راههای برطرف نمودن و درمان نفخ شکم

بسیاری از مردم به خصوص در کشورهای صنعتی و افرادی که با تکنیک پیشرفته کارهای زندگی خود را انجام می دهند از نفخ شکم گله دارند. گازهایی که در دستگاه گوارش وجود دارند عبارتند از اکسیژن ، متان و گاز کربنیک که دارای بوی بد نیستند ویک سری گازهای بد بو که از تخمیر مواد غذایی هضم نشده به وجود می ایند . گاز اکسیژن و نیتروژن از بلعیدن هوا می باشند و افرادی که بیشتر هواخوری می کنند بیشتر باد گلو می نمایند و هوای خورده شده اکثرا با آروغ دفع می گردد. در این بخش درباره برخی روشهای درمان نفخ شکم اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

درمان نفخ شکم
درمان نفخ شکم

نفخ شکم چیست ؟

گازهایی که در روده انسان بوجود می ایند بیشتر در اثر نامنظم بودن حرکات روده و کندی حرکت غذا در روده ها ویا در اثر کمبود آنزیم های گوارشی و ضعف عمل هضم به وجود می ایند . نوع غذا نیز در ایجاد نفخ شکم موثر است و غذاهایی مانند شیر ، نوشیدنی های گاز دار ، کلم پیچ و کلم قمری ، عدس ، باقلا ، کاهو ، پیاز خام ، سبزیجات خام ، لوبیا ، میوه های نارس و انگورهای پوست کلفت سبب افزایش گاز در روده ها می گردند .

نفخ شکم
نفخ شکم

درمان نفخ شکم

برای برطرف نمودن و درمان نفخ شکم لازم است ابتدا سبب آن معلوم گردد ، اگر برطرف نمودن نفخ معده و شکم مربوط به بدی برنامه غذایی باشد باید ضمن پرهیز از غذاهای نفاخ برنامه غذایی را اصلاح کرد و اگر نفخ در اثر اضطراب و ناراحتی های عصبی باشد چون اضطراب در امر گوارش وقفه ایجاد می کند باید نسبت به رفع آن و ایجاد آرامش عصبی اقدام شود . به علاوه باید غذا را با آرامش و تانی جوید و فرو برد تا خوب با آب بزاق مخلوط شده و دستگاه عصبی نیز برای هماهنگی کارهای گوارشی فرصت کافی داشته باشد ، اگر درمان نفخ شکم از کندی حرکات روده باشد با مصرف داروهایی نظیر رازیانه بو داده و زیره سیاه و سایر داروهای ضدکندی حرکات روده که از همه آنها بهتر معجون راوند است می توان نسبت به تنظیم حرکات روده ها و تخلیه منظم روده اقدام نمود .

گاهی نفخ شکم به گونه ای است که جز با خوردن مسهل زایل نمی گردد . در این حالت می توان از مسهل سنای مکی و گل سرخ و یا سولفات دو سود یا بعضی روغن های گیاهی استفاده نمود و در افراد گرم مزاج از فلوس استفاده می گردد. اما بعد از مصرف مسهل انتخاب شده باید مدتی در مصرف غذا از نظر کمی و کیفی و فواصل زمانی دقت کافی مبذول گردد تا بیماری ریشه کن شود .

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ، گاهی نیز سردی مزاج و ضعف ان سبب می شود که تخلیه معده کند و تمرکز موادغذایی در ان تولید گاز نماید این نفخ معده با حالتی که هواخوری شده فرق دارد . این حالت نوعی بیماری است در صورتی که هواخوری جزء بیماری ها محسوب نمی شود و در اکثر افراد سالم نیز موجود است .

این بیماری با داروهایی نظیر اصل سوس (مغز ریشه شیرین بیان ) ، پرسیاوشان ، افسنطین و تخم کرفس از هر کدام دو مثقال برطرف می شود و اگر با این منضج برطرف نشد به دنبال آن باید مسهل سنا خورده شود . معجون راوند نیز برای این افراد مفید است . درد شکم یا شکم درد چیست ؟

نفخ شکم

نفخ شکم بادی است که به دلایل مختلف در معده و شکم ایجاد می شود و باید تخلیه شود. نفخ شکم امری طبیعی مثل عرق کردن است  و در بدن انجام می شود. شما میتوانید با برخی روشها این نفخ را از بین ببرید و همچنین کلا نفخ کردن را کاهش دهید.

غذاخوردن و نوع و روش ان در نفخ شکم تاثیر زیادی میگذارد.

منبع :

asanteb.com

‫3.5/5 ‫(2 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا