معرفی گیاه سانسوریا معروف به زبان مادر شوهر

گیاه سانسوریا گیاهی است که در بین عوام به برگ شمشیری شهرت یافته است و این به این دلیل است که برگ های گیاه سانسوریا به تیغه شمشیر شباهت دارد و به طور علمی باید بگوییم که سانسوریا گیاهی است از خانواده لیلیاسه و در حدود ۷۰ گونه مختلف را شامل می شود. نام لاتین گیاه سانسوریا Sanseviera می باشد و بومی مناطق نواحی گرمسیر مانند مرکز آفریقا ،جنوب شرق آسیا می باشد و در کل می توان این گیاه را به دو رنگ کلی در گلخانه ها و در طبیعت دید و ان دو رنگ یکی سبز تیره و دیگری برگهای سبز با رگه های ابلق زرد رنگ. در ادامه ی مطلب ما از چگونگی کاشت و رشد گیاه سانسوریا برای شما عزیزان صحبت خواهیم کرد.

گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریاگیاه سانسوریا دارای برگ هایی است که از کنار ریشه خارج می شود و به صورت ضخیم و چوبی(فیبری) با اختلاف ارتفاع می روید این گیاه همانطور که گفته شد دارای برگهای علفی و ریشه های ریزوم دار می باشد البته ناگفته نماند که گیاه سانسوریا در شرایط خوب محیط در فصل بهار و تابستان گل نیز می دهد که رنگ گل آن سفید مایل به سبز می باشد و به صورت سنبله می باشد که عطر خوبی نیز دارد. گیاه سانسوریا در نوع سبز رنگ به نور کمتری نسبت به نوع ابلق احتیاج دارد ولی در کل می توان گفت که گیاه سانسوریا گیاهی است که اگر در محیطی قرار بگیرد که از تابش اشعه خورشید برخوردار باشد رشد بهتر و زیباتری خواهد داشت البته نوعی ازگیاه سانسوریا که به گیاه سانسوریا برگ قیفی معروف است به دلیل اینکه از لحاظ اندازه تا حدودی در اندازه کاکتوس های ریز می باشد در گلخانه های کاکتوس پرورش داده می شود و این یکی از دلایلی است که برخی سانسوریا را در ردیف کاکتوس ها قرار می دهند.

گل های زبان مادر شوهر خیلی کوچک بوده و در سنبله به وجود می‌آیند و رنگ آنها سفید متمایل به سبز و کاملاً معطر است. ظهور گل‌ها در آب و هوای ملائم و منحصراً در فصول مناسب است. این گل‌ها به بی آبی بسیار مقاوم هستند و در زمستان حرارت ۱۰ درجه سانتی گراد و حتی هفت درجه را به خوبی تحمل می‌کند. رشد آنها نسبتأ کند می‌باشد و در هر سال تعداد کمی برگ می‌دهند. فصل گلدهی این گیاه بر حسب شرایط محیط در بهار یا تابستان می‌باشد.

 شرایط نگهداری از گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریانور: بهتر است این گیاه در نیم سایه قرار داشته باشد و در حالت کلی نور روشن غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای این گیاه می‌باشد.

دما: اگر چه در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتی گراد قدرت تحمل دارد ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل۱۶ درجه سانتی گراد می‌باشد و در تابستان درجه مناسب نگهداری حدود ۲۴ درجه سانتی گراد می‌باشد.

آبیاری: در زمستان هر دو هفته یک بار و در تابستان یک بار در هفته کافی می‌باشد آبیاری بیش از اندازه به خصوص در زمستان باعث پوسیدگی قاعده برگ‌ها می‌گردد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه را می‌توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر هفته یک بار، از مارس تا اکتبر، مصرف نمود.

خاک: خاک ماسه‌ای، آهکی، خاک برگ خوب زه‌کشی شده خاک مناسب برای رشد این گیاه می‌باشد.

به طور کلی این گیاه به سایه حرارت زیاد، آبیاری اندک، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

تکثیر گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریاتکثیر گیاه سانسوریا صورت ابلق با روش قلمه برگ: تقسیم بوته گیاه سانسوریا و جدا کردن ریزوم در فصل بهار صورت می گیرد یعنی زمانی که گلدان به صورت پر در آمده و ریزیوم تمام گلدان را اشغال کرده. در این روش گیاه پایه مادری را از گلدان خارج نموده و سپس با استفاده از چاقو یا قیچی باغبانی قسمت زیرزمینی گیاه را به چند قسمت تقسیم می کنند. مزیت این روش در این است که در نوع ابلق آن که دارای حاشیه طلایی می باشد،گیاهان جدیدی تولیدی دارای حاشه طلایی خواهند بود.

گیاه سانسوریا بدلیل رنگ بندی اش گیاهی خاص و شکیل است،اما در تکثیر قلمه برگ معمولی این رنگ بندی از بین می رود،زمانی که گیاه سانسوریای ابلق به روش معمولی قلمه زده می شود،گیاه دیگر نوارهای زیبای طلایی رنگ خود را حفظ نمی کند و ظاهری ساده به خود می گیرد و تمامی آن به رنگ سبز در می آید. این امر از جذابیت این گیاه زیبای آپارتمانی می کاهد و محبوبیت آن را بسیار کم می کند.

مراحل تکثیر گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریاابتدا باید توجه داشت که خود گیاه ابلق باشد تا بتوان نوع ابلق را از آن بدست آورد. برای قلمه، برگ هایی را انتخاب کنید که تازه و بلند باشند،برگ های کوچک سبز نمی شوند(جوانه نمی زنند)، از برگ های بلند که بالغ شده اند استفاده کنید – حدود 30 سانت به بالا. برگ را هر 8 سانت به 8 سانت ببرید. حال برگ های گیاه سانسوریا را 2 یا 3 روز کنار گذاشته تا آماده کاشت شوند. به یاد داشته باشید که برگ ها را سر و ته نکارید. برای اینکه گیاه سانسوریا ی شما ابلق بماند (با نوارهای حاشیه طلایی رنگ) ،باید پایین برگ را به صورت عدد هشت برش دهید، در واقع یک مثلث از پایین برگ (قلمه 8 سانتی)جدا نمایید. اگر این کار را انجام ندهید گیاه شما ساده و سبزرنگ خواهد شد!

حال بستر ماسه تهیه کرده و برگ ها را درون آن فرو نمایید تا حدی که قسمت هشت شکل زیر خاک رود.تعداد برگ ها در گلدان اهمیتی ندارد و می توان آن ها را به صورت فشرده در حدود 10 عدد در یک گلدان با قطر دهانه 20 سانت کاشت. گلدان را در محلی با دمای 18-20 درجه قرار میدهیم. پس از گذشت 3 هفته برگ ها شروع به ریشه دار شدن می کنند و در هفته چهارم جوانه می زنند،آنوقت می توان آن ها را جدا کرده و در گلدان های مجزا قرار داد. مناسب ترین خاک برای گیاه سانسوریا مخلوطی از 2 قسمت خاک برگ پوسیده و یک قسمت خاک لومی است.

 نکته: گیاه سانسوریا میتواند سموم و گازهای آلوده موجود در هوا مانند “تولوئن” یا “فرمالدئید” را تصفیه کند.از این رو کارشناسان توصیه می کنند از این گیاه در اتاق خواب استفاده شود تا با تصفیه هوا خوابیدن را بسیار راحت تر کند.

گیاه ژربرا چیست و چگونه رشد می کند.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا