بیماری بوته میری سویا و نشانه ها

بیماری بوته میری سویا یا لوبیای روغنی ممکن است در هر مرحله ای که شرایط مرطوب وجود داشته باشد شیوع یابد . بیماری بوته میری سویا اغلب روی گیاهچه ها و بوته های جوان بروز می نماید . آن شرایطی که برای رشد گیاه نامناسب باشد برعکس جهت رشد عامل بیماری مساعد خواهد بود .

بارزترین نشانه بیماری بوته میری سویا شهور فساد و پوسیدگی قهوه ای متمایل به قرمز روی طوقه و ریشه های پیر می باشد . گاهی در شرایط نامساعد این فساد یا شانکر به صورت موضعی روی ریشه یا طوقه تشکیل می گردد و قدری نیز محل شانکرگود است . در شرایط نسبتا خشک و هوای بادی بوته های مبتلا پژمرده و خواهند مرد .

Click here to preview your posts with PRO themes ››

بیماری بوته میری سویا
بیماری بوته میری سویا

زیست شناسی بیماری بوته میری سویا

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، در بیماری بوته میری سویا ، بوته میری و پوسیدگی ریشه و طوقه سویا در خاک های سنگین و انهاییکه کمتر تهویه می شوند بیشتر شیوع می یابد . درجه حرارت مساعد برای رشد و گسترش بیماری بین 15-24 درجه سانتیگراد گزارش شده است .

چنانچه سویا در خاکهایی که دچار کمبود عناصر کلسیم اهن منیزیم ازت فسفر گوگرد ویا عدم تعادل بین مقادیر عناصر مذکور باشند بیماری بوته میری سویا شدت خواهد داشت . به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، قارچ ، در درجه اول یک قارچ خاکزی ویا ساپروفیت می باشد . درجه ساپروفیتی این قارچ در بین جدا شده های مختلف متفاوت است . میسلیوم آزادانه در خاک روئیده و رشد این قارچ در خاک بستگی به وضع حاصلخیزی خاک ، رطوبت ، حرارت ، و رقابت سایر میکروارگانیسم های خاک دارد .

Click here to preview your posts with PRO themes ››

بیماری بوته میری سویا
بیماری بوته میری سویا

مبارزه با بیماری بوته میری سویا

بهترین راه مبارزه با بیماری بوته میری سویا ضد عفونی بذر بوسیله قارچ کشهای سیستمیک مانند تیابندازول و بنومیل و کشت بذر در اراضی که دارای زه کش خوب باشند ، می باشد . ضمنا از همه موثر تر اتخاب و کاشت بذر ارقام مقاوم است .

منبع :

asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا