شود.

بعد از انواع سقط جنین، داروهای ضد درد همراه با خونریزی توام برای مادر تجویز می شوند. اگر میزان خونریزی زیاد باشد ( حداقل 500 میلی لیتر ) تزریق خون حتما توصیه می شود. در ارتباط با درمان سقط فراموش شده، اورژانس خاصی وجود ندارد. اما اگر بعد از مدتی سقط خود به خودی رخ دهد، نیاز به عمل جراحی کورتاژ وجود دارد.

اگر مرگ داخل رحم جنین چند مدت قبل ایجاد شده باشد، از شیاف های حاوی پروستاگلاندین و یا تزریق اکسی توسین برای القای زایمان و دفع جنین از رحم استفاده می شود . سقطهای عادتی اگر به دنبال نارسایی دهانه رحم ایجاد می شود، می توان با استفاده از روش درمانی بستن دهانه رحم با بخیه های خاص در ابتدای بارداری بعدی ، برای پیشگیری از دفع محتویات رحم استفاده کرد.

علل انواع سقط جنین به متوالی

انواع سقط جنین

عوامل احتمالی برای ایجاد سقطهای مکرر (سقط عادتی) در انواع سقط جنین عبارتند از:

اختلالات ژنتیکی یا کروزومی، عفونت های طولانی مدت، مثل لیستریا که گاه باعث تکرار سقط می شود و تشخیص و درمان آن میتواند مشکل باشد.

سو تغذیه، بیماری های مزمن مثل بیماری های کلیوی، نارسایی دهانه رحم و همچنین اختلالات ایمنی مثل ناسازگاری ارهاش که در آن سیستم ایمنی بدن مادر، جنین خود را به صورت یک جسم خارجی تصور کرده و به آن حمله می کند. مهار سیستم ایمنی مادر و یا تزریق آنتی بادی به کودک، باید در نظر گرفته شود.

علل فیزیکی مثل تومورهای رحمی (به خصوص فیبروم ها) یا اختلالات در ساختمان طبیعی رحم مثل دیواره های کامل یا تکه ای در داخل رحم که میتوانند بخشی و یا کلیه محفظه داخل رحم را پر کند؛ این اختلالات معمولا با جراحی قابلیت درمان دارند.

علاوه بر موارد بالا ، تعدای از مادران بدون هیچ علل خاصی مبتلا به سقطهای مکرر می شوند.

تحقیقات جدید نشان داده اند که علاقه مادر به درمان می تواند باعث درمان موفق این نوع علل از سقطهای مکرر شود. (علل ناشناخته )

در این بخش از اسان طب درباره انواع سقط جنین اطلاعاتی را در اختیارتان گذاشتیم. همچنین برخی علل سقط جنین را بیان کردیم. علل سقط جنین بسیار است که درصورت اگاهی از انها احتمال سقط جنین کاهش می یابد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید.

بیشتر بخوانید:

احتمال سقط جنین در خانم هایی که سابقه سقط داشتد

منبع: asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35