نکاتی درباره بهداشت توالت

یکی از مباحث بسیار مهم در بهداشت توالت و  محیط دفع بهداشتی مدفوع است و اهمیت آن از این جهت است که هر گونه کم توجهی به این مساله ، فراهم ساختن خطر بالقوه و تهدید جان و سلامت افراد است . برای مبارزه و پیشگیری از انتظار بیماری های منتقله از راه مدفوع  در بهداشت و نظافت توالت ، ساده ترین کار ایجاد مستراح های بهداشتی و دفع صحیح مدفوع است . در این بخش درباره نکاتی درباره بهداشت توالت اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

بهداشت توالت چگونه رعایت می شود ؟

از آنجا که مدفوع محل تجمع بسیاری از میکروب ها و از جمله میکروب های خطرناکی مثل حصبه ، شبه حصبه ، وبا ، اسهال خونی و .. می باشد سهم مهمی در مرگ و میر و بیماری مردم در کشورهای مختلف دارد . به همین لحاظ برای جلوگیری از تماس مدفوع با انسان ، غذا و آب باید تدابیر لازم را بکار گرفت .

به نحوی که مدفوع از طریق غذا ، آب ، مگس یا دست ها و وسایل آلوده مجددا با انسان تماس پیدا نکند .

نجس بودن مدفوع و ضرورت اجتناب از آن به طور مستقیم و غیر مستقیم از نکات بسیار مهمی است که اهل ایمان را به اندیشیدن تدابیر لازم وا داشته است .

به گزارش  اسان طب توصیه به استنجاء آب ( دقت در طهارت و زدودن آلودگی بعد از اجابت مزاج ) و به خصوص با توجه به وضعیت ساختمانی بدنی به خطر گسترش آلودگی های مدفوع نزد زنان تاکید به کمال دقت در نظافت و در عین حال خودداری از توقف طولانی در مستراح نمونه ای از دهها توصیه و سفارش بهداشتی در  مورد بهداشت توالت  است .

ویژگی های مستراح بهداشتی و بهداشت توالت

برای مبارزه و پیشگیری از انتظار بیماری های منتقله از راه مدفوع  در بهداشت و نظافت توالت ، ساده ترین کار ایجاد مستراح های بهداشتی و دفع صحیح مدفوع است . به نحوی که

1-موجب آلودگی سطح خاک نشود

2- آبهای زیر زمینی را الوده نکند

3- آب های سطحی را الوده نکند

4- از دسترس مگس ، سوسک و حیوانات دور باشد

5- حداقل 6 ماه در داخل چاه یا مخزن بماند تا مراحل تجزیه را طی نماید و میکروب های بیماری زا و تخم انگل ها در آن از بین برود پس از این مدت استفاده از آن به عنوان کود با رعایت احتیاط مانعی ندارد .

6- مستراح ساده بوده بد نما و متعفن نباشد .

حتی در شرایط اضطراری مثل بعد زلزله و حوادث طبیعی و غیر طبیعی نیز باید با بهره گیری از امکانات و به سرعت جای مناسبی را برای مستراح در نظر بگیرند و چهار نکته ی اول از شش نکته ذکر شده را مراعات نمایند اینگونه مستراح ها را با ساده ترین وسائل و با پوششی از پلاستیک یا گونی می توان به طور موقت آماده بهره برداری ساخت .انگیزه های درونی در آموزش بهداشت چیست ؟

بهداشت توالت

بهداشت توالت در سلامت ما تاثیر بسزایی دارد. عفونت های مختلف در توالت از طریق ناحیه تناسلی و دستها میتواند وارد بدن ما شده و بیماری های شدیدی را به وجود اورد. شاید اولین بیماری که در مورد رعایت نکردن بهداشت توالت به ذهن میخورد عفونت ادرار باشد.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا