علایم و درمان برفک دهان نوزادان

ظهور نقاط سفید و نامنظم روی سطح گونه ها ، زبان و لثه ها ناشی از قارچ مخمری به نام کاندیداست که به برفک دهان نوزادان معروف است ( بر خلاف بقایای شیر ، که اغلب اوقات با برفک دهان نوزادان اشتباه گرفته می شود ، این نقاط سفید را به راحتی نمی توان با پنبه پاک کرد. اگر این قسمت ها را به شدت بمالیم ، سطح آن قرمز و خون آلود می شود ) .

علایم برفک دهان نوزادان

قارچ کاندیدا معمولا به صورت متعادل و سالمی همراه سایر ریز ارگانیسم های موجود در بدن یافت می شود . هر تغییری در نظام ایمنی بدن در اثر بیماری ، اختلالت متابولیک ، سو تغذیه یا مصرف طولانی داروهای آنتی بیوتیک ممکن است این تعادل طبیعی را بر هم بزند .

در دوره نوزادی ، نظام ایمنی بدن مدام در حال تغییر است و بنابراین نوزادان بیش از همه در معرض عدم تعادل ریز ارگانیسم ها قرار دارند . گاهی نوزادان بیش از همه در معرض عدم تعادل ریز ارگانیسم ها قرار دارند . گاهی رشد بیش از حد قارچ کاندیدا در قسمت های مرطوب بدن مثل دهان ، قسمتی که پوشک بسته می شود ، گردن و چین های ران مشاهده می شود . برفک دهان نوزادان باعث می شود کودک موقع مکیدن شیر مادر یا غذا خوردن دچار ناراحتی شود . در دوران نوزادی معمولا برفک ناراحتی جدی محسوب نمی شود ، اما اگر در کودکان بزرگ تر یا بزرگسالان بروز کند ، نشانه اختلال مزاج جدی است .

درمان برفک دهان نوزادان

برای این که درمان برفک دهان نوزادان  موثر و پایدار باشد ، هر چیزی که وارد دهانش می شود باید عاری از قارچ کاندیدا باشد . به گزارش اسان طب ، مادرانی که کودک مبتلا به برفک را شیر می دهند باید پیش از شیر دادن از همان دارویی که برای بچه به کار می برند به سینه شان بزنند . پستانک پلاستیکی سر بطری شیر کودک ممکن است عامل ادامه عفونت باشد، آن را دور بیندازید و سر بطری های جدید بخرید.

برای درمان برفک دهان نوزادان سر بطری های جدید را باید پیش از استفاده بجوشانید و رویشان دارو بمالید. در بیش تر موارد، برفک دهان نوزادان با دارو برطرف می شود و اشکالی در رشد کودک ایجاد نمی کند . اگر برفک دهان نوزادان در برابر درمان مقاومت نشان داد یااگر مدام تکرار شد ، ممکن است نشانه اختلال نظام ایمنی بدن باشد در این حالت ، باید آزمایش های لازم را ازکودک به عمل آورد .مادران شیرده باید خودشان هم از دارو استفاده کنند تا عامل عفونت ، مدام بین آن ها و کودک منتقل مکان نکند .

برفک دهان نوزادان

امیدواریم از اطلاعاتی که در این قسمت درباره برفک دهان نوزادان تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید. اگر زیاد نگران این مشکل هستید به متخصص اطفال مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کند.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا