راهکارهای درمان دیسک کمر چیست؟

مهره های ستون فقرات در بدن هر انسان که حدودا بیست و شش تاست ، بوسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند. بیماری دیسک کمر زمانی اتفاق می افتد که  دیسک از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند و سبب بروز درد در ناحیه کمر با انتشار به پاها می شود. از دلایل پارگی دیسک کمر می توان به بلند نکردن صحیح اجسام و پارگی دیسک کمر،  ایجاد فشار بر روی ستون فقرات، وزن زیاد و پارگی دیسک کمر به علت فشار و یا ضربه اشاره کرد. این حالت بر روی اعصاب مجاور ستون فقرات فشار وارد می کند. درمان دیسک کمر روشهای مختلفی دارد که به آن اشاره می کنیم.

راههای درمان دیسک کمر

در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره روشهای درمان دیسک کمر اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

درمان دیسک کمر بدون جراحی با دارو

در این قسمت داروهای درمان دیسک کمر را به شما معرفی می کنیم :

داروهای ضد درد عصب:

داروهایی مثل گاباپنتین (نیورونتین، گرالیز، هریزانت)، پره گابلین(لیریکا)، دولوکستین(سیمبالتا)، ترامادول (آلترام) و آمی تریپتیلین اغلب می توانند به تسکین درد ناشی از عصب آسیب دیده کمک موثر نمایند. به خاطر اینکه این داروها عوارض جانبی کمتری در مقایسه با داروهای مخدر دارند، از آنها بطور گسترده در مراحل اولیه درمان فتق دیسک کمر استفاده می شود.

داروهای ریلکس کننده عضلات:

در صورتی که فرد دچار اسپاسم عضلات شده باشد، ممکن است برای وی داروهای ریلکس کننده عضلات تجویز شود. بی خیالی و گیجی از عوارض جانبی مصرف این داروها هستند.

داروهای مسکن:

اگر درد بیمار مبتلا به دیسک کمر خفیف تا ملایم باشد، پزشک ممکن است برای وی مصرف داروهای مسکن همچون ایبو پروفن (آدویل، مورتین IB، و سایر داروهای مانند آن) یا ناپروکسین (آلیو و سایر داروهای مانند آن) را تجویز نماید.

داروهای مخدر:

اگر درد بیمار با استفاده از مسکن های عادی بهبود پیدا نکرد، پزشک ممکن است از داروهای مخدر قوی تر مثل کودئین یا ترکیب استامینوفن با اکسی‌ کدون (داروهایی مثل پرکوست، اکسی کانتین، و سایر داروهای مانند آن) برای یک دوره کوتاه استفاده کند. گیجی، حالت تهوع، یبوست و بی خیالی همگی از عوارض جانبی مصرف این داروها هستند.

درمان جراحی پارگی دیسک کمر

یکی از روشهای درمان دیسک کمر ، جراحی است. در صورتی که پارگی دیسک کمر بزرگ و شدید است و باعث بی حسی پیشرونده اندام  های تحتانی و همچنین بی اختیاری ادرار و مدفوع می شود باید هرچه سریعتر جراحی بسته دیسک کمر یا جراحی باز انجام شود. در مواردی که پارگی دیسک کمر باعث ایجاد فلج مختصری شده است و این فلج به آرامی رو به افزایش است نیز جراحی دیسک کمر باید انجام شود . اگر بعد از مدت یک ماه درمان غیر جراحی و تزریقات اپیدورال بیمار همچنان دچار درد شدید و بی حسی در پاها  باشد و  نتواند کارها و فعالیت های روزانه خود را به خوبی انجام دهد جراحی پارگی دیسک کمر توصیه می شود . هنگامی که پزشک فشار بر روی تنه و ریشه های عصبی را تشخیص می دهد و در بیماران مبتلا به پارگی دیسک کمر نیز علائم عصبی پیش رونده  مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع مشاهده می شود نیز باید به سرعت عمل جراحی برای پارگی دیسک کمر انجام شود زیرا تاخیر در عمل جراحی دیسک کمر می تواند عوارض عصبی غیر قابل برگشتی داشته باشد.

توصیه برای درمان دیسک کمر

– بعد از برخاستن از بستر و به کار بردن نسخه های گفته شده سعی کنید چیز سنگین تر از ۳ کیلو را حمل نکنید. کشتی نگیرید. تنه به کسی نزنید. و تنه نخورید. از جوی نپرید. به گزارش آسان طب روی مبل نرم ننشینید. سر پا نایستید. کمرتان را گرم نگه دارید. در هنگام عمل مقاربت بالا قرار نگیرید. زیاد عمل مقاربت انجام ندهید. عصبانی نشوید. از خوراکیهایی که دارای ویتامین (آ- ب- ای) است استفاده کنید. جوانۀ گندم، شکر سرخ، ملاس سیاه، سیب، هویج بخورید. هر روز چای نعنا، آویشن و یا مرزه دم کرده بخورید.

– اگر کسی از شما تقاضا کرد که اتومبیل او را هل بد هید، نخست به خود فکر کنید و بگوئید ببخشید، نمی توانم. مبتلا به دیسک هستم و بگذرید.

– با آب سرد استحمام نکنید. و کفش پاشنه بلند نپوشید.

– فورا در بستری که دارای تشک سفت است به پشت بخوابید و پاهایتان را جمع کنید. سعی کنید بیشتر از ۲۰ روز (هر چند احساس بهبود کنید) در رختخواب استراحت کنید.

– ار توالت ایرانی استفاده نکنید ،بلکه از توالت فرنگی استفاده کنید. اگر در خانه شما توالت فرنگی نیست، باید وسیله ای مشابه آن تهیه کنید.

– غذاهای سبک و رقیق میل کنید.

– از خوردن غذاهای سرد پرهیز کنید. در عوض خوراکیهای گرم بخورید.

– اگر بیمار مبتلا به دیسک چاق است، حتما روزه بگیرید تا از وزنش کاسته گردد.چون وزن زیاد خود برای دیسک ضرر زیاد دارد.

– بیمار بهبود یافته از دیسک همانند ظرف چینی مرمت شده است. نباید خود را سالم تصور کند و از دستورات شماره ۵ تا پایان عمر سر باز زند.

درمان دیسک کمر
درمان دیسک کمر

دیسک کمر متاسفانه برای خیلی از افراد اتفاق می افتد و دلایل مختلفی دارد. مثل کار سنگین ، وزن سنگین و ….  درمان دیسک کمر هم راههای مختلفی دارد.

به عنوان مثال فیزیوتراپی ممکن است به این مشکل کمک کند. همچنین استراحت کردن برای بهبود ان لازمست. برخی ورزش ها ( نه همه انها فقط بعضی ها ) برای بهبود دیسک کمر توصیه می شود که پزشک انها را به شما معرفی میکند.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا