بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) چیست ؟

اسپوندیلیت آنکیلوزان AS بیماری مزمن التهابی که معمولا پیشرونده است و ستون فقرات و مفاصل ساکروایلیاک و بافتهای نرم مجاور را مبتلا می سازد. نامهای دیگر این بیماری ماری استرومپل Marie Strumpell بشتریو Bechterew Rheumatoid Spondylitis می باشد. بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان معمولا مردان جوانی را مبتلا میسازد و سن شروع آن در دهه سوم زندگی می باشند. در این بخش درباره این بیماری اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان

اپیدمیولوژی اسپوندیلیت آنکیلوزان

به گزارش مجله پزشکی آسان طب از نظر اپیدمیولوژی با مطالعاتی که صورت گرفته اسپوندیلیت آنکیلوزان As در همه کشورهای جهان دیده می شود. در نژاد سفید در مردان نیم تا دو در هزار و در زنان پنج صدم تا نیم در هزار می باشند. از نظر اپیدمیولوژی ارتباط بیماری AS وفور پادگن HLAB27 در افراد و نژادهای مختلف در کشورهای جهان متفاوت است. به طوری که در سرخ پوستان آمریکا نسبت بالا و در سیاه پوستان نسبت پائینی را دارد.

در کشور ژاپن پادگن HLAB27 نزد افراد سالم حدود یک درصد و در افراد مبتلا 99 درصد را نشان می دهد . ظهور بیماری از نظر جنس مرد به زن 10 به 1 می باشد . بنابراین پادگن HLAB27 در بیماران مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان AS یک عامل بیماری لذا با مساعد شدن عوامل دیگر مانند بیماری های زمینه ای استعداد ظهور بیماری بیشتر می شود.

از نظر ارثی عوامل ارثی (ژنتیکی ) نقش مهمی در ایجاد این بیماری دارد و آن رابطه اسپوندیلیت آنکیلوزان AS و پادگن HLAB27 است . پادگن در بیماران مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان AS بیش از 90 % مثبت است . و شیوع آن در اجتماع عادی حدود یک دو هزار است که در نژاد سفید بیشتر و نژاد سیاه خیلی نادر می باشد.

در این رابطه پادگن ( آنتی ژن ) HLAB27 تنها در 7% افراد سالم سفید پوست دیده شده در صورتیکه در نژاد سیاه بندرت مشهود است . این موضوع شیوع بیماری در نژاد سفید نادر بودن آن در نژاد سیاه و رابطه ارثی آن را با پادگن HLAB27 را مشخص میک ند . لذا از نظر توارث بر طبق قانون مندل به صورت ژن غالب اتوزمی با نفوذ 90% در مردان و 10 % در زنان منتقل می شود .

بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان

اتیولوژی اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان AS از نظر اتیولوژی به دو دسته تقسیم می شود :

نوع اولیه و نوع ثانویه که نوع اولیه آن روی یک زمینه ژنتیکی و استعداد نژادی و فامیلی پدیدار میگردد که ارتبا زمینه ژنتیکی و استعداد نژادی و جنسی از نظر مونث و مذکر در ارتباط ژنتیکی توضیح داده شد . نوع ثانوی اسپوندیلیت آنکیلوزان AS مربوط به عوارض آرتروپاتی های سرونگاتیو می باشد که در دوران خود محور فقرات و لگن را گرفتار می کند و تصویر اسپوندیلیت آنکیلوزان AS ظاهر می شود .

به گزارش آسان طب در نوع اولیه مطالعاتی از نظر ژنتیکی و نژادی انجام گرفته و در سال 1973 رابطه بین اسپوندیلیت آنکیلوزان AS و پادگن HLAB27 مورد توجه قرار گرفته است . این آنتی ژن یک آنتی ژن متناجس نسجی بدن می باشد که شاید در پاتوژنز بیماری رلی داشته باشد .

بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان

امیدواریم از این قسمت استفاده کافی را برده باشید. اگر شما هم اطلاعاتی دارید در قسمت نظرات بیان کنید تا دیگران استفاده کنند.

منبع :

asanteb

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

  1. سلام و عرض خسته نباشید
    من بیماری as دارم اما در آزمایش خون آنتی ژن مخصوص این بیماری منفی است ممکنه نظر دکتر ها اشتباه باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا