آموزش نخ دندان کشیدن اصولی

نخ دندان کشیدن یکی از کارهایی است که باید در برای حفظ بهداشت دهان و دندان در کنار مسواک زدن انجام شود تا دندانهای سالم و زیبایی داشته باشیم . اما نخ دندان کشیدن اصول خاصی دارد که در این مقاله سعی میکینم به انها اشاره کنیم .  مسواک زدن به تنهایی حدود 50% از پلاک درون دهان را پاک می کند. تحقیقات نشان داده است هنگامی که مسواک زدن با نخ دندان کشیدن انجام شود حدود 70% از پلاک پاک می شود.

نخ دندان کشیدن

روش صحیح نخ دندان کشیدن

به گزارش مجله پزشکی آسان طب نخ دندان کشیدن فواید زیادی برای دندان ها دارد . نخ دندان کشیدن به شما امکان می دهد مناطقی که دسترسی به آنها با مسواک مشکل می باشد را پاک کنید خصوصا بین دندان و زیر خط لثه که پلاک دندان در آنجا جمع می شود. پاکسازی با دقت باقیمانده مواد غذایی بین دندانها برای بیمارانی که دارای لوازم ارتودنسی، ایمپلانت و پل در دهان می باشند بسیار اهمیت دارد. انتخاب نخ دندان بر اساس نیاز و سلیقه فردی انجام می شود.

1. برای نخ دندان کشیدن حدود 40 سانتیمتر از نخ‌دندان را جدا کنید.

2. یکی از اصولی که برای بهتر نخ دندان کشیدن باید رعایت شود اینست که ، بیشتر نخ را به دور انگشت وسط دست راست و باقی مانده را به دور انگشت وسط دست چپ بپیچید.

3. در مرحله بعد سه انگشت آخر بسته می‌شود. آنگاه هر دو دست از هم دور می‌شوند تا نخ محکم کشیده شود. به این ترتیب انگشت نشان و شست هر دست آزاد می‌ماند.

4. اکنون برای نخ دندان کشیدن قطعه‌ای از همین نخ بطول 2 تا 5/2 سانتیمتر بین انگشت نشان و شست هر دست محکم نگاه می‌داریم هنگامیکه می‌خواهید نخ را بین دندان‌های فک پائین عبور دهید از دو انگشت نشان استفاده کنید. در فک بالا این کار را با دو انگشت شست و یا یک شست نشان انجام دهید. در هرحال توجه داشته باشید که نخ از روی نوک انگشتان عبور کند.

5. مرحله بعد عبوردادن نخ از بین دندان‌هاست قطعه نخ نامبرده را بر روی ناحیه تماس گذارده، آن را به آرامی و با حرکتی اره مانند از محل اتصال دندان‌ها بطرف لثه حرکت دهید. این کار را بگونه‌ای انجام دهید که صدمه‌ای به لثه وارد نیابد.

6. بمحض عبور نخ از ناحیه تماس آن را به دور یکی از دندان‌ها حلقه کنید. حلقه‌کردن نخ به دور دندان سبب جلوگیری از برخورد نخ با لثه و آسیب آن می‌شود.

7. در حالیکه نخ به دور سطح جانبی حلقه شده تا حد امکان آن را به سمت لثه ببرید. هنگامیکه به مقاومت برخورد نمودید نخ را به همان صورت در جهت معکوس حرکت دهید تا به محل اولیه برسید. این حرکات بالا و پایین بردن را در هر قسمت چندین مرتبه تکرار نمائید. با انجام این عمل سطح جانبی یک دندان بخوبی پاک می‌گردد.

8. پس از نخ‌زدن دندان اول ، بدون آنکه نخ را از لای دندان‌ها خارج کنید، بلافاصله آن را به دور سطح جانبی دندان مجاور حلقه کرده و حرکات ذکر شده را جدا تکرار نمائید. نخ را از محل اتصال دندان‌ها رد کرده و بیرون آورید.

 نخ دندان کشیدن

فواید نخ دندان کشیدن

نخ دندان کشیدن فواید زیادی دارد . مهم ترین فایده نخ دندان اینست که نخ دندان کشیدن باعث می شود خوراکی ها و موادی که لای دندان ها مانده و با مسواک نمی شود انها را خارج کرد ،  تخلیه شود و از پوسیدگی زود هنگام دندان ها جلوگیری میکند . واقعیت اینکه در بسیاری موارد سطوح در دسترس دندانها به صورت فیزیولوژیک و یابا خوردن میوه های سفت مثل سیب یا هویج تا حدی تمیز میشوند ، اما مشکل همیشه از مناطقی شروع میشود که در دسترس شستشوی فیزیولوژیک هم نیستند شامل:  شیار لثه – نواحی از دندان که زیر جرم ها قرار گرفته اند –  نواحی بین دندانی . راه حل اینکه باید برای تمیز نگه داشتن شیار لثه روش مسواک زدنمان را اصلاح کنیم. در صورت تشکیل جرم بر روی دندانهایمان ، حتما جرمگیری کنیم و در نهایت برای تمیز کردن نواحی بین دندانیمان حتما از نخ دندان استفاده کنیم. کرم خوردگی دندان یا حفره ی دندان چیست ؟
 
خلاصه اینکه اگر میخواهیم از دهان و دندانهایمان مراقبت کنیم چهار قدم اصلی وجود دارد: حداقل دو بار در روز هر دفعه به مدت ۲ دقیقه با خمیر دندان فلوراید دار مسواک بزنید. بخصوص اول صبح و شبها قبل از خواب . نخ دندان کشیدن در هر روز را فراموش نکنید ، بویژه قبل از خواب. تعداد دفعات خوردن بین وعده ای را کم کنید. هر ۶ ماه دندانپزشکتان را بری یک ویزیت دوره ای ببینید.
نخ دندان کشیدن
 
 
نخ دندان کشیدن مساله بسیار مهمی است که باید به ان توجه شود. مسواک زدن شما هر چقدر هم درست باشد نمی تواند غذاهای بین دندان را بیرون بیاورد. این غذاها در بین دندان باقی مانده و موجب پوسیدگی بین دندان ها می شود.
پس به این نکته حتما توجه کنید و بدانید مسواک و نخ دندان هر دو باهم و به یک اندازه برای بهداشت دندان لازم هستند.
 
گردآورنده : https://mag.asanteb.com

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا