فرم و سطوح انواع دندان ها

دندان ها به اشکال مختلفی و به اسامی مختلف هستند و هر دندان شامل یک سطح دهانی یا لبی ویک سطح زبانی ، یک سطح جونده و یک سطح مزیال و یک سطح دیستال است . دندان های کانین یکی از انواع دندان ها با ریشه بزرگ و برجسته با انحراف نوک ریشه به سمت دیستال و تاج بلندتر است . تاج دندان دارای یک راس و دوشیب به سمت ریشه و طرفین همچنین دارای یک کاسپ casp می باشند . در این بخش درباره انواع دندان اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

انواع دندان ها
انواع دندان ها

انواع دندان ها کدامند ؟

 انواع دندان را بر حسب شکل به چهار نوع تقسیم می کنند .

1-دندانهای پیش (Incisor چهار دندان جلو )

2- دندان های نیش (Canine دو دندان )

3- دندان های آسیای کوچک (Premolar چهار دندان)

4-دندان های اسیای بزرگ Molar شش دندان در هر فک

انواع دندان ها
انواع دندان ها

شرح کلی انواع دندان ها

دندان های پیش یکی از انواع دندان هستند و  دارای یک لبه برنده و نمای لابیتال ذوزنقه ، دارای یک ریشه و یک کانال (گاهی دندان های پائین دارای دو کانال می باشند ) و شامل دو دندان سانترال در طرفین خط میانی که در فک بالا بزرگتر و دو دندان لاترال که در طرفین سانترالها هستند و درفک بالا کوچکتر و در فک پائین بزرگتر از سانترالها هستند .

دندان های کانین یکی دیگر از  انواع دندانها هست با ریشه بزرگ و برجسته با انحراف نوک ریشه به سمت دیستال و تاج بلندتر است . تاج دندان دارای یک راس و دوشیب به سمت ریشه و طرفین همچنین دارای یک کاسپ casp می باشند .

به گزارش بخش دهان و دندان سایت اسان طب دندانهای آسیای کوچک فک بالا و پائین یک شکل نیستند اما هر دو دارای دو کاسپ و یک ریشه می باشند . به استثناء دندان آسیای کوچک اول فک بالا که دو ریشه است . دندان آسیای کوچک را با نام اولین و دومین پره مولر نام گذاری می کند .

دندان های اسیای بزرگ را اولین ، دومین و سومین مولر گویند . سومیم مولر یا دندان عقل از نظر شکل تاج و ریشه خیلی متغیر است . مولر اول بالا دارای 4 کاسپ و سه ریشه است و دندان 6 سالگی است . کاسپ مزیو لینگوال آن از همه بزرگتر و روی آن یک برجستگی دارد به نام کاسپ کارابلی . مولر دوم بالا شبیه مولر اول اما کوچکتر از آن است . مولر اول پائین دارای 5 کاسپ و دو ریشه ، مولر دوم پائین 5 کاسپ و دو ریشه که کوچکتر از مولر اول است .( دندان های مولر اول بالا و پائین در 6 سالگی می روید و بنام دندان 6 سالگی معروف هستند.) 10 توصیه برای رعایت بهداشت دندان را بخوانید.

تعداد و فرم  و  انواع دندان ها در زمان کودکی و بلوغ متفاوت است و در دو نوبت رویش دارند . یکی دندان های شیری به تعداد 20 دندان که در هر فک 10 دندان و در هر نیمه فک 5 دندان است .

انواع دندان ها

پس از این بخش از اسان طب دریافتیم که انواع دسته ها به دندان پیش – نیش – اسیای کوچک و اسیای بزرگ تقسیم می شود.

نکته : یادتان باشد مسواک زدن برای دندان کافی نیست. شما باید حتما نخ دندان هم بکشید.

همچنین اگر کلسیم و ویتامین دی شما کم باشد دندان هایتان از داخل خراب شده و ناگهانی می شکند. بدون اینکه شما از قبل می دانستید که این دندان خراب است.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا