از مزاحمت جنسی چه می دانید؟

منظور از مزاحمت جنسی ، رفتار ناخواسته مربوط به جنسیت است، مثل اجبار جنسی ، توجه جنسی ناخواسته و رفتارهای خصمانه به علت جنسیت زن. اکثرا مزاحمت جنسی در محل کار یا در مکان های آموزشی روی می دهد. عوامل مربوط به مزاحمت های جنسی ممکن است عواقب ضعیفی داشته باشند. مثلا مردانی که مزاحمت جنسی ایجاد می کنند معمولا آن را با حالتی حاکی از تسلط و زورگویی انجام می دهند و زیاد با زنان حرف نمی زنند. در این بخش در این باره اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

مزاحمت جنسی
مزاحمت جنسی

مزاحمت جنسی یعنی چه ؟

دستگاه قضایی آمزیکا دو نو ع مزاحمت جنسی را ممنوع کرده است .

نوع اول مزاحمت “این در مقابل آن ” نامیده می شود . در این حالت ، فردی از موضع قدرت در سازمان ، به فردی از موضع ضعیفتر ، آشکارا و به صراحت می فهماند که برای حفظ شغل و گرفتن نمره خوب در درس ، ترفیع و … باید خواسته های جنسی او را بپذیرد .

نوع دوم مزاحمت جنسی ، محیط خصمانه نامیده می شود . در این حالت فضای مدرسه ، دانشگاه یا محل کار آنقدر ارعاب آور و اهانت آمیز می شود که دانشجو یا کارمند نمی تواند در آن خوب درس بخواند یا کار کند .

اکنون اجازه بدهید یک مثال از مزاحمت های جنسی بیاوریم تا بتوانیم ان را بهتر درک کنیم .

اجبار این در مقابل آن : دبورا کارمند دفتری در یک شرکت کوچک است . بیل مسئول قسمت بازاریابی است . بیل دایما مزاحم دبورا می شود و برایش تعریف می کند که از رابطه ی جنسی خود با همسرش راضی نیست . او چند بار به طرف دبورا رفته ولی هر بار با واکنش منفی روبرو شده است . در بازسازی شرکت بیل به مدیریت آن انتخاب می شود . در اولین ملاقات بیل به دبورا می گوید : یا با من رابطه برقرار می کنی یا اخراج می شوی . خوشبختانه دبورا از او شکایت میکند و برنده هم می شود .

مزاحمت جنسی
مزاحمت جنسی

چرا مزاحمت جنسی مساله مهمی است ؟

به گزارش بخش روانشناسی سایت اسان طب در آمریکای شمالی ، مزاحمت جنسی به چند دلیل اهمیت دارد :

1- مزحمت جنسی نشان می دهد که در جامعه ی ما مردان قویتر از زنان هستند .

2- خواسته های جنسی اجباری است ، یعنی اگر زنان انها را قبول کنند از مزایای اقتصادی یا آکادمیک برخوردار خواهند شد و اگر قبول نکنند ، انتظار عواقب منفی را خواهند داشت .

3- مزاحمت جنسی از شان زنان می کاهد و آنها را به “کالای جنسی تبدیل می کند ” .

4- از زنان “قربانی صامت” ساخته می شود ، زیرا می ترسند و برای ادامه ی تحصیل یا اشتغال ، صدایشان در نمی آید .

عوامل مربوط به مزاحمت های جنسی ممکن است عواقب ضعیفتری نیز داشته باشند . مثلا مردانی که مزاحمت جنسی ایجاد می کنند معمولا آن را با حالتی حاکی از تسلط و زورگویی انجام می دهند و زیاد با زنان حرف نمی زنند . در چنین تعاملاتی ، زنان احساس ناراحتی می کنند و در نتیجه عمکرد تحصیلی یا شغلی آنها آسیب می بینید .

مزاحمت جنسی

مزاحمت های جنسی به دلایل مختلف اتفاق می افتد و عواقب بعدی هم دارد. البته مزاحمت جنسی فقط مخصوص خانم ها نیست . ممکن هست حتی برای اقایان هم پیش بیاید. علت اصلی مزاحمت جنسی نیاز جنسی است. چه برای همجنس گراها و چه برای دو جنس مخالف.

منبع :

Asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا