از تب کنگو یا تب کریمه کنگو چه می دانید ؟

تب کنگو یا تب کریمه کنگو یکی از بیماری های خطر ناک است که ممکن است موجب مرگ شود. به گزارش مجله پزشکی آسان طب تب کریمه کنگو از بیماری‌های ناقل حیوان به انسان می باشد و از طریق کنه به بدن منتقل می شود. بیماری ویروسی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) که بسیار هم خطرناک است با گزش یک کنه از خانواده Bunyaviridae به بدن انتقال می یابد. میزبان اصلی تب کنگو حیوانات هستند، ولی خب این بیماری در انسان ها هم دیده می شود.

تب کنگو یا تب کریمه کنگو

تب کنگو یا تب کریمه کنگو

تب کنگو برای اولین بار در سال 1944 در شبه جزیره کریمه توسط دانشمندان روسی شناسایی شد و به همین دلیل تب کریمه نامیده شد. در سال 1969 مشخص شد عامل تب خونریزی دهنده کریمه مشابه عامل بیماری است که در جریان اپیدمی سال 1956 در کنگو پیدا شد. در نهایت به این دو دلیل نام آن را تب کریمه کنگو گذاشتند.

تب کنگو یا تب کریمه کنگو

تب کریمکه کنگو یا CCHF بیشتر در آفریقا، بالکان، خاورمیانه و کشورهای آسیای جنوبی دیده می شود. میزبان اصلی این ویروس آن ، حیوانات وحشی و حیوانات اهلی مانند گاو، گوسفند و بز  و … می باشند.

ویروس CCHF بر اثر گزش کنه و تماس با خون و بافت آلوده منتقل می گردد. بیشتر قربانیان کارگران کشتارگاه ها، دامپزشکان و کشاورزان می باشند.

تب کنگو یا تب کریمه کنگو

علایم تب کنگو

با توجه به عمق نیش کنه دوره نهفته بیماری فرق می کند. در صورت گزش عمیق، دوره نهفته بین یک تا سه روز و حداکثر 9 روز است. اگر بیماری بر اثر تماس با خون یا بافت آلوده باشد، دوره نهفته پنج تا شش روز و حداکثر 13 روز است.

تب کنگو یا تب کریمه کنگو

از علایم تب کنگو میتوان به مواردی مانند تب، درد عضلانی، گردن درد، سفت شدن بافت گردن، درد چشم، حساسیت چشم نسبت به نور، تهوع، استفراغ، اسهال، شکم درد، گلودرد، نوسانات خلقی شدید و خواب آلودگی و … اشاره کرد.

همچنین از دیگر علایم تب کریمه کنگو باید افزایش ضربان قلب ، تورم غدد لنفاوی، بزرگ شدن کبد، خونریزی داخلی قابل مشاهده از روی پوست، نارسایی کبد و ریه را نام برد.

تب کنگو یا تب کریمه کنگو

پیشگیری از تب کنگو 

ذبح دام باید در کشتارگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و با رعایت نکات ایمنی انجام شود تا مراکز غیر بهداشتی دام های بیمار را سر نبرند.

تب کنگو یا تب کریمه کنگو

همچنین باید گوشت را از مراکز مطمین خریداری کنید و اینکه قبل از مصرف حداقل 3-4 ساعت گوشت در فریزر باشد.

اگر حیوان آلوده در روزهای اوج بیماری ذبح شود و ذبح کننده دستکش به دست نداشته باشد یا اگر دستش خراش بردارد، ویروس به بدن خود شخص هم انتقال می یابد.

تب کنگو یا تب کریمه کنگو

درمان تب کنگو یا تب کریمه کنگو

درباره درمان تب کنگو باید بگوییم که بیمار مشکوک به CCHF باید ایزوله شود و با افراد خانواده و پرسنل بیمارستانی تماس پیدا نکند.

کلیه وسایل بیمارستانی مانند ماسک، دستکش، روپوش، پیش بند، لوله‌های خون، سرنگهای استفاده شده و …. باید سوخته شود.

تب کنگو یا تب کریمه کنگو

سمپاشی منازل و اصطبل‌ها جهت کاهش کنه‌ ها یک روش مهم برای جلوگیری از تب کریمه کنگو است.

برای درمان و پیشگیری تب کریمه کنگو مصرف مواد ضد عفونی جهت گندزدایی توالت‌ها، محیط آلوده به خون و ترشحات بیمار را فراموش نکنید.

تاکید می کنیم که گوشت تازه نخورید و ترجیحا از 24 ساعت قبل آن را در فریزر بگذارید.

تب کنگو یا تب کریمه کنگو

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله پزشکی اسان طب درباره تب کنگو تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا