مسواک زدن صحیح دندان چگونه است ؟

مسواک زدن صحیح اصول و قواعد خاص خود را دارد که باید به انها توجه کرد . وگرنه بی تاثیر است و فایده چندانی برای دندان ها ندارد . مسواک زدن صحیح حداقل دو دقیقه طول خواهد کشید. درست شنیدید یعنی معادل 120 ثانیه !اغلب افراد این مقدار زمان صرف مسواک زدن نمی کنند. برای اینکه این مدت زمان را خوب حس کنید سعی کنید هنگام مسواک زدن از یک تایمر استفاده کنید. برای اینکه دندان ها را صحیح مسواک نمایید مسواک را با حرکت کوتاه و با ضربه ملایم بر روی سطوح دندان حرکت دهید.

مسواک زدن صحیح دندان

روش مسواک زدن صحیح

 به گزارش بخش دهان و دندان سایت آسان طب ، مسواک زدن صحیح روشها و مراحل خاص خود را دارد . برای مسواک زدن صحیح بر روی خط لثه، سطوح دور از دسترس دندان های عقب، بخشهای نزدیک پرکردگیها، تاج دندانها و بقیه ترمیمها توجه بیشتری اعمال کنید. برای پاک کردن کامل هر ناحیه به ترتیب زیر عمل کنید :

برای مسواک زدن صحیح ابتدا سطوح خارجی دندانهای بالا و سپس دندان های پایین را مسواک بزنید .سطوح داخلی دندان های بالا و سپس دندان های پایین را مسواک بزنید.سطوح جونده را پاک کنید.برای اینکه نفس خوشبوتری داشته باشید مسواک را به ملایمت بر روی سطح زبان بکشید.برای پاک کردن باکتری هاو داشتن نفس خوشبوتر، به آرامی سطح زبان را مسواک بزنید.به آرامی سطوح خارجی، داخلی و جونده هر یک از دندان ها را باحرکت لرزشی عقب – جلو مسواک بزنید.مسواک را با زاویه 45 درجه بر روی خط لثه قرار داده و با دور کردن از خط لثه بر روی دندان کشیده و یا به صورت پیچشی حرکت دهید.

برای مسواک زدن صحیح مسواک مناسب انتخاب کنید

انتخاب مسواک مناسب یکی از اصول مهم و اساسی برای مسواک زدن صحیح است . اینکه از میان انواع مختلف مسواک هایی که در شکل ها و اندازه های مختلف در بازار موجودند، کدامیک را بخریم می تواند موجب سردرگمی ما شود. در اینجا به نکاتی که در انتخاب مسواک باید به آنها توجه کرد اشاره می کنیم:بیشتر متخصصین دندان بر این باور هستند که مسواک های دارای موهای نرم برای زدودن پلاک و ذرات باقیمانده از دهان بهترین عملکرد را دارند. مسواک های زبر موجب آسیب رساندن به بافت لثه می شوند.

مسواک های سرکوچک از این مزیت برخوردار هستندکه بهتر میتوانند به تمام نواحی دهان از جمله سطوح دور ازدسترس دندان ها ی عقب برسند.از میان انواع مسواک با دسته های متفاوت (مانند دسته های دارای برجستگی و غیر لغزنده و یا دارای گلوگاه انعطاف پذیر)، شکل های مختلف سر (نوک تیز یا مستطیلی) ، مدل های برس (موجدار، مسطح یا گنبدی شکل) برای روش مسواک زدن صحیح مسواکی را بردارید که راحت تر می توانید با آن کار کنید. بهترین مسواکها آنهایی هستند که با اندازه دهان شما همخوانی داشته و به آسانی به تمام نقاط دهان برسند.

مراحل مسواک زدن صحیح

1- مسواک خوب باید موهای صاف و یکنواخت داشته باشد. چنانچه موهای مسواک از حالت اولیه خارج شدند باید آن را عوض کرد.

2- برای هر مرتبه شستشو به اندازه یک نخود از خمیر دندان حاوی فلوراید را در موهای مسواک فرو ببرید.

3- برای اینکه تمام دندانها مسواک شوند بهتر است همیشه به یک ترتیب مسواک بزنید مثلاً‌ اول فک بالا از راست به چپ و بعد فک پایین از چپ به راست.

4- دندانهای فک بالا را با حرکت مسواک از مجاور لثه به سمت پایین تمیز کنید.

5- با عمودی گرفتن مسواک و حرکت آن از بالا به پایین سطوح داخلی دندانهای جلو را مسواک کنید.

6- سطوح جونده دندانهای بالا را با عقب و جلو بردن مسواک تمیز کنید.

7- دندانهای فک پایین را با حرکت مسواک از مجاور لثه به سمت بالا بشوئید.

8- پشت دندانهای جلو را با عمودی گرفتن مسواک و حرکت آن از پایین به بالا تمیز کنید.

9- سطوح جونده دندانهای پایین مثل فک بالا را با عقب جلو بردن مسواک، تمیز کنید.

10– هر نوبت مسواک زدن باید حداقل 4 دقیقه به طول بیانجامد.

11- هر شب قبل از خواب و هر روز صبح بعد از صبحانه، باید دندانها را مسواک زد.

مسواک زدن صحیح دندان

مسواک زدن صحیح دندان مساله بسیار مهمی است که باید به ان توجه شود. اگر ما دندان هایمان را اشتباه مسواک بزنیم خیلی با مسواک نزدن فرقی نمی کند.

همچنین اگر در کنار مسواک نخ دندان نکشیم غذاها ما بین دندانها باقی مانده و باز هم خراب می شوند.

پس یادتان باشد مسواک و نخ دندان باید هر دو با هم کشیده شود. همچنین باید هر دو صحیح کشیده شوند وگرنه خیلی فایده ای ندارد.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

  1. هفته ای دو الی سه بار باید مسواک زد به دلیا اینکه مسواک به تدریج خط وخشهای بسیار ریز روی دندانها می اندازد وکم کم مینای دندانها را از بین می بردودندان شروع به از بین رفتن وخراب شدن می کند وخمیر دندان به دلیل اسیدهایی که دارد مینا وخود دندانها را از بین میبرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا