20 داروی گیاهی برای درمان آفت دهان

درمان آفت دهان یکی از دغدغه های بیمارانی است که دچار آفت دهان شده اند. آفت دهان به دو روش سنتی و دارویی درمان می شود. روش دارویی منظور داروهای شیمیایی است که با مشورت پزشک و داروخانه باید مصرف کنید. روش سنتی هم همان مصرف داروهای گیاهی است. برای جلوگیری از آفت دهان باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کرد. از داروهای گیاهی برای درمان آفت دهان می توان به تخم خرفه، فلوس، تخم گشنیز و گیاه ساتوریا خوزستانیکا، جفت بلوط ( لایه نازک قهوه ای رنگ بین پوست بلوط و مغز)، سماق قرمز و قهوه‌ای، گرد غوره، پنیرک، خطمی و خرفه اشاره کرد.

درمان آفت دهان

درمان آفت دهان

برخی داروهای گیاهی برای درمان آفت دهان به شرح زیر است :

1- پودر زردچوبه :

برای درمان آفت دهان میتوانید یک قاشق غذاخوری از گلیسیرین را با مقدار کمی زردچوبه ترکیب کنید تا به صورت خمیر شود . سپس خمیر را بر روی آفت دهانتان قرار دهید . اگر گلیسیرین نداشتید آب را جایگزین کنید .

2- روغن نعناع :

برای درمان گیاهی آفت دهان کمی روغن نعناع را روی آفت دهان بگذارید . این عمل سبب تسکین درد شما خواهد شد . سعی کتید این عمل روزی دو یا سه بار به مدت 15-20 دقیقه تکرار شود . سپس دهان خود را با آب بشویید .

3- ماست و پنیر محلی :

برای درمان آفت دهان خوردن پنیر محلی ، موز و ماست یا ماست  تنها توصیه می شود .

4- آب پرتقال :

آب پرتقال به درمان زخم آفت دهان کمک می کند . چرا که یکی از دلایل اصلی آفت دهان مصرف کم ویتامین c  می باشد که با خوردن آب پرتقال کم می شود . سعی کنید روزانه سه یا چهار لیوان آب پرتقال مصرف کنید .

5- تخم غرفه :

برای درمان گیاهی آفت دهان میتوانید از تخم غرفه استفاده کنید . مقدار کمی تخم غرفه را روی آفت دهانتان قرار دهید .

6- آب :

برای درمان آفت دهان به طور پی در پی دهانتان را با آب سرد و آب گرم بشویید . یکبار یک لیوان اب سرد و بعد از ان اب گرم . این کار را مدام تکرار کگنید .

7- شاه‌ توت :

میوه شاتوت بخورید . این میوه سبب کاهش تحریکات زخم دهان و کاهش درد می شود ..

8- تخم گشنیز :

برای درمان گیاهی آفت دهان  از تخم گشنیز  استفاده کنید . مقداری تخم گشنیز را در ابی بجوشانید و وقتی کمی خنک شد دهانتان را سه چهار بار انجام دهید .

9- آلوئه ورا :

قرقره کردن آب آلوئه ورا برای درمان آفت دهان بسیار توصیه شده است .

10- روغن درخت چای :

برای درمان گیاهی آفت دهان مقداری روغن درخت چای را قبل از خواب روی زخمتان قرار دهید. همچنین میتوانید ان را با اب گرم و نمک ترکیب کرده و غرغره کنید و دهانتان را با ان بشویید.

درمان آفت دهان

برخی دیگر از داروهای گیاهی برای درمان آفت دهان

11- گرد غوره :

گرد غوره را روی زخم دهانتان قرار داده و بعد از چند دقیقه آن را بشویید .

12- شیرِ نارگیل :

روزی سه چهار بار شیر نارگیل را مثل دهانشویه مصرف کنید . به گزارش آسان طب این عمل زخم ها را بهبود می بخشد . همچنین میتونید به ان عسل هم اضافه کنید.

13- دوغ :

از غرغره کردن دوغ یا نوشیدن آن یا همچنین شستن زخم با دوغ برای درمان آفت دهان استفاده کنید .

14- دارچین :

برای درمان آفت دهان از دارچین استفاده کنید. با مخلوط کردن پودر دارچین و آب گرم برای خود دهانشویه خانگی بسازید و صبحها دهانتان را بشویید .

15- پنیرک :

برای درمان آفت دهان با داروهای گیاهی از پنیرک استفاده کنید. این روش زخم های شما را بهبود می بخشد و دردتان را تسکین میدهد .

16- پاپایا :

میوه‌ی پاپایا یکی از میوه هایی است که به درمان افت دهان کمک میکند .

17- برگ ریحان :

برای درمان افت دهان برگ ریحان را روزی دوبار بجوید. هربار از 4 برگ ریحان استفاده کنید. تا بهبود زخحم افت دهان این کار را تکرار کنید.

18- گیاه ساتوریا خوزستانیکا :

گیاه ساتوریا خوزستانیکا برای درمان زخم دهان بسیار مناسب است.

19- پیاز :

پیاز سولفور زیادی دارد و میتواند زخم افت دهانتان را بهبود بخشد.

20- گوجه‌فرنگی :

برای درمان گیاهی افت دهان گوجه فرنگی زیاد بخورید . همچنین میتوانید گوجه را روی زخم بگذارید . روش دیگر اینست که اب گوجه فرنگی را بگیرید و مانند دهانشویه دهانتان را با ان بشویید .

21- دمنوش گل‌همیشه بهار/ مریم گلی :

برای درمان گیاهی افت دهان از دمنوش مریم گلی یا گل همیشه بهار استفاده کنید . این دمنوش برای درمان زخم افت دهان موثر است .

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا