بیماری ویپل ( لیپودیستروفی روده )

بیماری ویپل Whipples dis  نادر بوده و بیشتر مردان میانسال نژاد قفقازی که مبتلا به آرتریت ، اسهال طول کشیده سوء جذب و کاهش وزن مردان می شوند ،  روی میدهد تا 90% بیماران مبتلا به ارتریت می شوند . معمولا پیش از سایر نشانه های بیماری ویپل  زانو و مچ پا و تا حد کمتری انگشتان ، هیپ ، شانه ، آرنج و مچ دست مبتلا هستند . آرتریت دارای شروع حاد و مهاجر بوده و معمولا فقط به مدت چند روز طول میکشد ، و به ندرت مزمن بوده و یا منجر به صدمه دائمی مفصل می شود .

بیماری ویپل ( لیپودیستروفی روده )
بیماری ویپل ( لیپودیستروفی روده )

بیماری ویپل چیست؟

نشانه های همراه بیماری ویپل می تواند شامل تب 54% ، خیز ، سروزیت ( پلورزی ، پریکاردیت ، آندوکاردیت ) ، پنومونی ، کاهش فشار خون ، لنف آدنوپاتی 54 درصد ، هیپرپیگمانتاسیون 54 درصد ، ندول های زیر پوتس ، چماقی شدن ( کلابینگ ) و یووئیت باشند . درگیری دستگاه عصبی مرکزی 43 درصد ممکن است روی دهد ، همراه با از دست رفتن حافظه ، گیجی و منگی ، افسردگی ، سردرد ، دوبینی و ممکن است از طریق ناهنجاری هایی که در MRI مغز یافت می شوند ، مورد شناسایی و ارزیابی قرار گیرد . ناهنجاری های آزمایشگاهی عبارتند از کم خونی 75% ، سطوح پایین کاروتن 95 درصد و آلبومیین 93 درصد سرم .

گزارش شده است مایع سنویال محتوی 450 تا 36000 سلول سفید خون در میکرولیتر یا یک منوسیتز خفیف می باشد . در پرتونگاری از مفصل به ندرت ساییدگی ( اروزیون ) دیده میشود ، ولی در برخی بیماران که دارای نشانه های مربوط به اسکلت محوری بدن هستند ممکن است یک ساکروایلئیت مشاهده گردد . CT اسکن شکم ممکن است نشان دهنده لنف آدنوپاتی باشد . به گزارش آسان طب لامینا پروپریا و یا ماکروفاژهای کف آلود در روده کوچک محتوی بقایای باکتریایی – احتمالا Tropheryma whippelii – هستند که رنگ PCR را به خود میگیرند . تشخیص بیماری ویپل ( لیپودیستروفی روده ) اغلب از طریق PCR ( واکنش زنجیره پلی مراز ) سکانسهای ژنی ریبوزومی 165 این باکتری ها قطعیت می یابد . این ماکروفاژهای کف آلو محتوی انکلوزیون همچنین در سینوویوم ، گره های لنفی و سایر بافتها شناسایی شده اند . این سندرم بهترین پاسخ را به درمان دراز مدت با تری متوپریم – سولفامتوکسازول می دهد . اما عود بیماری در CNS ممکن است روی دهد .

بیماری ویپل ( لیپودیستروفی روده )
بیماری ویپل ( لیپودیستروفی روده )

آرتریت راکتیو

یک سندرم شبیه سندرم رایتر از آرتریت می تواند 2 تا 3 هفته پس از اسهال ناشی از ارگانیسم های شیگلا ، سالمونلا ، یرسینیا ، کلامیدیا یا تراکوماتیس یا کامپیلوباکتر ایجاد می شود . تظاهرات آرتریت راکتیو شبیه آرتروپاتی های سندرم رایتر است . منتهی بیشتر به دنبال زمینه های گوارشی بروز می کند و همگام با علایم گوارشی شروع می شود و با بهبودی زمینه گوارشی گرفتاری مفصلی نیز فروکش میکند . لذا این آرتریت یک عکس العمل مفصلی در مقابل تغییرات ایمونیتی زمینه میکروارگانیسم است .

بیماری ویپل

بیماری ویپل یکی از انواع بیماری است که علایم گوناگونی دارد.

به عنوان مثال یکی از علایم بیماری ویپل تب کردن است.

همچنین کاهش فشار خون از دیگر علایم این بیماری است.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا