معرفی و آشنایی کامل با گیاه سیسوس

گیاه سیسوس، گیاهیست همیشه سبز و رونده که گیاهی مناسب برای سر در منازل می باشد. برگهای گیاه سیسوس براق و سبزآن شکل تخم مرغی داشته و درای لبه دندانه دار تیزند که طول برگها در حدود ۱۰ سانتی متر بوده و از این گیاه به صورت آویزی هم می توان استفاده کرد. اسم علمی گیاه سیسوس یا پیچ کانگورو Cissus antractica، از خانواده Vitaceae می باشد این جنس دارای ۳۵۰ گونه مختلف از گیاهان خشبی همیشه سبز بالا رونده و حاوی ده گونه با ساقه گوشتی است. پیچ کانگورو، بومی استرلیا بوده و ارتفاع آن به ۵ تا ۶ متر می رسد. ما در این مطلب اطلاعات مفیدی از شکل صحیح کاشت و نگهداری از این گیاه را در اختیارتان قرار می دهیم.

گیاه سیسوس

گیاه سیسوسهمراهان عزیز آسان طب: رایجترین گونه گیاه سیسوس، Cissus Antarctica بوده که  این گیاه بوته ای است همیشه سبز که به سرعت و با استفاده از پیچک هایش رشد می کند. برگ های آن پهن و نوک تیز با لبه هایی دندانه دار است و گلبرگ های گیاه سیسوس بر روی آنها کاملاً مشخص هستند و  این گیاه باریک و سبز به شدت مورد علاقه مردم است، چرا که بسیار بی دردسر است و می تواند نوسانات قابل توجه دما را نیز تحمل کند. گیاه سیسوس را می توان هم در اتاقی گرم و هم در ورودی سرد یک راهرو نگه داشت. نمونه دیگر «Cissus discolor» می باشد که دارای برگ هایی است با طرح ها و رنگ های متفاوت قرمز، خاکستری، نقره ای و سبز مایل به زرد. این گیاه رونده زینتی و تقریباً همیشه سبز را می بایست در دمای ثابت 20 درجه سانتی گراد نگهداشت. این گیاه را می توان از یک سبد آویزان کرد.

شرایط نگهداری گیاه سیسوس

گیاه سیسوسخاک : مخلوطی از خاک باغچه و شن و خاک برگ، برای رشد سیسوس مناسب است. سیسوس خاک قلیایی با PH حدود ۷-۸ را می پسندد.

آبیاری : مقدار متوسط آب احتیاج دارد و خاک باید همیشه دارای رطوبت باشد و در هر بار آبیاری نباید آب زیاد به گیاه داد. نگذارید آب خصوصاً در زمستان در پای آن جمع شود، وگرنه نقطه های زرد رنگی بر روی برگ ها به وجود می آید.

نور و دما : گیاه سیسوس نور کم تا متوسط، دمای بین ۱۰ تا ۲۲ درجه سانتیگراد را بیشتر می پسندد.

کود: کود مورد نیاز گیاه سیسوس را میتوان به میزان 4 گرم در لیتر، هر هفته یکبار، از فروردین تا شهریور مورد استفاده قرا داد. در زمستان هرگز نباید ، کود مصرف شود.

تکثیر گیاه سیسوس 

گیاه سیسوسگیاه سیسوس را میتوان به راحتی در خانه نگهداری کرد و با یک روش شناخته شده، به نام Direct-stieking، یعنی کاشت مستقیم قلمه ها درون گلدان، تکثیر این گیاه است. با استفاده از یک چاقوی تیز، قیچی باغبانی و یا سر شاخه زن، قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه ۸ تا ۱۲ سانتیمتر، جدا کنید، در پودر هورمون ریشه زایی رو برده و سپس با دقت در گلدان بکارید. قبل از این کار، برگهای پایین قلمه ها را جدا کنید. هر ۳ تا ۴ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست با پایه پیت قرار دهید. قلمه ها را باید با کیسه پلاستیکی شفاف، بپوشانید و تا زمان ریشه دهی که معمولا سه هفته طول می کشد، در دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب ولی دور از تابش مستقیم خورشید، نگاه دارید.

بیماری ها، آفات و درمان گیاه سیسوس

گیاه سیسوساگر دیدید رشد گیاه سیسوس کند شده و برگها رنگ پریده هستند، گیاه را هر دو هفته یکبار، تغذیه مصنوعی نمایید.

اگر فاصله بین برگها زیاد شود و رشد گیاه کند گردد، نشانگر این است که نور محیط کافی نیست.

لکه های قهوه ای روی برگها دراثر آبیاری بیش ازحد ایجاد می شود. باید اجازه دهید سطح خاک درفاصله بین دو آبیاری، خشک شود. هوای سرد وخشک باعث سست شدن برگها ودر نهایت ریزش آنها می گردد.

برگهای زرد شده و آغشته به تارعنکبوت به اسم کنه کش ترمیم پیدا می کند زیرا عامل آن فعالیت کنه قرمز بوده و این کنه به سم خیلی حساس است. غبارپاشی در کاهش آفت موثر است.

در صورتی که برگهای گیاه سیسوس چروک خورده و سقوط نمایند، نشانگر آن است که حرارت محیط بالاست. گلدان گیاه سیسوس رابه محل خنک تر بوده و غبار پاشی کنید، همچنین هوای خیلی سرد برگهای پایینی گیاه را از بین برده و رشد گیاه را متوقف می کند.

درباره ی گیاه شفلرا اینجا همه چیز را بخوانیم.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا