فلج بل یا فلج عصب صورت و درمان

فلج بل یکی از علل ضعف عضلات صورت می باشد که اکثرا یک طرف صورت را در بر میگیرد . بیمار وقتی به فلج بل دچار می شود در ابتدا گمان می کند که سکته کرده است که این تفکر اشتباه است . فلج بل فقط در ظاهر شبیه سکته است . ولی با سکته کاملا متفاوت است و در اکثر موارد کاملا قابل درمان است . بل نام پزشکی بود که اولین بار در مورد این بیماری توضیح داد . در این بخش درباره فلج بل یا فلج عصب صورت اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

فلج بل یا فلج عصب صورت
فلج بل یا فلج عصب صورت

فلج بل یا فلج عصب صورت

به گزارش مجله پزشکی آسان طب درگیری عصب صورت معمولا به تنهایی یک بیماری نیست بلکه علامتی از یک بیماری دیگر است مانند عفونت، آسیب یا تومور عصب صورت. عصب صورتی شباهت زیادی به کابل تلفن دارد و حاوی حدود 7000 فیبر عصبی است. هر فیبر عصبی باعث هدایت پیامهای الکتریکی به سمت یک عضله مخصوص در صورت می شود که این پیامها در نهایت باعث تغییر حالت صورت به شکل خنده، تبسم، گریه ، اخم و … می شود و برای همین کارکرد سالم این عصب در ارتباطات روزمره ما دارای اهمیت زیادی می باشد. هرگاه حدود نصف و یا بیش از نصف این فیبرهای عصبی قطع شوند، ضعف عضلات صورت اتفاق می افتد. در صورتیکه این فیبرهای تحریک شوند آنوقت حرکاتی در عضلات صورت مثل اسپاسم عضلات و یا انقباضات مکرر عضلات صورت رخ می دهد. عصب صورتی نه تنها باعث انتقال پیامهای عصبی به عضلات صورت می شود بلکه شاخه هائی هم به غدد اشکی، غدد بزاقی . عضله استخوان رکابی در گوش میانی می فرستد. همچنین این عصب حس چشائی قسمت جلوئی زبان را نیز بر عهده دارد. از آنجائی که عملکرد عصب صورتی بسیار زیاد و پیچیده می باشد، علائم زیادی ممکن است در اثر اختلال عملکرد عصب صورتی در فرد بروز کند. بطور خلاصه آسیب به عصب صورتی می تواند باعث انقباضات پراکنده عضلات صورت، فلج صورت، خشکی چشم ، خشکی دهان و یا اختلال در حس چشائی شود.

فلج بل یا فلج عصب صورتی
فلج بل یا فلج عصب صورتی

درمان فلج بل یا فلج عصب صورت

در این بخش روشهای درمان بیماری فلج عصب صورت را به شما معرفی می کنیم :

درمان فلج بل یا فلج عصب صورت با فیزیوتراپی

از کار افتادن عصب چهره ای می تواند باعث فلج جزئی موقت در عضلات صورت شود. بدون درمان، بهبودی تقریبا برای همه ی بیماران تا یک سال حاصل شده و برای خیلی افراد نیز کمتر از یک ماه طول می کشد. بسیاری از بیماران تصمیم می گیرند برای تسریع بهبودی، از فیزیوتراپی استفاده کنند. اگر می خواهید از فیزیوتراپی استفاده کنید، می توانید موارد زیر را امتحان کنید :

  • تمرینات صورت برای فلج بل
  • تحریک الکتریکی
  • ماساژ دستی
  • باز توانی کابات (Kabat)

ورزش های صورت برای فلج بل

ماهیچه های صورت به کندی تحلیل می روند، بنابراین نیازی به تمرین دادن آن ها مانند ماهیچه های یک دست یا پای شکسته، نیست. در عوض، از تمرینات صورت به منظور حفظ قدرت مغز در کنترل ماهیچه های صورت، استفاده می شود. این عمل به شما کمک می کند که پس از بهبودی فلج بل و از بین رفتن این عارضه، فرد به آسانی کنترل ماهیچه های صورت را در دست بگیرد. به گزارش آسان طب تمرینات صورت برای فلج بل عبارت اند از انجام حرکات عادی با ماهیچه های سر تا سر صورت. اگر برای فلج بل به یک پزشک یا فیزیوتراپیست مراجعه می کنید، او می تواند تمرینات مخصوصی را متناسب با میزان فلج، به شما ارائه دهد. در غیر این صورت، به تک تک عضلات در صورت خود فکر کرده و از بالا تا پایین، تمامی آن ها را حرکت دهید. روی پیشانی خود چشن بیاندازید، ابرو ها را بالا ببرید، به آرامی چشم های خود را ببندید و به همین صورت تا چانه ی خود ادامه دهید. هنگام انجام این تمرینات، نباید به صورت خود دست بزنید و یا نگران درست و کامل انجام دادن آن ها باشد. در عوض این تمرینات را با توانایی های طبیعی خود و با وجود فلج بل، انجام دهید. به یاد داشته باشد که هدف از این تمرینات، بیشتر کار کردن مغز شماست، نه ماهیچه ها. تمرینات صورت را می توان در خانه انجام داد. شما می بایست هر روز سه بار این تمرینات را انجام دهید.

ماساژ دستی برای فلج بل

در فلج بل ماساژ را می توان به همراه دیگر گزینه های درمانی به کار گرفت و به وسیله ی آن، ادراک و هشیاری را افزایش داد.

باز توانی کابات (Kabat) برای فلج عصب صورت

باز توانی کابات نوعی توانبخشی به کمک کنترل محرک هاست که بر اساس تسهیل عصبی عضلانی تحریکات درونی کار می کند. در طول کابات، پزشک انقباض ارادی عضله ی دچار اختلال را به کمک کشش به طور دستی، تسهیل می کند. هنگام اجرای کابات، 3 منطقه ی صورت، در نظر گرفته می شوند : فوقانی (پیشانی و چشم ها)، میانی (بینی) و تحتانی (دهان). قبل از اجرای کابات، می بایستی به کمک یخ برخی عضلات را تحریک کرد، این باعث افزایش قدرت انقباضی آن ها خواهد شد.

تحریک الکتریکی برای فلج عصب صورت

برخی از پزشکان توصیه می کنند که از تحریک الکتریکی و بیوفیدبک (Biofeedback) به عنوان مکمل فیزیوتراپی استفاده شود. بر خلاف تمرینات صورت که اکثرا در خانه انجام می شوند، برای انجام تحریک الکتریکی باید به مطب پزشک مراجعه کنید.

تحریک عصبی از مقادیر کوچک الکتریسیته به منظور به کار انداختن ماهیچه های صورت استفاده می کند. این باعث منقبض شدن ناگهانی عضله ها شده و مانند این است که خود مغز آن ها را تحریک کرده باشد. در برخی از موارد فلج بل که میزان فلج بالاست، ممکن است تنها راه برای فعال کردن عضلات صورت، تحریک الکتریکی باشد.

فلج بل یا فلج عصب صورتی

فلج بل یا فلج عصب صورتی یکی از بیماری های عجیبی است که ممکن است هر کسی به ان دچار شود. در این بیماری بخشی از صورت مانند شکل ظاهرش را از دست میدهد و شخص سریع فکر میکند که سکته کرده است. اما این سکته نیست.

شما هم اگر اطلاعاتی درباره این بیماری دارید لطفا در قسمت نظرات بیان کنید تا دیگران از ان استفاده کنند.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا