انواع مشکلات تنفسی کودکان کدامند؟ (ویدیو)

پیشنهاد می کنم قبل از اینکه تصور کنید کودکتان دچار مشکلات تنفسی شده، به تنفس عادی او خود را عادت دهید. ببینید آیا اصولا تنفس او سریع است، نفس کشیدن برایش دشوار است یا موقع نفس کشیدن او آشنا باشید، در هنگامی که واقعا بیمار است تفاوت تنفس او را می فهمید. انقباض – تنفس سریع و تنفس صدادار از جمله مشکلات تنفسی هستند.

 

مشکلات تنفسی کودکان

در این بخش درباره انواع مشکلات تنفسی کودکان اطلاعاتی را تقدیم می کنیم:

انقباض از جمله مشکلات تنفسی

به گزارش مجله پزشکی آسان طب ممکن است متوجه شوید که کودک در هنگام تنفس دچار انقباض شیدد عضلانی می شود، از جمله عضلات شکم، سینه و گردنش تو می روند. همین مساله نشان می دهد که کودک برای کشیدن هوا به داخل ریه هایش تلاش فراوانی می کند. گاهی اوقات در هنگام بیرون دادن هوا، صداهای عجییب از ریه های او به گوش می رسد و یا باید تلاش فراوانی بکند.

تنفس سریع از مشکلات تنفسی

مشکلات تنفسی

یکی از مشکلات و بیماریهای تنفسی کودکان تنفس سریع است. گاهی اوقات میزان دم و بازدم بسیار بالا می رود. تب می تواند تنفس کودک را تسریع کند. یادتان باشد که تنفس کودک اصولا از آدم بزرگسال سریعتر است. بالاترین میزان تنفس در نوزادان چهل تنفس در هر دقیقه است. کودک ده ساله یا بالاتر، حدود بیست بار در دقیقه نفس می کشد.

بهترین روش برای اندازه گیری میزان تنفس کودک، شمردن دم و بازدم او در یک دقیقه است. پیشنهاد می کنم تعداد تنفس های کودک را در خواب و بیداری بسنجید و اگر واقعا ریتم تنفس خیلی فرق کرد، به فکر بیماری او بیفتید. یادتان باشد که کودک گاهی سریع نفس می کشد، ولی بعد از مدت کوتاهی به حالت عادی بر می گردد. کودکانی که واقعا بیمار هستند (مثلا ذات الریه گرفته اند) ریتم تنفس تندی دارند. اگر کودک شما واقعا بیمار نیست، منتظر بمانید که تب او پایین بیاید و اگر ریتم تنفس عادی نداشت، دست به کار شوید، وگرنه با کمی بالا رفتن ریتم تنفس نگرانی مورد ندارد.

تنفس صدادار از مشکلات تنفسی

مشکلات تنفسی

کودکان مبتلا به عفونت های قفسه سینه یا اسم معمولا تنفس صدادار دارند. نمی شود خیلی اسان فهمید که صدا از کجای دستگاه تنفسی می آید.

گاهی اوقات به خاطر جمع شدن خلط در بینی است و ابدا مشکل ریوی وجود ندارد. گاهی اوقات از مجرای تنفسی (نای) می آید و وقتی کودک هوا را به داخل می کشد، صدا بیشتر شنیده می شود. چون در سیاه سرفه، نای عفونت پیدا می کند، تنفس صدادار و همراه با سرفه و صدای خشن می شود. به گزارش آسان طب گاهی اوقات صدا از ریه می آید. صدای تنفسی دست کم این فایده را دارد که نشان می دهد هوا در مجاری تنفسی می گردد ، ولی اگر صدا قطع و انقباض عضلانی و تنفس شدید شروع شد، باید فورا به فکر درمان بیفتید.

با آلرژی تنفسی و روش های درمان آن آشنا شوید.

همان طور که متوجه شدیم مشکلات تنفسی کودکان به دسته های مختلف تقسیم می شود که هر کدام علل و راه درمان خاص خود را دارد. به عنوان مثال تنفس صدا دار یکی از مشکلات تنفسی کودکان است که بیشتر کودکانی که دچار عفونت سینه هستند به ان مبتلا می شوند.

منبع: asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا