انواع سبکهای فرزندپروری در والدین

براساس میزان محبت و کنترلی که والدین در برخورد با فرزندان دارند ، می توان سبکهای فرزندپروری انها را طبقه بندی کرد . محققان در تقسیم بندی سبکهای فرزندپروری والدین برای تربیت فرزندان از چهار جنبه استفاده کردند : کنترل ، توقعاتی از کودک برای عاقلانه رفتار کردن ، روشن بودن ارتباط بین والدین و کودک ، و مراقبت از سوی والدین شامل سرگرمی ، محبت ، نگهداری و دلسوزی .

بر این اساس سه سبک والدینی یا فرزندپروری شناسایی شد : 1- زورگویانه یا استبدادی . 2- سهل گیرانه . 3- دلگرم کننده ( قاطع و اطمینان بخش) . دو سبک اول ، دلسرد کننده هستند . سبک سوم دلگرم کننده است . این سبکها توسط دایانا بامریند مورد بررسی قرار گرفته است .

انواع سبکهای فرزندپروری در والدین
انواع سبکهای فرزندپروری در والدین

انواع سبکهای فرزندپروری

در این قسمت درباره انواع سبکهای فرزندپروری در والدین اطلاعاتی را در اختیارتان می گذاریم :

1-زورگویانه یا استبدادی از انواع سبکهای فرزندپروری :

روش زورگویانه یا استبدادی یکی از سبکهای فرزند پروری است که در این روش بر کنترل بچه ها اصرار دارند و محبت حداقل است . پدر و مادرهای زورگو نقش رییس ، آمر ، قانونگذار ، متوقع ، پاداش دهنده ی اطاعت و تنبیه کننده نافرمانی را بازی می کنند . جان کلام این سبک ، « محدودیت بدون آزادی » است . پدر ومادرهای زورگو ، حسن نیت دارند و می خواهند بچه ها زندگی ثمربخشی داشته باشند ، در دام نیفتند و از تجارب آنان عبرت بگیرند . اما نتیجه ی خوبی نمی گیرند . بچه های این والدین ، متخصص انجام ندادن کارهایی می شوند که پدر و مادرشان می گویند باید انجام دهند و در عین حال دقیقا همان کارهایی را که پدر و مادر آنها نمی خواهند انجام بدهند ، انجام می دهند . بررسی ها نشان داد که کودکان چنین والدینی ، مضطرب ، گوشه گیر و ناخشنود هستند . وقتی که با همسالانشان تعامل می کنند ، در صورت ناکامی ، با خصومت واکنش نشان می دهند . در استانه ی نوجوانی و جوانی چنین کودکانی قدرت را به دست گروه همسالان داده و به شدت تحت تاثیر آنها قرار می گیرند .

2-سهل گیرانه از انواع سبکهای فرزندپروری

یکی دیگر از سبکهای فرزندپروری روش سهل گیرانه است . دراین روش کنترل کم و محبت بیش از حد است و پدرمادرهای سهل گیر و نازپرور ، عاشق فرزندانشان هستند و در کارهای خود حسن نیت دارند . جان کلام این سبک ، «آزادی بدون محدودیت » است . این والدین مهرورز هستند ولی متوقع نیستند واز هر گونه اعمال کنترل خودداری می کنند و وظایف فرزندان خود را بر عهده می گیرند و کارهایی که بچه ها می توانند انجام دهند برای انها انجام می دهند . کودکان در این سبک والدین به صورت نابهنجار رشد می کنند و عضله ی روانی ندارند ودر عمل به توان دیگران وابسته اند .

3- دلگرم کننده از انواع سبکهای فرزندپروری 

روش دلگرم کننده یکی از سبکهای فرزندپروری است . در این روش کنترل و محبت در حد متوسط و مناسب است . این روش رهبری محترمانه است . در این سبک قاطعیت و مهربانی ومحبت به طور همزمان وجود دارد . جان کلام این سبک ، «آزادی درون محدودیت» است . به گزارش اسان طب والدین به عنوان رهبران خانواده ، همزمان برای فرزندشان و خودشان ارزش قایل می شوند . رهبری محترمانه بر پایه اصل احترام متقابل اجرا و در تمام شئونات تعامل والد – کودک رعایت می شود . این گروه در مقایسه با سایر گروهها گرمتر و با محبت تر هستند و بافرزندان خود رابطه برقرار می کنند . آنها صمیمیت و محبت نشان می دهند ، صبورانه به نقطه نظر های فرزندشان گوش می کنند . و مشارکت در تصمیم گیری خانوادگی را ترغیب می نمایند . فرزندان این والدین ، بسیار خوب پرورش می یابند . آنها شاد و سرحال هستند ، در تسلط یابی بر تکالیف جدید ، اعتماد به نفس دارند و خودگردان هستند .

این را هم بخوانید : تفاوت رفتار والدین با فرزندان مختلف را بدانید .

این سبک های والدینی نه فقط روابط پدر و مادر با فرزندان ، بلکه روابط متقابل بین خودشان را نیز منعکس می کند .

در این قسمت درباره انواع سبکهای فرزندپروری اطلاعاتی را تقدیمتان کردیم. امیدواریم اطلاعات کافی را بدست اورده باشید.

فرزندپروری و تربیت فرزند مساله بسیار مهمی است که همه والدین باید به ان توجه کنند تا فرزندان سالمی ( از نظر جسمی ، روحی و اخلاقی ) تحویل جامعه دهند.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا