علایم تب مالت یا تب مواج یا بروسلوز

تب مالت یک بیماری انگلی است که عامل مولد آن نوعی باکتری به نام بروسلا می باشد . در این بیماری عفونی دو مرحله تشخیص داده می شود یکی مرحله حاد که با تب همراه است و اثار و علایم موضعی ممکن است همراه تب باشد یا نباشد . دیگری مرحله مزمن که با خصوصیاتی مانند ضعف ، عرق فراوان ، دردهای شدید یا خفیف در اعضاء بدن و عود تب همراه می باشد . در این بخش درباره علایم تب مالت اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

برخی از علایم تب مالت

به گزارش مجله پزشکی آسان طب ، عامل این بیماری از بعضی پستانداران مانند گاو یا خوک یا بز به به انسان سرایت می کند و بیشتر در افرادی که حیوانات مذکور را نگهداری می کنند مشاهده می شود . از علایم تب مالت اینست که با تب و لرز و سردرد شدید و کوفتگی بدن همراه با حالت بیقراری شروع می شود . گاهی در بیمار حالت اسهالی به وجود می اید . اگر بیماری از بز به انسان منتقل شده باشد ، علایم تب مالت به طور خفیف نظیر دردهای عضلانی و کوفتگی و سردرد و درد پشت گردن شروع می شود ، عصرها بیمار تب می کند و به تدریج این تب تا صبح پایین آمده و به حد طبیعی می رسد و پس از قطع تب بیمار به شدت عرق می کند .

این تب یک هفته تا 35 روز ادامه می یابد و سپس علایم تب مالت  تا مدتی محو می شود و ممکن است بیماری به کلی از بین رفته و بهبودی حاصل شود . اما در اکثر مواقع پس از چند روز تب عود می نماید و معمولا عودهای تب تکرار و شش تا سه ماه بیمار به طور مواج تب دارد و همراه با تب علایم دیگری نظیر بی اشتهایی ، یبوست ، لاغری وضعف ، شکم درد ، سردرد ، کمردرد و دردهای مفصلی ، افسردگی و بیخوابی وحالت هیجان و بزرگی طحال در بیمار مشاهده می گردد و گاهی نیز غدد لنفاوی قدری بزرگ می شوند . اما جهت تایید و اثبات وجود بیماری تب مالت آزمایش خون و ادرار جهت وجود میکرب آن لازم می باشد و در صورتی که آزمایشگاه موفق به یافتن میکروب بیماری نشد نمی توان منکر بیماری گردید باید از راههای دیگری به تشخیص بیماری پرداخت .

جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید دستورات زیر را رعایت نماییم :

1- افرادی که از شیرگاو و بز استفاده می کنند باید شیر را قبل از مصرف خوب بجوشانند یا به دقت پاستوریزه نمایند .

2- افرادی که با دام ها بخصوص دام های مذکور فوق در ارتباطتد باید توجه داشته باشند هنگام دست زدن به بدن یا مدفوع و اشیاء و ابزار آنها چنانچه دام آلوده بوده و در پوست بدن در محل تماس خراشی موجود باشد میکروب می تواند از همان راه داخل بدن شده و شخص را آلوده سازد .

علایم تب مالت

علایم تب مالت موضوع این بخش از اسان طب بود. پس سردرد یکی از مهمترین علایم تب مالت استو همچنین تب و لرز و گرفتگی بدن از دیگر علایم تب مالت است .

علت اصلی تب مالت ویروس بروسلا است.

این را هم هزار بار شنیده ایم که برای جلوگیری از تب مالت باید شیر را حسابی بجوشانیم و بخوریم.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا