عوامل ایجاد کننده آنافیلاکسی چیست ؟

آنافیلاکسی واکنشیست آلرژی که بشدت مرگ آور، شدید و ناگهانی میباشد. آنافیلاکسی نوعی حساسیت و الرژی شدید به چیزی است که عوارض خطرناکی دارد. آنافیلاکسی میتواند نواحی مختلف مانند پوست، مجاری تنفسی، دستگاه گوارشی و سیستم قلبی عروقی را در گیر خود بکند. علایم این نوع آلرژی پس از چند دقیقه یا دو یا در بعضی موارد چهار ساعت پس از تماس با منبع اصلی، ظاهر میشود.

عوامل ایجاد کننده آنافیلاکسی :

به گزارش آسان طب عوامل ایجاد کننده آنافیلاکسی و دلایل آنافیلاکسی عبارتند از :

عوامل ایجاد کننده آنافیلاکسی چیست

1- بادام‌زمینی از دلایل آنافیلاکسی

بادام‌زمینی یکی از مهمترین علل آنافیلاکسی است. بادام زمینی می‌تواند باعث ایجاد انافیلاکسی (شوک حساسیتی) _عکس‌العملی که در صورتی که به سرعت درمان نشود می‌تواند منجر به مرگ شود .

اگر بعد از خوردن بادام زمینی نشانه‌های تورم، کهیر، مشکلات تنفسی، ضربان قلب سریع و یا سرگیجه مشاهده کردید  به سرعت با اورژانس (115) تماس بگیرید.

2-غذاهای دریایی از دلایل آنافیلاکسی

به گزارش آسان طب نرم‌تنان سخت‌پوست همانند میگو، خرچنگ و لابستر در برخی از افراد موجب حساسیت و شوک شدید می شوند. حساسیت‌های مربوط به نرم‌تنان و ماهی‌ها می‌تواند آن قدر جدی باشد که حتی بخار غذاهای در حال پخت هم حساسیت ایجاد کرده و موجب مشکلات تنفسی و قلبی شدید می شود.

عوامل ایجاد کننده آنافیلاکسی چیست
3-کنجد، بنشن، و مغزهای درختی از دلایل آنافیلاکسی

طبق بررسی های بدست امده دانه‌ های کوچک مثل  کنجد، بنشن‌ها، همانند عدس(در دارندگان گروه خون B و O)، نخودفرنگی، دانه‌های سویا(در دارندگان گروه خون B) و دانه‌های دیگر گاهی باعث حساسیت های شدید و همچنین شوک در افراد می شود.

4-لبنیات و گندم از دلایل انافیلاکسی

جالب است بدانید کودکان اغلب به گندم، شیر و تخم‌مرغ حساسیت دارند. طبق امار بدست امده به طور قانونی هشت غذای متداول که ایجاد حساسیت می‌کنند _ شیر، تخم‌مرغ، ماهی، نرم‌تنان، مغزهای درختی، بادام‌زمینی، سویا و گندم .

5-نیش حشرات از دلایل آنافیلاکسی

سم زنبور عسل، زنبورهای زرد اجتماعی، زنبور سیاه، و زنبور سرخ، در حدود 3% مردم باعث ایجاد حساسیت و شوک شده و در برخی منجر به مرگ می شود.

عوامل ایجاد کننده آنافیلاکسی چیست

6-مورچه و کنه از دلایل انافیلاکسی

حتی حشرات خزنده و نیش زننده همانند کنه و مورچه‌ها و حشرات پرواز کننده هم میتوانند باعث حساسیت های جدی شوند و اگر سریع پیگیری نشود مرگ شخص را به همراه دارد.

بخوانید : فواید ماست و خواص جادویی آن

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی را برده باشید. یادتان باشد اگر بعد از 6 مورد بالا علیام مشکوکی مثل تورم و سرخ شدگی دیدید سریع به بیمارستان مراجعه کنید یا حتی اگر خیلی مشکوک بود به اورژانس زنگ بزنید تا انان سریع خود را به شما برسانند. چون اگر دیر اقدام کنید ممکن است این حساسیت موجب مرگ شخص شود.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا