چگونگی رشد و نگهداری گیاه نخل مرداب

گیاه نخل مرداب همانند دیگر گیاهان آپارتمانی همیشه سبز بوده و زیبایی خاصی دارد. گیاه نخل مرداب از خانواده پاپیروس مصری بوده و پنجه کلاغی هم نامید می‌شود و این گیاه بومی ماداگاسکار و جزیره موریس است، اما غالبا در سراسر جهان کشت می شود. از سوی دیگر نگهداری گیاه نخل مرداب مستلزم انجام کارهای زیاد و دقیق نبوده و با رعایت چند نکته ساده می‌توان آن را همیشه شاداب نگاه داشت. در این مطلب برای شما عزیزان از نحوه ی صحیح کاشت و نگهداری گیاه نخل مرداب بیشتر صحبت می کنیم.

گیاه نخل مرداب

گیاه نخل مردابهمراهان عزیز آسان طب: گیاه نخل مرداب همان‌طور که از اسم آن پیداست، باید در گلدانی پرورش پیدا کند که مرداب‌گونه و دارای رطوبت زیاد باشد، این گیاه همیشه سبز(evergreen) ارتفاعی معادل ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر و در محیط‌ هایی که شرایط محیطی برای رشد آن مناسب باشد تا ۱۵۰ سانتیمتر هم می‌رسد. ساقه های گیاه نخل مرداب به صورت عمودی به سمت بالا آماده و همانند درخت نخل بی برگ است و در رأس ساقه برگ‌های باریک به صورت چتر گسترده می‌شود، در روی برگ‌های گیاه نخل مرداب شیارهایی به صورت موازی (parallel) دیده می‌شود که همین امر نشان دهنده آن است که باید در تمیز کردن برگ‌ها دقت شود. گیاه نخل مرداب در تابستان به گل نشسته و گل‌های قهوه‌ای و کوچک از راس آن به صورت دایره‌وار رشد می‌کند.

شرایط نگهداری گیاه نخل مرداب

گیاه نخل مردابدما: در زمستان نبایستی در دمای کمتر از ده درجه نگهداری شود. در فصل سرما در خزان گیاه جای نگرانی نیست چون با گرم شدن هوا مجدداً شروع به رشد می کند اما بهتر است در زمستان تمام ساقه های گیاه نخل مرداب را از سطح خاک حذف نمود تا در بهار دوباره سبز شود و چهره زیباتری به گیاه بدهد.

نور: گیاه نخل مرداب باید در آفتاب نگهداری شود به شرط آنکه ریشه ها دایم خیس باشند؛ البته در نیم سایه نیم آفتاب یا در سایه ای که نور دار باشد هم می ماند.

آبیاری: در بهار و تابستان هر روز گیاه را آبیاری می کنند و در زمستان و پائیز آبیاری کم شده و کود را قطع می کنند. در فصل گرما به آب زیادی احتیاج دارد و سعی کنید گلدان زهکش چندانی نداشته باشد تا محیط تقریباً باتلاقی برای گیاه ایجاد شود. بنابراین بهتر است گلدان را در زیر گلدانی قرار دهید و در زیرگلدانی همیشه مقداری آب موجود باشد.

رطوبت هوا: سطح برگ ها را دو روز در هفته غبار پاشی نمائید.

موارد استفاده: شکل و کیفیت متمایز گیاه نخل مرداب، کنتراست خوبی با نمونه های بوته ای گسترده ایجاد می کند. یک حوضچه نیم بشکه ای با نیلوفرهای آبی سفید پا کوتاه و گل های فراموشم مکن آبی رنگ که در حاشیه آن پخش شده اند و یک گیاه پنجه کلاغی که کنتراست عمودی ظریفی می دهد، در مجموع بسیار گیرا خواهند بود.

تقویت گیاه نخل مرداب: پس از سه یا چهار آبیاری با کود مایع کامل آن را تقویت می نمایند. برای مبارزه با شپشک و حلزون بایستی به وسیله ی ملانیون مبارزه شود.

مراقبت ویژه: ساقه های قهوه ای را قطع کنید و در زمستان ها ریشه ها را در خاک نگهدارید یا گیاه را به درون ساختمان ببرید.

تغییر گلدان: تراکم ریشه ی گیاه نخل مرداب موجب شادابی گیاه می شود، پس از پر شدن سه چهارم حجم گلدان آن را با تقسیم ریشه ، تکثیر می نمایند. باید دقت نمود ریشه ها زخمی نشود.

خاک مناسب: خاک کمی سنگین است ( رس زیاد باشد تا حالت باتلاقی ایجاد شود )

تکثیر گیاه نخل مرداب

گیاه نخل مردابگیاه نخل مرداب را می توان به راحتی از اواسط بهار تا اوایل تابستان با روش تقسیم بوته، تکثیر کرد. البته راحتی این کار، بستگی به تجربه و توان شخص تکثیر کننده دارد. از آنجایی که گیاه نخل مرداب طبیعتاً به وسیله قرار گرفتن در آب رشد کرده و ریشه می دهد، خاک آن باید کاملاً مرطوب باشد، ولی اگر به اندازه کافی خیس نبود، ابتدا آن را کاملاً آبیاری کنید، سپس از گلدان بیرون آورید. با استفاده از یک چاقوی تیز، انبوه ریشه ها را به دسته هایی با حداقل 4 یا 5 ساقه تقسیم کنید، مراقب باشید به ریشه ها صدمه نزنید و سعی کنید با دست عمل تقسیم را انجام دهید. سپس هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه 11 – 9 سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید و کاملاً آبیاری کنید.

گرچه روش تقسیم برای تمام انواع نخل مرداب ها به کار برده می شود ولی گیاه نخل مرداب می تواند به روش های غیر معمول دیگری نیز تکثیر شوند. در گیاه نخل مرداب رأس گل را همراه با برگه هایی که زیر گل وجود دارند به وسیله قیچی باغبانی به اندازه یک سوم یا یک دوم کوتاه کنید، گیاه را از زیر قسمت برگ قطع کنید و به صورت وارونه ( برگ داخل آب باشد )، در آب یا در ماسه نرم شسته یا کمپوست مخصوص بذر و قلمه مرطوب قرار دهید(ساقه به طرف بالا و قسمت برگدار درون آب یا خاک قرار گیرد). زمانی که ریشه داد، گیاه نخل مرداب را به گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر و کمپوست گلدانی منتقل کنید. در طول عمل تکثیر، سعی کنید دمای محیط گیاه را 22-20 درجه سانتیگراد نگاه دارید و مراقب باشید که گیاه در شرایط نور مناسب و کافی، دور از تابش مستقیم خورشید قرار گیرد. بعد از ریشه دادن به گلدان های استکانی منتقل کنید.

چگونگی کاشت گیاه لیندا را اینجا بخوانید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫1/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا