مختصری از تبعیض علیه زنان بدانید

حرفه ی پزشکی همیشه تبعیض علیه زنان قایل شده است . هم با بیماران زن و هم با پزشکان زن همیشه بدرفتاری شده است . در سال 1946 یکی از روزنامه های چاپ آمریکا این طور آگهی داده بود : «Doctors wanted : No Women Need Apply» در آمریکا و اروپا ، به طور تاریخی ، تلاش شده است تا زنان به دانشگاه پزشکی و حرفه های پزشکی راه پیدا نکنند . حتی امروزه نیز کمتر زنی را در ریاست دپارتمان پزشکی دانشگاهها یا مدیریت بیمارستانها می بینیم .

تبعیض علیه زنان
تبعیض علیه زنان

درباره تبعیض علیه زنان

به گزارش بخش روانشناسی سایت اسان طب ، زنان در پزشکی و در تحقیقات پزشکی معمولا نادیده گرفته می شوند . یک نمونه از موارد تبعیض علیه زنان اینست که مثلا مندلسون و همکارانش همه تصاویر مربوط به زنان و مردان در کتاب های درسی پزشکی را ، به جز آنهایی که به موضوعات تناسلی مربوط می شد ، مورد تحلیل قرار دادند . معلوم شد که مردان چهار برابر زنان حضور دارند. به عبارت دیگر ، بدن مرد نرم یا هنجار است و به صورت استاندارد به کار می رود . با چنین نگرشی ، متخصصان پزشکی فکر می کنند که تحقیقات انجام شده در مورد مردان می توانند در مورد زنان نیز بسط داده شود .

تبعیض علیه زنان
تبعیض علیه زنان

یکی دیگر از نمونه های تبعیض زنان اینست که به علاوه تصمیماتی که متخصصان برای درمان زنان می گیرند ، ممکن است بر اساس تحقیقاتی باشد که روی زنان انجام نشده است . مثلا یک تحقیق بزرگ نشان داده است که نوشیدن سه فنجان قهوه در روز ، باعث افزایش خطر حمله ی قلبی نمی شود . اما ، 45589 نفری که تحقیق روی انها انجام شده است ، همگی مرد بودند ! تحقیق مربوط به بیماری های قلبی ، ایدز و بسیاری از بیماری های دیگر نیز ، زنان را ، به همین شیوه ، نادیده می گیرند .

خوشبختانه نادیده گرفتن زنان باعث خشم انها و بعضی قانون گذاران شده است . در دانشگاهها ، استادان تشویق می شوند دروس مربوط به زنان را در برنامه های درسی دانشگاه قرار دهند . از اوایل 1990 تا کنون ، سازمان ملی بهداشت آمریکا ، تنها به ان دسته از سازمان های تحقیقات پزشکی کمک مالی می کند که روی هر سه گروه زنان ، مردان و اقلیتهای قومی تحقیق می کنند .

خدمات درمانی ارائه شده به زنان معمولا سهل اگارانه ، بی مسئولانه و ناکافی است . گاهی به زنان بیش از حد خدماتی ارایه می شود و گاهی خدمات درمانی به اندازه کافی داده نمی شود . بعضی اعمال جراحی ، بیش از نیاز روی زنان انجام می شود . عمل جراحی سزارین گاهی بی دلیل انجام می شود . هیسترکتومی نیز اغلب بدون نیاز واقعی انجام می شود .

تبعیض علیه زنان
تبعیض علیه زنان

تبعیض علیه زنان مساله بسیار مهمی است که باید به ان توجه شود. البته این تبعیض در زمانهای قدیم خیلی بیشتر بوده تا حدی که دختران را زنده به گور می کردند. ولی خب هنوز هم این تبعیض در همه کشورها وجود دارد و باید به نحوی ریشه کن شود.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا