آشنایی با ساختمان دندان ها The Teeth

دندان ها توسط ریشه های خود در حفره های زائده آلوئولار قرار گرفته و برجستگی ریشه روی استخوان های فک بالا و پائین دیده می شود که برجستگی کانین از همه بزرگتر است . این برجستگی در  ساختمان دندان نشان می دهد که دندان ها طوری در ضخامت آلوئولار قرار گرفته اند که به دیواره خارجی نزدیک تر هستند و به همین علت آبسه های ریشه دندان به سمت خارج در ناحیه وستیبول باز می شود و به ندرت در نواحی دیگر .

ساختمان دندان ها
ساختمان دندان ها

ساختمان دندان ها چگونه است ؟

دندان ها از لحاظ رویش دو دسته اند :

دندان های شیری و دندان های دائمی . تعداد دندان های شیری 20 عدد است شامل 4 دندان ثنایا دو دندان نیش و 2 دندان کرسی و. دندان های دائمی به تعداد 32 عدد شامل 4 دندان ثنایا ، 2 دندان کانین ، 4 دندان کرسی کوچک و 6 دندان کرسی بزرگ . ساختمان دندان شامل قسمت های زیر است :

1-تاج Crown که خارج لثه است .

2- ریشه Root که در آلوئول قرار گرفته .

3- گردن Neck حد فاصل بین تاج و ریشه .

به گزارش بخش دهان و دندان سایت اسان طب تاج در ساختمان دندان به اشکال مختلف دیده می شود و از ماده سختی به نام مینا Enamel پوشیده شده به ضخامت 1/5 میلیمتر که سخت ترین ماده بدن است و در ساختمان آن 90% املاح و 5% آباتس و از منشورهای کوچکی تشکیل شده است .

ریشه Root  در ساختمان دندان : تعداد و فرم آن در دندان های مختلف متفاوت است . بر حسب وظیفه هر دندان تغییر می کند و از ماده ای به نام سمان پوشیده شده و دارای 50% مواد معدنی است . ریشه توسط رشته های پیوندی به نام Periodontal Ligament به دیواره های آلوئل متصل می شود .

طوق یا گردن در ساختمان دندانها : محل اتصال لثه است که در افراد جوان در حد فاصل تاج و ریشه به دندان چسبیده و در افراد مسن لثه پائین تر قرار گرفته و تاج و دندان بلند به نظر می رسد .

ساختمان دندان ها
ساختمان دندان

عروق و اعصاب لنف در ساختمان دندان

شریان دندان های از شاخه های شریان فکی داخلی (شاخه انتهایی شریان کاروتید خارجی) است که برای فک بالا با نام شاخه های فکی . فوقانی ، خلفی . میانی و قدامی برای فک پائین از طریق شاخه شریان فک تحتانی Inf.Alveolar است . وریدها همراه شریان هستند .

اعصاب از شاخه ما گزیلاوری و ماندیبولار عصب تری ژمو است . لنف دندان ها به غدد لنفاوی تحت فکی و زیر چانه ای می ریزند . 10 توصیه برای رعایت بهداشت دندان

ساختمان دندان ها

ساختمان دندان ها از سه بخش اصلی تاج ، ریشه و گردن تشکیل شده اند. امیدواریم از اطلاعاتی که در این قسمت درباره ساختمان دندان بیان کردیم استفاده لازم را برده باشید.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا