آرتروز زانو در افراد چاق بیشتر است

شایعترین آرتروز مفاصل محیطی در ایران آرتروز زانو می باشد که با شیوع بیشتری در زن ها دیده می شود تا در مردها . در ایران آرتروز زانو شایعتر از نقاط دیگر دنیا می باشد و نسبت زن به مرد به بیش از 10 به 1 می رسد . علت شیوع زیاد آرتروز زانو در زنها خارج از یک مساله احتمالی ژنتیکی مربوط به آداب و سروم ایرانی است . همانطور که در فیزیوپاتولوژی اشاره شد یکی از عوامل آرتروز فشار غیر طبیعی روی غضروف و کار زیاد از حد مفصل می باشد. زن های ایرانی به طور معمولی پس از ازدواج و مخصوصا پس از زایمان ازدیاد وزن پیدا می نمایند که در عده قابل توجهی به ارقام مهمی می رسد . مشاهده ارقامی مانند 20 تا 40 کیلو ازدیاد وزن خیلی نادر نیست . زانو یکی از مفاصل نادر محیطی است که معمولا در شرایط اهرمی کار می نماید . یغین اگر انسانی فقط 60 کیلوگرم وزن داشته باشد ، در حین راه رفتن حدود 300 کیلوگرم بر سانتی متر مربع به غضروف زانوی وی فشار می یابد . بنابراین 20 کیلوگرم ازدیاد وزن انسان برای زانو به منزله ازدیاد 100 کیلوگرم فشار بر سانتی متر مربع غضروف می باشد . بنابراین چاقی یکی از فاکتورهای آرتروز زانو است ، ولی مقدار کل مفصل هم مطرح است .

علایم آرتروز زانو

علایم بالینی آرتروز زانو همان علایمی است که در بالا ذکر شد . درد مکانیکی می باشد و معمولا در اوایل بیماری فقط هنگام بالا و پائین رفتن از پله یا پس از چند ساعت پیاده روی ظاهر می شود . این درد معمولا چند یا چندین سال مزاحمت خاصی فراهم نمی نماید ولی با پیشرفت عارضه تحمل زانو به فعالیت تدریجا کم می شود تا جایی که در فعالیت روزمره اختلال ایجاد نماید و بجائی برسد که با مدت کوتاهی ایستادن یا راه رفتن نمایان شود . درد شروع حرکت ممکن است حتی در اوایل بیماری ارتروز زانو ظهور نماید و بسیاری از بیماران شکایت از درد شدید به هنگام بلند شدن از زمین یا از صندلی دارند . درد معمولا در زانو متمرکز است ولی گاهی بیمار آن را در پشت زانو حس می نماید .

در معاینه مفصل ظاهرا طبیعی است ولی چنانچه کشکک روی زانو سائیده شود درد به وجود می اید و زیر دست احساس سائیده شده در دو سطح ناصاف ( علامت رنده ) به وجود می اید . فشار در قسمت داخلی مفصل نیز درد را به وجود می اورد . برای کسب اطلاعات علمی در مورد روماتولوژی  کلیک کنید .

سایر علایم آرتروز زانو

حملات التهابی ارتروز زانو همراه با تورم و محدودیت حرکتی می باشد . تورم زانو به علت تجمع مایع می باشد که مکانیسم آن در قسمت فیزیوپاتولوژی شرح داده شده است . به گزارش اسان طب اگر مایع پونکسیون شود به صورت کلاسیک سلولهای آن کمتر از 1000 سلول سفید در میلیمتر مکعب است . ولی اگر شدت حمله التهابی زیاد باشد میتوان بیشتر از این سلول در مایع مفصلی پیدا نمود . فرمول سلولی مایع به طور کلاسیک 90 تا 95 درصد مونونوکلئر و بقیه پلی نوکلئر است ولی باز در حملات التهابی شدید درصد مونونوکلئرها می تواند کمتر شود ولی هیچ وقت فرمول یک مایع التهابی روماتیسمی یا عفونی یا متابولیک را پیدا نخواهد نمود .

آرتروز زانو

آرتروز زانو یکی از بیماری هایی است که با درد زانو آغاز می شود. این بیماری در افراد چاق بیشتر است . اما ممکن است در افراد لاغر هم اتفاق بیفتد.

دلیل این بیماری در افراد چاق اینست که وزن سنگین انها به زانوی شخص فشار وارد میکند و در نتیجه به ان اسیب می زند.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا