آرتریت روماتوئید اطفال (JRA و JCA ) چیست ؟

آرتریت روماتوئید اطفال عارضه ایست که با سینوزیت مزمن مشخص شده و با علایم التهابی خارجی مفصلی نیز همراه است . این بیماری یکی از شایعترین بیماریهای رماتیسمی دوران کودکی است . هیچگونه برتری نژادی و قومی برای این بیماری پیدا نشده است . بیماری آرتریت روماتوئید اطفال  JRA در برگیرنده چندین زیر گروه بالینی وسیع می باشد . بیماری پلی آرتیکولر با فاکتور رماتوئید مثبت بیشترین شباهت را با آرتریت رماتوئید تیپ بالغین دارد . بیماری پاسی آرتیکولر تیپ I همراه با ایریدوسیکلیت مزمن همراه است . بیماری پاس آرتیکولر تیپ II علائم بیماری را در بالغین تقلید می کند که به آنها اسپوندیلو آرتروپاتی می گویند .

اتیولوژی واپیدمیولوژی آرتریت روماتوئید اطفال

اتیولوژی آرتریت روماتوئید اطفال و مکانیسم تداوم التهاب مزمن بافت سینویال در این بیماری مانند نوع بزرگسالان تقریبا نامشخص است ، اما همان تئوری پاتوژنز نوع بالغین که شروع می شود با یک trigger روی یک زمینه ژنتیکی مناسب و ایجاد یک واکنش اتوایمون که نتیجه آن یک پروسه التهابی است . پیدایش آرتریت های مزمن در بیماران مبتلا به کمبود jgA و هیپوگاماگلبولینمی حاکی از آن است که نقص ایمنی می تواند زمینه ساز ایجاد آرتریت مزمن باشد . معذلک تاکنون در بیماران JRA هیچگونه نقص ایمنی محرزی شناسایی نشده است . شروع بالینی بیماری ممکن است به دنبال یک عفونت حاد سیستمیک یا نروترومای فیزیکی به یک مفصل باشد . تشدیده بیماری ممکن است به دنبال بروز یک بیماری دیگر وهمچنین به دنبال یک فشار عصبی روحی ایجاد شود .

این را هم بخوانید : آنتی ژن بیماری آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید اطفال
آرتریت روماتوئید اطفال

علایم بالینی آرتریت روماتوئید اطفال

آرتریت روماتوئید اطفال با گرفتاری مفاصل متعدد مشخص می شود که به طور تیپیک شامل مفاصل کوچک دستها می باشد . بیماری پلی آرتیکولر بدون علایم سیستمیک واضح در 35% از کودکان مبتلا به آرتریت روماتوئید اطفال JRA عارض می شود . این شکل بیماری خود به دو زیر گروه تقسیم می شود که شامل پلی آرتریت های فاکتور روماتوئید منفی و پلی ارتریت های با فاکتور روماتوئید مثبت می باشد .

در بیماران با فاکتور روماتوئید مثبت شروع بیماری در اواخر دوره کودکی بوده و ارتریت شدت بیشتری داشته وندول رماتوئید نیز شایع است و گاهی با واسکولیت نیز همراه است . در نوع با فاکتور رماتوئید منفی شروع بیماری می تواند در هر زمان در دوران کودکی باشد. به گزارش اسان طب علایم معمولا خفیفتر بوده ، ندول رماتوئید به ندرت دیده می شود و در هر دو گروه دخترها بیشتر از پسرها مبتلا می شوند . علایم بالینی و گرفتاری مفاصل مانند نوع بالغین هر مفصل متحرک و نیمه متحرک را ممکن است مبتلا سازد .

آرتریت روماتوئید اطفال

آرتریت روماتوئید اطفال یکی از بیماری هایی بود که در کودکان و اطفال اتفاق می افتد و در این باره اطلاعاتی را در اختیارتان گذاشتیم.

این بیماری با سینوزیت مزمن شروع میگردد.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا